Czy można uzyskać odszkodowanie za wypadek na budowie w Szkocji?

Czy można uzyskać odszkodowanie za wypadek na budowie w Szkocji?

Aktulności

Oczywiście! Na terenie Wielkiej Brytanii – bez względu na to, czy znajdujemy się w Anglii, Walii, Irlandii Północnej czy Szkocji – mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie, jeśli zostaliśmy poszkodowani w jakimkolwiek wypadku spowodowanym nie z naszej winy.

Wypadki na budowie uprawniają do tego, by starać się o odszkodowanie za wypadek przy pracy. Za zapewnienie naszego bezpieczeństwa w miejscu pracy jest odpowiedzialny przede wszystkim pracodawca.

Wysokość odszkodowania za wypadek przy pracy

Wysokość rekompensaty zależy od wielu czynników, jednak zawsze uwzględnia się w niej głównie nasze straty finansowe pośrednio lub bezpośrednio wynikłe z powodu wypadku. Chodzi tutaj oczywiście o wydatki na badania i inne działania związane z naszym powrotem do zdrowia.

Okres rekonwalescencji często wiąże się także z niezdolnością do pracy, co z kolei przekłada się na utratę zarobków. Zwrot utraconego zarobku również będzie składać się na ostateczną wysokość rekompensaty.

Wypłaty z powodu niezdolności do pracy

Jeśli nasza niezdolność do pracy jest chwilowa, powinniśmy otrzymać rekompensatę od pracodawcy,pokrywającą nasze straty. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, kiedy stracimy zdolność do wykonywania naszego zawodu.

Wtedy dodatkowo powinniśmy otrzymać pomoc od naszego pracodawcy, który powinien zaproponować nam inne miejsce pracy w firmie – takie, które będzie dla nas możliwe do wykonywania. Jeśli takowego nie będzie, pracodawca powinien w jakiś sposób pomóc odnaleźć się nam na nowej pozycji na rynku pracy.

Inna sytuacja jest wtedy, gdy w wyniku wypadku całkowicie tracimy możliwość powrotu na rynek pracy. Jeśli nasza niepełnosprawność jest na tyle poważna, pozostaje tylko uwzględnić to we wniosku o odszkodowanie i żądanie wysokiej rekompensaty za postawienie nas w takiej sytuacji.

Jakie kroki podjąć po wypadku na budowie?

Po pierwsze powinniśmy zgłosić zaistnienie wypadku do naszego pracodawcy. Z pewnością otrzymamy od niego odpowiednie dokumenty do wypełnienia – jak raport, w którym opiszemy przebieg zdarzenia. Następnie konieczne udajmy się do lekarza, by zbadać, jak poważne są nasze urazy.

Być może potrzebna będzie hospitalizacja, pakiet badań czy rozpoczęcie przyjmowania odpowiednich leków. Bardzo możliwe, że będziemy musieli oddać się przez jakiś czas procesowi rekonwalescencji.

Ostatecznym i bardzo ważnym korkiem jest złożenie wniosku o odszkodowanie. Jeśli tego nie zrobimy, pracodawca nie ma żadnych powinności względem nas. By rekompensował nam nasze straty i urazy, konieczne jest wypełnienie wniosku. Najlepiej kiedy zwrócimy się z tą sprawą do firmy odszkodowawczej, która przeprowadzi nas w profesjonalny sposób przez cały proces.

Możemy czuć się zagubieni, szczególnie w obcym kraju, gdzie do całego stresu związanego z wypadkiem dochodzi bariera językowa. Dlatego poszukajmy firmy, oferującej swoje usługi zarówno w języku angielskim, jak i polskim.

Artykuł powstał we współpracy z Insito-odszkodowania.uk
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments