Choroby kobiece. Dlaczego warto się badać?

Choroby kobiece. Dlaczego warto się badać?

zdrowie i uroda

Raka boją się chyba wszystkie kobiety. Wszystkie też są przekonane, że akurat ona nie zachoruje. Efekt jest taki, że rak szyjki macicy w większości przypadków jest rozpoznawany już na tyle późno, że nie można go wyleczyć. Każda kobieta powinna pamiętać o wykonaniu takich badań ginekologicznych, jak cytologia, badanie piersi, test DNA na HPV.

Choroby kobiece. Dlaczego warto się badać?

Badanie cytologiczne

Jest bezbolesne, trwa krótko i jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zdaniem lekarzy ginekologów na badanie cytologiczne powinna zgłaszać się każda kobieta począwszy od 25. roku życia. Cytologię powinny wykonywać również te kobiety, które nie prowadzą życia seksualnego. Na badanie należy zgłosić się najlepiej 4 dni po menstruacji, nie później niż 4 dni przed kolejną miesiączką. W przypadku leczenia globulkami dopochwowymi należy odczekać ze zrobieniem badania przynajmniej 3 dni. Cytologię należy robić raz w roku. W gabinecie warto zwrócić uwagę, czy jest ona pobierana specjalną szczoteczką, a nie drewnianym patykiem zakończonym wacikiem. Jeżeli jest taka możliwość, to zamiast tradycyjnej cytologii wybierzmy cienkowarstwową, która jest bardziej dokładna niż ta pierwsza. Cytologia jest badaniem, które wykrywa bardzo różne nieprawidłowości w szyjce macicy. Może wykryć nie tylko raka szyjki macicy, ale także stan zapalny bądź dysplazję. Nawet, gdy po badaniu okaże się, że w szyjce macicy rozwinęły się pojedyncze komórki rakowe, można przywrócić zdrowie rozpoczynając intensywne leczenie.

USG przezpochwowe

Jest to badanie, które może wykryć zmiany, które mogą świadczyć o rozwoju raka jajnika. USG transwaginalne daje duże szanse na wykrycie raka jajnika we wczesnym stadium. Dzięki temu badaniu nowotwór może zostać rozpoznany jeszcze na etapie, gdy nie daje on żadnych objawów. Wykonanie USG przezpochwowe zalecane jest raz na 12 miesięcy. Warto pamiętać, że bardzo często rak jajnika jest uwarunkowany genetycznie. Geny BRCA1 i BRCA2 warto zbadać, gdy w rodzinie były przynajmniej dwa przypadki zachorowania na raka piersi lub jajnika u krewnych pierwszego lub drugiego stopnia. Badania te można wykonać w poradni genetycznej. Kobiety, które mają skierowanie od lekarza onkologa mogą je wykonać bezpłatnie.

Test DNA na HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego atakuje najczęściej młode kobiety, które dopiero rozpoczynają życie seksualne. W większości przypadków wywołane przez niego infekcje nie są groźne. Niewielki procent (5, 10 procent) wchodzi w stan przewlekły, który następnie przechodzi w raka szyjki macicy. Zakażenie wirusem HPV nie daje żadnych objawów, wykrycie infekcji jest możliwe tylko w jeden sposób: poprzez wykonanie testu DNA na HPV. Otrzymanie pozytywnego wyniku nie świadczy o chorobie nowotworowej, a jedynie o tym, że jesteśmy w grupie wysokiego ryzyka; konieczne jest wykonanie dalszych badań i podjęcie leczenia, które zapobiegnie rozwojowi choroby. Test nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pobranie wymazu odbywa się w trakcie badania cytologicznego.

Inne zalecane badania to USG i mammografia piersi.

Artykuł powstał przy współpracy z DoktorGinekolog.pl

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments