Antywirus na Androida bojkotowany przez większość Polaków. Duży błąd!

Antywirus na Androida bojkotowany przez większość Polaków. Duży błąd!

Warto przeczytać

W ostatnim czasie lawinowo wzrasta liczba cyberataków na urządzenia mobilne, takie jak smartfon czy tablet. Celem hakerów są nie tylko przechowywane na tych urządzenia wrażliwe dane, ale również aktualizacje oprogramowania modyfikowane za pomocą złośliwych wirusów. Prawda stara jak świat mówi, że tylko dobre oprogramowanie antywirusowe jest w stanie skutecznie ochronić nasze dane. Nic się pod tym względem nie zmieniło.

Mnie to nie dotyczy

Hakerzy, po zmasowanych atakach na laptopy i PC, wzięli teraz na celownik wszędobylskie urządzenia mobilne, a Polacy, jak to Polacy, nie zabezpieczają odpowiednio swoich smartfonów, w większości uważając, że ich problem nie dotyczy. Duży błąd. Specjaliści z FortiGuard Labs w swoim raporcie o cyberzagrożeniach pokazują, że spośród wszystkich wykrytych cybernetycznych zagrożeń aż 14 proc. dotyczy urządzeń z systemem Android i ta tendencja ma rosnąć w kolejnych latach. Z kolei z badań Proxi.cloud oraz Mobiem Polska wynika, że jedynie 14 proc. z nas ma zainstalowany antywirus na Androida, natomiast 53 proc. ankietowanych nie chroni w żaden sposób swoich smartfonów przed atakami, nie czując się kompletnie narażeni na takie niebezpieczeństwo. Prawda jest taka, że większość z nas o wiele bardziej martwi się utratą urządzenia wartego kilka tys. zł niż ogromnej ilości poufnych i wrażliwych danych na swój temat. Przerażające. Pamiętajmy jednak, że wyczyszczenie konta bankowego może być o wiele bardziej dotkliwsze niż utrata jakiegokolwiek telefonu.

Nawet Google Play nie jest bezpieczne

Nawet darmowy antywirus na Androida, oczywiście od sprawdzonego producenta, może okazać się zbawienny dla naszych urządzeń. O ile oprogramowanie antywirusowe instalowane w komputerowych systemach operacyjnych chroni je przed działaniem złośliwego kodu negatywnie wpływającego na ich prawidłowe działanie, o tyle antywirus na Androida ma przede wszystkim za zadanie chronić zgromadzone w smartfonie wrażliwe dane. Wszelkie wirusy, jakie atakują Androida, są najczęściej przemycane w ściąganych aplikacjach, a także w fałszywych SMS-ach oraz emailach. Wiele mówi się o tym, aby aplikacje na smartfon ściągać jedynie z Google Play. Niestety, regularnie pojawiają się ostatnio informacje o nowych zagrożeniach znalezionych w tym sklepie.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments