Co to jest automatyka przemysłowa?

Co to jest automatyka przemysłowa?

Aktulności

Wielu z nas doskonale zna odpowiedź na pytanie „Co to jest automatyka przemysłowa?”, bo wielu z nas widziało na filmach dokumentalnych fabryki, w których przypadku mechanizacja poszła bardzo do przodu. Mowa tu dokładnie o fabrykach, w których napełnia się butelki ketchupem, potem pakuje się je do kartonów, a te kartonu układa się na palecie i foliuje, a wszystko to wykonują maszyny.

Czy automatyka to coś złego?

Z punktu widzenia magnata przemysłu automatyka to same plusy, bo maszyny na linii produkcyjnej wykonują to samo co ludzie, tylko że z większą dokładnością i szybciej. Ważne jest też i to, że się nie męczą i nie popełniają błędów po kilku godzinach pracy ze względu na rosnący brak koncentracji.

Maszyny nie mają tego typu wad, choć co jakiś czas musi je konserwować człowiek, bo roboty funkcjonujące na linii produkcyjnej w naturalny sposób się zużywają, czyli co jakiś czas trzeba wymieniać pewne ich podzespoły, czy też ostrzyć noże. W przypadku tych zadań niezbędną jest ludzka zręczność, bo to dzięki ludziom maszyny funkcjonują bezbłędnie i to niemal cały czas.

Ludzka zręczność

Automatyzacja przemysłu nadal napotyka na tę barierę, którą jest ludzka zręczność, bo to właśnie dzięki niej bezbłędnie powstają pewne typy produktów. W wielu aspektach maszyny już zastąpiły ludzi, ale nie mają one jeszcze pełnej zręczności dłoni ludzkich. Jedynie bezbłędnie wykonują czynność, do której je zaprojektowano i to tylko wtedy gdy są eksploatowane zgodnie z zaleceniami producenta. W tym tkwi słabość automatyzacji.

Z drugiej strony ludzie są też niezbędnymi, jeśli chodzi o procesy decyzyjne i stanowią dodatkowe zabezpieczenie, czyli potrafią zrozumieć, w czym tkwi błąd, jeśli dana maszyna robi swoje niepoprawnie. Zrozumieć to potrafi jedynie ktoś, kto odpowiednie wykształcenie, czyli osoba, która naprawia maszyny i zna ich oprogramowanie na wylot. Tacy fachowcy będą potrzebnymi jeszcze przez wiele lat, bo póki co to maszyny na liniach produkcyjnych same siebie nie naprawiają.

Inne istotne zalety maszyn

Przedsiębiorcy widzą w automatyzacji kolejny bardzo ważny plus. Mowa tu dokładnie o tym, że ludzie ulegają wypadkom, czyli na linii produkcyjnej ktoś może stracić palec lub poważnie się zranić. Taka osoba z dnia na dzień stanie się kaleką i dlatego też ktoś jej będzie musiał wypłacić odszkodowanie lub nawet będzie musiała dostawać rentę przez resztę życia. Natomiast maszyna to co innego, bo jeśli dana maszyna się zepsuje, to dany przedsiębiorca musi zainwestować pieniądze w jej naprawę lub w zakup nowej.

Jeśli natomiast obejmuje ją naprawa gwarancyjna, to koszty są jeszcze niższymi, choć i tak linia produkcyjna stoi do chwili, w której dana maszyna nie zostanie naprawiona. Te istotne zagadnienia natury prawnej są istotnymi, bo ludzie to i płatne urlopy i odszkodowania za wypadki w miejscu pracy, a maszyny to zero problemów tego rodzaju, choć zdecydowanie lepiej jest, wtedy gdy nadzoruje je wykształcony technik. Mowa tu dokładnie o tym, że jego nadzór to także wiele drobnych napraw dokonywanych niemal natychmiastowo.

Artykuł powstał we współpracy z shemeck.pl
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments