Cyberprzestępczość na portalu olx

Cyberprzestępczość na portalu olx

Aktulności

Cyberprzestępczość na portalu olx. Artykuł ma na celu opisanie zjawiska przestępstwa, które ma miejsce przy dokonywaniu zakupów internetowych na portalu olx, a także ukazanie sposobów radzenia sobie z tego typu przestępstwami.

Każdy codziennie robi zakupy, chociażby te najpotrzebniejsze jak żywność czy środki czystości. Zdecydowana większość ludzi preferuje zakupy w sklepach stacjonarnych, nie brak jednak osób, które z różnych przyczyn preferują zakupy przez internet. Istnieje wiele portali, dzięki którym możemy kupić wymarzoną rzecz, często po okazyjnej cenie a na dodatek bez konieczności wychodzenia z domu.

Do takich portali z pewnością zalicza się także serwis olx.pl. Możemy zamieszczać tutaj różnorodne ogłoszenia w tym takie, które dotyczą sprzedaży bądź kupna danej rzeczy. Musimy być jednak bardzo czujni, ponieważ także i na tej stronie czeka na nas wiele nieprzyjemnych rzeczy. Na tej stronie, podobnie zresztą jak i na wszystkich portalach internetowych przesiadują nie tylko uczciwi ludzie, którzy chcą coś zarobić, nie krzywdząc innych ludzi.

Czai się tutaj także mnóstwo przestępców, dla których ważniejsza jest żądza zysku niż uczucia drugiego człowieka. Przykładem może być jeden z przekrętów, o którym było głośno w 2016 roku.  Wielu oszustów działało w ten sposób, że oferowało towar po niezwykle atrakcyjnej cenie.  Naiwny klient oczywiście był zainteresowany, ponieważ, jak mu się przynajmniej zdawało miał możliwość stać się posiadaczem często naprawdę wartościowej rzeczy bez konieczności wydawania dużej ilości pieniędzy. Przestępcy doskonale wyczuli desperację drugiej osoby i rzekomo w trosce o bezpieczeństwo kupującego składał propozycję, która dotyczyła sfinalizowania transakcji poprzez portal Allegro.

Co dokładniej działo się pomiędzy kupującym a sprzedającym? Otóż przestępca składał na portalu ofertę w niskiej cenie, która jednocześnie nie mogła wzbudzić niczyich podejrzeń. Następnie, gdy zdobył już klienta szybko przechodził na kontakt telefoniczny.

Podczas rozmowy często składał propozycję, która polegała na sfinalizowaniu transakcji przez portal Allegro. Wszystko to, jak już wcześniej zostało wspomniane miało na celu troskę o bezpieczeństwo osoby kupującej. Po upływie pewnego czasu klient otrzymywał na swoją skrzynkę pocztową wiadomość z linkiem do aukcji, w której można było kupić daną rzecz oraz dokonać przelewu na konto.

Dla uwiarygodnienia transakcji klient dostawał nawet potwierdzenie dokonania zakupu. Warto wspomnieć, że wyglądem praktycznie niczym nie różniło się ono od oryginalnej wersji. Dodatkowo także przesłany został fałszywy link, który zawierał informację  dotyczącą nadania przesyłki kurierskiej. Niezwykle niepokojące jest także to, że znany portal Allegro.pl został niestety spreparowany, czego dowodem był adres, który przesyłano ofiarom w odnośnikach.

Co powinno wzbudzić podejrzenia wszystkich zainteresowanych kupnem produktu sprzedawanego przez cyberprzestępcę. Na pewno fakt, że jedyną dostępną formą płatności był przelew bankowy. Nie można było płacić przez system PayU. Niedogodność ta była, według oszusta skutkiem nieaktywnego konta. Kolejną poderzaną rzeczą jest z pewnością fakt, że potwierdzenie transakcji może trafić także na konto, które w żaden sposób nie jest powiązane z serwisem Allegro.pl.

Wszystkim, którzy korzystają bądź w niedalekiej przyszłości zaczną korzystać z tego typu serwisów radzi się, aby zachowali pewną dozę czujności poprzez zwracanie uwagii na takie szczegóły jak dostępne formy płatności czy propozycje dokonania dalszych czynności za pomocą innych portali aukcyjnych. Jeżeli jednak oszust okaże się sprytniejszy, trzeba niezwłocznie powiadomić o tym fakcie policję. Tylko wtedy możemy uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, albo chociaż zmniejszyć ich rozmiar.

Artykuł powstał dzięki portalowi RABATY na wybrane AGD

 

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments