5 powodów, dlaczego warto inwestować

5 powodów, dlaczego warto inwestować

Gospodarka i finanse Poradnik Klienta

W obecnych czasach wiele mówi się o drodze do bogactwa. Z pewnością wielu z nas chciałoby wieść dostatnie życie, posiadać majątek sporych gabarytów i nie przejmować się tym, że któregoś dnia może zabraknąć pieniędzy. Sposobów na uzyskanie tzw. wolności finansowej jest wiele, jednak jeden z najpopularniejszych to mądre i odpowiedzialne inwestowanie. Co warto wiedzieć na ten temat?

5 powodów, dlaczego warto inwestować

Dla wielu osób inwestowanie kojarzy się z czymś nieosiągalnym. Niskie płace w Polsce nie sprzyjają pozytywnemu myśleniu o oszczędzaniu, a co dopiero rozmnażaniu swoich pieniędzy. Okazuje się jednak, że pod tym pojęciem kryje się nie tyle spory zarobek, ile pewien sposób działania zgodny z konkretnymi założeniami.

Czym jest inwestowanie?

Aby w pełni zrozumieć korzyści wynikające z inwestowania, warto na początku zastanowić się nad realnym znaczeniem tego słowa. Słownikowa definicja głosi, że jest to swego rodzaju proces, który polega na bieżącym zaangażowaniu środków finansowych lub czasu w celu uzyskania w przyszłości wymiernych korzyści. Widzimy więc, że w szerokim ujęciu mowa nie tylko o pieniądzach, ale także o pewnych niematerialnych wartościach. Wspólną osią różnego rodzaju inwestowania jest jakiś określony zysk. W potocznym rozumieniu za każdą przeprowadzoną inwestycją powinna iść korzyść finansowa, a najlepiej trwałe powiększenie majątku danej osoby. Celem tego procesu jest stworzenie dodatkowego źródła przychodu, które w przyszłości można przeznaczyć na dalsze zwiększanie budżetu osobistego. Środki pochodzące z udanej inwestycji, zgodnie z filozofią inwestowania, nie są bowiem wykorzystywane na zaspokojenie potrzeb konsumpcyjnych.

Rodzaje inwestycji

Istnieje kilka zasadniczych typów inwestycji. Najbardziej oczywistymi są kapitałowe, do których należy między innymi zakup papierów wartościowych, akcji lub udziałów. Można zainwestować również w nieruchomości, rozwój własnej działalności gospodarczej, ziemię, pracowników, a także samego siebie. Nie ma jednej podstawowej listy możliwych inwestycji, wszystko zależy od inwestora. Rozwiązań jest wiele, a działanie ograniczają jedynie możliwości konkretnej osoby.

Budowa kapitału

Wiele osób zastanawia się, dlaczego warto zmierzyć się z tak trudnym wyzwaniem, jakim jest inwestowanie. Żyjemy w czasach, gdy gospodarka oraz różnego rodzaju tendencje rynkowe mogą zmienić się w jednej chwili. Mimo wszystko pierwszym powodem, dla którego opłaca się wejść na tę ścieżkę, jest szansa na poszerzenie własnego kapitału. Wiele osób widzi w inwestowaniu jedyny sposób na to, aby zyskać prawdziwą wolność finansową i zbudować majątek zapewniający zabezpieczenie całej rodziny. Dla innych natomiast jest to okazja, aby choć przez moment poczuć, że panujemy nad sytuacją. Oczywiście stwierdzenie to należy wziąć w duży cudzysłów. Chodzi mianowicie o to, że inwestowanie daje nam szerokie pole do popisu. To od inwestora zależy w dużej mierze, na co przeznaczy środki finansowe i jak pokieruje inwestycją. Na tej płaszczyźnie nie ma miejsca na błędy. Liczy się wiedza, twarde dane, kalkulacja, intuicja, umiejętności analityczne i odrobina szczęścia.

Rozwój osobisty

Nie od dziś mówi się, że inwestując, tak naprawdę się rozwijamy. Jest to wartość dodana całego procesu. Chodzi jednak nie tylko o rozwój finansowy, ale przede wszystkim mentalny. Nie ma wątpliwości, że dzięki temu stajemy się bardziej kreatywni, ambitni, a także zwiększamy swoją pewność siebie. Stawiając na szali własne oszczędności, wiele ryzykujemy, co przyczynia się także do wzmacniania naszej odporności na stres. Dzięki temu potrafimy zachować zimną krew oraz uczymy się podejmować szybkie, ale przemyślane decyzje. Poza tym zaczynamy rozumieć, jak istotna w tym zakresie jest pokora oraz szacunek do innych.

W pogoni za prestiżem

Czwartą korzyścią wynikającą z budowania własnego portfela inwestycyjnego jest stopniowe zdobywanie – upragnionej przez wielu – renomy w środowisku finansowym. Umiejętność inwestowania może być przydatna w przyszłości, choćby w pracy zawodowej lub przyczynić do rozwoju kariery w biznesie. Szczególnie gdy uda nam się odnieść w tej materii jakieś sukcesy i pomnożyć pierwotny kapitał. Znajomość mechanizmów finansowych, podstaw ekonomii, prawa, gospodarki czy rynku walutowego można wykorzystać w wielu sferach naszego życia.

Pozostaną wspomnienia

Zrównoważone i rozsądne inwestowanie przynosi zazwyczaj więcej zysków niż strat. Mimo z pozoru poważnego charakteru całego przedsięwzięcia (mowa przecież o pieniądzach, i to w niektórych przypadkach sporych) należy potraktować je jak dobrą zabawę. Każda inwestycja przypomina nieco układankę wielu elementów. Tylko ich umiejętne połączenie może dać satysfakcjonujący rezultat. Warto mieć świadomość, że pieniądze są ważne, ale nie najważniejsze. Dzięki inwestycjom można bowiem poznać nowych, ciekawych ludzi, poszerzyć wiedzę, a także rozwinąć wiele umiejętności. To, jaką lekcję z tego wyniesiemy, zależy tylko od nas.

Artykuł przygotowany przez ekspertów https://www.wujeksknerus.pl/

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments