Bitcoin - nadzieja na sukces czy szansa na kłopoty finansowe

Bitcoin – nadzieja na sukces czy szansa na kłopoty finansowe

Gospodarka i finanse Warto przeczytać

Kryptowaluty takie jak bitcoiny miały w swoim głównym zamierzeniu uniezależnić zwykłym ludzi od wielkich insytucji takich jak chociażby banki, które stale kontrolują przepływ pieniędzy i regulują tym samym rynek. Bitcoin miał stać się idealistyczną odpowiedzią na skostniały system.

Bitcoin – nadzieja na sukces czy szansa na kłopoty finansowe

Idea bitcoina polega na tym, iż jest to waluta anonimowa, nie sygnowana przez żaden kraj. W przeciwieństwie do tego siłą napędową nowej waluty miała stać się potęga internetu i jego użytkowników. Zaufanie – pdstawowe pojęcie pojawiające się już na początku pojawienia się tej kryptowaluty miało stać się jej wyznacznikiem. Bitcoin miał być stabilnym i solidnym środkiem płatniczym, który z roku na rok miał zyskiwać na swej sile.

Tak było jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj właściwie każdy może kupować kryptowaluty i nie są one już przeznaczone dla uprzywilejowanej i wtajemniczonej grupy internautów. Wystraczy złożyć dosłownie kilka podpisów, dołączyć numer swojej karty i zamienić realną walutę w kryptowalutę.

Bitcoin stał się niezwykle popularny pod koniec 2017 roku. Władze poszczególnych krajów od tego momentu zaczęły się coraz baczniej przyglądać całemu zjawisku dostrzegając w nim wiele luk prawnych. Warto jednak wspomnieć, iż w tym momencie na rynki istnieje wiele kryptowalut jak chociażby: Ethereum, Litecoin, Ripple a także Dogecoin, który pojawił się w internecie w 2013 roku jako żart…

Na temat bitcoin mówi się wiele, ale jego zwolennicy wciąż powtarzają, iż jest to najprawdopodobniej jeden z największych wynalazków od czasu stworzenia internetu. Jaka jest w takim razie głębsza idea Bitcoin i czy wogóle jakaś jest? Najważniejsze w całym szumie związanym z kryptowalutami jest to, iż nie są one kontrolowane, przez co dają większą swobodę kupującym i sprzedającym, ale także otwierają się na czarny rynek. Bitcoiny można wydawać bez większych regulacji zupełnie tak jak do tej pory posługiwaliśmy się gotówką.

Aby zrozumieć czym są kryptowaluty należy sięgnąć wstecz do momentu,w którym powstały cyfrowe pieniądze, czyli karty kredytowe czy możliwość płatności kartami debetowymi. Stało się to w latach 60. w Stanach Zjednoczonych, kiedy to zaczęto propagować nowy trend utwierdzają społeczeństwo w tym, iż gotówka nie jest już „modna”. W erze Amazona, Google czy Ubera okazuje się, że gotówka nie jest w tym momencie potrzebna…

Główną postacią rynku kryptowalut jest Satoshi Nakamoto – osoba, która przez wielu uważana jest za fikcyjną. Sceptycy rynku kryptowalut spekulują, iż może to być zarówno mężczyzna jak i kobieta, a także grupa ludzi. Wielu ludzi włożyło mnóstwo pracy aby odnaleźć prawdziwego Nakamoto, który ewidentnie nie chce być odnaleziony.

Kryptowaluty funkcjonują w systemie bez żadnych regulacji, bez ustalonych reguł prawnych. Zdecydowanie punkt zwrotny na tym rynku pojawił się w 2009 roku, kiedy to doszło do ogromnego finansowego kryzysu w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu ludzie zaczęli coraz bardziej krytycznie patrzeć na duże instytucje finansowe i banki stając się bardziej nieufnymi, a kryptowaluty zaczęły być traktowane jako sposób na gromadzenie oszczędności.

Na koniec trochę danych statystycznych, które pokażą gdzie na finansowym rynku znajdują się kryptowaluty:

– w 2010 roku jeden Bitcoin kosztował 0,06 dolara oznacza to, że potrzebowalibyśmy co najmniej 50 bitcoinów, aby kupić kawę.

– w szczytowym momencie pod koniec 2017 roku 50 bitcoinów było wartych 850.000 dolarów.

– od stycznia 2018 roku obserwujemy gwałtowny spadek na rynku kryptowalut

Należy jednak pamiętać, iż bitcoiny to rynek, który może generować wiele problemów dla pomniejszych klientów. Jednym z ważniejszych elementów jest chociażby to, iż nie można zresetować hasła, którego się zapomniało. Oznacza to, iż traci się wszystko co do tej pory posiadało się na koncie.

Na rynku jest około 2.5 miliona bitcoinów(wartych 20 bilionów dolarów w pod koniec 2017 roku), które straciły swoich właścicieli między innymi w ten sposób. Kolejnym problemem, który pojawia się coraz częściej to hakerzy, którzy włamują się na konta i przejmują kryptowaluty na nich zgromadzone.

Źródło: Optimal Solicitors

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments