Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

zdrowie i uroda

Łuszczyca to choroba skóry, którą ciężko trzymać w ukryciu. Jej objawy są widoczne już na pierwszy rzut oka. Często budzą nie tylko zaniepokojenie, ale również niechęć ze strony otoczenia. Odpowiedź na pytanie o to, czy łuszczyca jest chorobą, którą można się zarazić, zawsze będzie negatywna, jeśli jednak nie chcemy, aby się jej bano, musimy dążyć do propagowania wiedzy na jej temat.

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Jak objawia się łuszczyca?
Choć możemy mówić o przynajmniej kilku objawach charakterystycznych dla łuszczycy, zdecydowana większość z nas kojarzy tę chorobę z brunatnymi lub różowymi grudkami pokrytymi suchymi łuskami w kolorze srebrzysto-białym. Łuski mogą występować pojedynczo, mogą jednak również zlewać się, w związku z czym są w stanie tworzyć również większe ogniska o różnym kształcie. Ich wygląd budzi niepokój, wiele osób podejmuje więc próby zdziewania łusek. Niemal natychmiast w tym samym miejscu pojawiają się niewielkie kropelki krwi, samo usuwanie łusek nie jest jednak w stanie doprowadzić do spowolnienia tempa, w jakim rozwija się choroba. Oczywiście, nie jest to jedyny sygnał świadczący o tym, że zmiany zachodzące w organizmie nie przebiegają w oczekiwanym przez nas kierunku. Problemem towarzyszącym łuszczycy mogą być też krostki, wysięki, a nawet zmiany zapalne stawów. Czasem przy najpoważniejszych objawach mamy też do czynienia z wyraźnie podniesioną temperaturą i dreszczami.

Skąd się bierze łuszczyca
Choć objawy łuszczycy mogą budzić nasze wątpliwości, co do tego, czy nie jest to choroba zakaźna, warto pamiętać o tym, że odpowiada za nią przede wszystkim niewłaściwe działanie ludzkiego układu odpornościowego. Występowanie choroby jest najpopularniejsze u ludzi relatywnie młodych, łuszczyca przeważnie daje bowiem o sobie znać po raz pierwszy między dziesiątym oraz trzydziestym rokiem życia. Dermatolodzy odradzają jednak przesadny spokój przypominając, że choroba ta może wystąpić nawet u tych pacjentów, którzy przekroczyli już siedemdziesiąty rok życia. Taka późna łuszczyca jest zazwyczaj konsekwencją przyjmowania pewnych grup leków. Coraz częściej mówi się też o dziedziczeniu łuszczycy, a choć nie możemy utrzymywać, że choroba ta jest nam doskonale znana, nie stwierdzono przypadków zarażenia się jej od osoby chorej.

Walka z mitami walką z chorobą
Choć brak dowodów naukowych na to, że łuszczycą nie można się zarazić, wiele osób zdaje się nie przyjmować tego do wiadomości, a ich zachowanie w stosunku do osób zmagających się z tą chorobą jest skandaliczne. Może się nam wydawać, że jako osoby świadome rzeczywistych przyczyn choroby niewiele możemy zrobić, wcale nie musi tak jednak być.
Warto pamiętać, że wszelkie objawy niechęci wynikające z wiary w mity medyczne mają wpływ na życie osób zmagających się z łuszczycą. Niestety, jednym z czynników zwiększających intensywność objawów jest stres, a jego zmniejszenie będzie możliwe między innymi wtedy, gdy łuszczycy przestaną spotykać się z pozbawionymi sensu aktami agresji. Walcząc z mitem dotyczącym łuszczycy jako choroby zaraźnej przynajmniej częściowo walczy się więc też z nią samą.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments