Turystyka piesza ma swoich zwolenników. Niektórzy preferują chodzenie po łąkach, lasach i polnych ścieżkach. Z kolei inni uwielbiają wędrówki po pasmach górskich i zdobywanie szczytów tatrzańskich, beskidzkich, bieszczadzkich czy sudeckich. Aby każda wyprawa dostarczała wyłącznie pozytywnych wrażeń, potrzeba specjalnych butów – komfortowych w użytkowaniu, dobrze dopasowanych do stopy i chroniących przed kontuzjami czy odciskami.
Spis Treści
Buty trekkingowe to podstawa
Kilka godzin marszu w niewygodnym obuwiu może skutecznie zniechęcić do dalszych wypraw. Dlatego tak ważny okazuje się wybór odpowiedniego modelu, który sprawdzi się w konkretnych warunkach terenowych. Zarówno buty trekkingowe damskie, jak i męskie mają do spełnienia wiele istotnych zadań. Przede wszystkim powinny chronić stopy przed nierówną i czasami twardą nawierzchnią, jednocześnie osłaniając je przed kamieniami czy wystającymi korzeniami. W przypadku wędrówek górskich warto ponadto zwrócić uwagę na to, czy wybrany model zapewnia przyczepność na śliskim podłożu i stabilizuje kostkę.
Dobrze też, kiedy buty turystyczne charakteryzują się wodoodpornością, ponieważ w przemoczonym obuwiu łatwo się przeziębić. Ten aspekt wydaje się szczególnie ważny dla osób chodzących po górach. Gwałtowna zmiana pogody nie jest tam niczym zaskakującym.
Dobre buty trekkingowe mają też odpowiedni poziom oddychalności, więc skutecznie odprowadzają wilgoć z wnętrza. Dzięki temu stopy się nie pocą, a skarpety nawet po kilku godzinach intensywnego marszu pozostają suche. Jest to wyjątkowo ważne w okresie letnim.
Wysokie czy niskie trekkingi?
Tak naprawdę wiele zależy od tego, gdzie się chodzi i w jakich warunkach. Istotny okazuje się również poziom doświadczenia turysty.
Wysokie buty trekkingowe z pewnością lepiej stabilizują stopy, co dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z górami bywa kluczowe. Trzeba pamiętać, że chodzenie po szczytach i pasmach górskich nieco się różni od nizinnego.
Tego typu modele sprawdzają się idealnie w terenie skalistym, ponieważ na kamieniach łatwo o urazy stawu skokowego. To również niezastąpiony rodzaj obuwia na okres zimowy. Niektórzy wybierają wysokie trekkingi nawet na sezony przejściowe ze względu na ryzyko nie tylko błota, ale i śniegu, który zdarza się w górach poza miesiącami typowo zimowymi. Jednak i w takich warunkach można mieć niskie buty. Wystarczy wtedy włożyć stuptuty. Warto podkreślić, że niższe obuwie jest lżejsze, więc tym samym wygodniejsze.
Podeszwa ma znaczenie
W przypadku wycieczek nizinnych, ważne, aby obuwie było naprawdę wygodne, oddychające i dobrze stabilizujące. Jednak im wyżej, tym bardziej należy zwracać uwagę na rodzaj podeszwy, która powinna zapewniać optymalną przyczepność w każdym terenie i w każdych warunkach atmosferycznych.
Warto też przyjrzeć się twardości podeszwy. Tam, gdzie kamienie, niezbędne są twardsze spody. Podobnie, gdy niesie się ciężki plecak albo zakłada raki.
Niektóre panie zastanawiają się ponadto, czy wybierać specjalne buty trekkingowe damskie. Mimo że na pierwszy rzut oka różnice między wersją dla panów i dla kobiet wydają się niewielkie, to jednak one istnieją. Obuwie turystyczne dla pań ma zazwyczaj mniej sztywną podeszwę. Poza tym jest nieco węższe przy palcach i pięcie – dzięki temu lepiej trzyma szczuplejszą stopę. Cechuje je także większa gama kolorystyczna, ale to już kwestia estetyki, a nie wygody noszenia.