blackout-jak-przygotowac-sie-na-sytuacje-awaryjne

Blackout – jak przygotować się na sytuacje awaryjne?

Warto przeczytać

Blackout, czyli czas, kiedy to nie możemy liczyć na dostępność prądu, zdarza się w Polsce stosunkowo często. Są to jednak zwykle sytuacje krótkotrwałe. Mimo wszystko istnieje ryzyko, że brak prądu zacznie nam doskwierać przez dłuższy czas, a to oznacza problemy z płatnościami, zakupami, wypłatą gotówki, gotowaniem i nie tylko. Na co dzień bowiem nie zastanawiamy się, jak duża część naszego zwyczajnego funkcjonowania zależy od dostępności prądu.

Jak zatem przygotować się na blackout? Co warto mieć na wyposażeniu? Gdzie to kupić? Podpowiadamy!

Blackout – czym może być spowodowany?

Brak dostępności prądu najczęściej spowodowany jest awariami sieci elektrycznych. Możemy jednak liczyć na informacje o planowanych przerwach w dostawie prądu, a nawet wtedy, gdy pojawiają się nagłe awarie, łatwo zdobyć informacje, kiedy będą one usunięte.

Brak prądu może niestety doskwierać wielu osobom i to przez znacznie dłuższy czas. Dzieje się tak w przypadku ataków terrorystycznych, katastrof naturalnych czy złych warunków pogodowych, np. burz. Im dłużej jesteśmy bez prądu, tym trudniej nam funkcjonować.

Produkty przydatne na wypadek blackout’u

Jeśli chcemy się zabezpieczyć na wypadek dłuższych przerw w dostawie prądu, zapewnijmy sobie:

alternatywne źródła światła – przydatne będą latarki na baterie (różne ich rodzaje można znaleźć na stronie https://karaluch.com.pl/), a także lampy, które do pracy potrzebują jedynie akumulatorów;

kuchenka turystyczna gazowa wraz z zapasem butli, dzięki niej będzie można ugotować wodę na herbatę czy kawę, a także podgrzać jedzenie;

powerbank – przyda się do naładowania telefonu i innych urządzeń elektronicznych;

agregat prądotwórczy – dzięki niemu wciąż będą pracować domowe sprzęty AGD, takie jak lodówka czy pralka.

Jak się zabezpieczyć?

Miejmy w zapasie gotówkę, bo globalne awarie mogą sprawić, że nie zapłacimy w sklepach kartą debetową ani też nie wyciągniemy pieniędzy z bankomatu. Jeśli mamy samochód – zatankujmy go do pełna, a gdy do dyspozycji jest garaż, pokuśmy się o niewielkie zapasy kanistrów napełnionych benzyną.

Pamiętajmy także o zapasach wody oraz żywności, które pozwolą nam przetrwać czas, gdy nie będzie możliwe robienie zakupów. Jeśli chodzi o żywność, niech będą to dania czy produkty, które można jeść bez podgrzewania lub jedynie dodając do nich wodę (np. produkty liofilizowane). Żywność powinna być długoterminowa.

Pamiętajmy także o ciepłej odzieży, a dodatkowo wyposażmy się w koce termiczne. W czasie dłużej trwających awarii zasilania elektrycznego, głównie w sezonie jesienno-zimowym, nie będziemy mogli liczyć na ogrzewanie, a wychłodzenie następuje szybko i jest groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Nie musimy robić ogromnych i kosztownych zapasów. Bądźmy jednak przygotowani na różne sytuacje, tym bardziej, że awarie w zakresie elektryczności zdarzają się u nas stosunkowo często, i nawet te krótkotrwałe potrafią być dość uciążliwe. Przygotowani nie odczujemy negatywnych skutków takich sytuacji.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
IreneuszWrona
1 miesiąc temu

Ten post na temat technologii jest naprawdę profesjonalny i na pewno podzieli się tym ze znajomymi., Dziękuję za podzielenie się swoimi rozwiązaniami na temat nauki i zawsze polecam Twoją stronę., To było bardzo wspaniałe zapoznanie się z historią iz omówienia na kolejne artykuły., Zawsze Otrzymam, gdy mogę zapoznać się z nowym o historii i zaprezentować na kolejnym poście., Jestem wdzięczny za Twoje spojrzenie na edukację i na pewno będę wracać po więcej..