Co importujemy z Turcji?

Co importujemy z Turcji?

Turystyka i transport

Turcja nie należy do Unii Europejskiej, ale jest krajem, którego gospodarka jest zaliczana do pierwszej dwudziestki największych gospodarek świata. Dzisiaj Turcja nie tylko utrzymuje swoją gospodarkę na najwyższym poziomie ale także notuje ogólny, stabilny progres rozwojowy.

Co importujemy z Turcji?

JAKIE TOWARY IMPORTUJEMY Z TURCJI?

Turcja jest gigantem jeśli chodzi o produkcję rolną. To właśnie z Turcji najczęściej sprowadzamy: soję, soczewicę, figi, orzechy laskowe, morele. Import z Turcji to także surowce mineralne takie jak rudy żelaza, chromu, ołowiu czy miedzi. Importerzy z Turcji na potęgę sprowadzają dywany, ceramikę, biżuterię, odzież, turecką chałwę.

Według statystyk w roku poprzednim import z Turcji do Polski wyniósł około 2,3 mld dolarów. Wśród importowanych z Turcji towarów, królowały:

wyroby reprezentujące przemysł elektromaszynowy, materiały oraz wyroby włókiennicze.

Wspomniane towary bez problemu można importować do Polski i wszystkich innych krajów Unii Europejskiej, mimo faktu, że Turcja wciąż jest krajem z poza obszaru Unii Europejskiej.

IMPORT W SKALI MIKRO

Faktem jest, ze 3% terytorium Turcji należy do Europy bardzo nas raduje. Wielu turystów wyjeżdża do tego kraju chętnie i to nie tylko w celu biernego wypoczywania tam. W skali mikro, do Polski importuje się odzież dziecięcą, kadzidełka, kosmetyki, przyprawy, firany, ręczniki czy pościel.

Zwróćmy uwagę jak wiele rzeczy, w naszych sklepach, jest pochodzenia tureckiego oraz zwróćmy uwagę na fakt, że turyści z Turcji przyjeżdżają obładowani tureckimi dobrami.

ZASADY IMPORTU Z TURCJI ORAZ Z KRAJÓW SPOZA UNII EUROPEJSKIEJ

Istnieją pewne zasady prawa celnego regulujące przywóz rzeczy i towarów spoza Unii Europejskiej. Na ogół wszelkie obostrzenia dotyczą towarów akcyzowych, czyli alkoholu oraz wszelkiego rodzaju tytoniu.

Najważniejsze obowiązki przedsiębiorców, importujących towary z państw spoza obszaru Unii Europejskiej to uiszczanie odpowiedniego cła i innych należności, które są związane z obrotem towarów. Oprócz tego przedsiębiorcy mają obowiązek dokładnego wypełniania dokumentów celnych i przedstawiania ich służbom celnym.

Te zasady są proste i nieskomplikowane, dlatego wielu przedsiębiorców współpracuje z tureckimi lub chińskimi firmami i importuje do Polski towary, pochodzące spoza Unii Europejskiej.

RACZKUJĄCY IMPORTER

Przedsiębiorca, który chce rozpocząć importowanie towarów z Turcji powinien najpierw zdecydować się na określony towar. Import nie jest praktyką trudną, można znaleźć odpowiednie kontakty i podpisać umowy z dobrymi i uczciwymi kontrahentami. Pierwszym miejscem, które powinien taki raczkujący importer odwiedzić, na pewno jest stambulski Grand Bazaar. To tam przyszły importer może się zainspirować czym chce handlować z tureckim partnerem biznesowym lub co chce sprowadzać do Polski.

Na stambulskim Grand Bazaar można wspaniale nauczyć się negocjować oraz zdobyć niebywałą praktykę doskonałego handlowca. Wszystko to przyda się podczas negocjacji z tureckimi i nie tylko tureckimi kontrahentami

Artykuł powstał przy współpracy z Sea Cargo Operations

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments