Chcesz robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem? Oto 10 akcesoriów, w które warto zainwestować

Chcesz robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem? Oto 10 akcesoriów, w które warto zainwestować

Elektronika i IT

Fotografowanie smartfonem jest bardzo wygodne, umożliwia błyskawiczne dzielenie się swoimi pracami ze światem za pośrednictwem mediów społecznościowych, ale z drugiej strony trzeba sobie jasno powiedzieć: aparat w telefonie ma swoje ograniczenia. Aby zostać mistrzem fotografii mobilnej musisz więc ćwiczyć, pamiętać o podstawowych zasadach kompozycyjnych i wykorzystywać możliwości sprzętu do maksimum. Z pewnością pomogą Ci w tym akcesoria fotograficzne do smartfonów. W tym poradniku wymieniamy 10 gadżetów, których zakup powinieneś poważnie rozważyć.

Chcesz robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem? Oto 10 akcesoriów, w które warto zainwestować

1. Wizjer

Brak wizjera optycznego lub przynajmniej cyfrowego jest jedną z największych bolączek smartfonów. W ostrym świetle nie zawsze da się dostrzec wszystkie szczegóły na ekranie, co znacznie utrudnia ustawienie kadru. Właśnie dlatego w fotografii mobilnej notorycznie pojawiają się proste błędy kompozycyjne.

Sprawdź, czy do Twojego telefonu nie można dołożyć zewnętrznego wizjera cyfrowego. To niewielkie urządzenie bardzo ułatwi Ci wykonywanie zdjęć w czasie słonecznej pogody. Sprawdzi się też podczas portretowania.

2. Lampa diodowa

Wbudowana lampa błyskowa niezbyt dobrze nadaje się do doświetlania fotografowanych obiektów. Jest również dość słaba, dlatego nie licz na to, że uda Ci się zrobić wyraźne zdjęcia po zmroku. Możesz rozwiązać ten problem inwestując w zewnętrzną lampę diodową, która emituje znacznie silniejsze światło. W dodatku da się ją ustawić pod różnymi kątami, co umożliwi chociażby odbicie światła od sufitu i miękkie doświetlenie obiektu.

3. Zewnętrzny obiektyw

Dzięki temu gadżetowi znacząco poprawisz możliwości aparatu w swoim smartfonie. Jasny, zewnętrzny obiektyw umożliwi Ci wykonywanie zdjęć w bardzo dobrej jakości, co jest szczególnie ważne przy portretowaniu czy street photo. Do wyboru masz różne rozwiązania. Na rynku są dostępne zarówno teleobiektywy, jak i obiektywy szerokokątne.

4. Obudowa wodoodporna

Świetny gadżet, jeśli planujesz robić zdjęcia podwodne – a uwierz, że warto. Wodoodporna obudowa umożliwi Ci zanurzenie smartfona i wykonanie fotografii podwodnej przyrody. To fantastyczne rozwiązanie na wakacje, zwłaszcza w egzotycznych stronach. Wybierz obudowę, która umożliwia zanurzenie się na co najmniej 2-3 metry.

5. Zdalny wyzwalacz migawki

Chyba każdy, kto „bawi się” fotografią mobilną, narzeka na nie zawsze precyzyjny mechanizm elektronicznego wyzwalania migawki przy pomocy ekranu smartfona. Nie wszystkie modele mają też fizyczny spust migawki na obudowie. W takiej sytuacji fajnym pomysłem będzie zainwestowanie w zdalny wyzwalacz, który połączy się z urządzeniem poprzez Bluetooth. Dzięki niemu zniknie problem poruszonych zdjęć czy utrudnionego wykonywania autoportretów.

6. Nakładka filtracyjna

Szczególnie popularne są nakładki, które dają efekt filtra polaryzacyjnego. Dzięki temu będziesz mógł wykonywać zdjęcia smartfonem nawet w ostrym świetle słonecznym. Nakładkę filtracyjną montuje się na głównym obiektywie aparatu. To także skuteczny sposób na pozbycie się niechcianych refleksów!

7. Światłomierz

Brzmi poważnie, bo światłomierze kojarzymy głównie z fotografią analogową. W profesjonalnych aparatach DSLR za pomiar światła odpowiada automatyka. W smartfonach też, jednak bywa ona bardzo zawodna. Dzięki zewnętrznemu, prostemu światłomierzowi połączonemu z aplikacją mobilną bez trudu znajdziesz najkorzystniejsze wartości ekspozycji.

8. Minipod

Bardzo przydatny gadżet, dzięki któremu możesz ustawić smartfona w praktycznie dowolnym miejscu i mieć pewność, że zdjęcie będzie nieporuszone. Szczególnie ciekawym wyborem będzie minipod z elastycznymi nóżkami – można je owinąć wokół np. słupka czy drzewa, aby osiągnąć oryginalny efekt kompozycyjny.

9. Selfie stick

Selfie stick może Ci się przydać nie tylko na wakacjach, ale także podczas robienia zdjęć o artystycznym charakterze. To praktyczny gadżet, gdy chcesz np. uchwycić kadr z lotu ptaka. Pamiętaj, aby zainwestować w selfie stick z wyzwalaczem migawki na uchwycie.

10. Grip

To akcesorium polecamy wszystkim, którzy narzekają na nieporęczne obudowy swoich smartfonów. Fakt, czasami zrobienie dobrego zdjęcia telefonem jest bardzo utrudnione. To wina tego, że współczesne telefony są coraz cieńsze. Gdy dochodzą do tego spocone dłonie, trudno mówić o komfortowych warunkach do pstrykania.

Sprawdź więc, czy do Twojego telefonu nie jest dostępny dodatkowy grip – możesz również dobrać uniwersalne akcesorium. Zyskasz pewny uchwyt, co ułatwi Ci fotografowanie z ręki.

Oczywiście nie musisz inwestować we wszystkie te akcesoria, zwłaszcza że niektóre z nich nie są tanie. Po prostu dobierz te gadżety, które najbardziej Ci się przydadzą. Na pewno powinieneś wziąć pod uwagę zewnętrzny obiektyw, wizjer oraz lampę diodową. Reszta jest już kwestią konkretnych potrzeb.

Artykuł opracował producent obiektywu do telefonu marki #CLIPPO.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments