Czy warto inwestować w traktor ogrodowy?

Czy warto inwestować w traktor ogrodowy?

Poradnik Klienta

Traktory ogrodowe od pewnego czasu pojawiają się we wszelkich sklepach związanych z szeroko rozumianym ogrodnictwem czy samym ogrodem. Mają być alternatywą dla tradycyjnych kosiarek i pozwolić zminimalizować wysiłek podczas koszenia trawy. Jednak nie każdy powinien decydować się na ich zakup.

Traktor ogrodowy

Pielęgnacja dużego trawnika wyłącznie przy pomocy kosiarki spalinowej może być uciążliwa i czasochłonna. Traktor przyspieszy znacznie prace oraz zminimalizuje nasz wysiłek. Nie musimy właściwie robić tutaj za wiele. Nasza aktywność sprowadza się do prowadzenia traktora i opróżniania dość pojemnego kosza od czasu do czasu. Dodatkowo większość modeli jest wyposażone w szereg funkcji, które jeszcze bardziej udogodnią nam prace.

Traktorek powinien być dostosowany do wielkości naszego trawnika, jego ukształtowania oraz ewentualnych przeszkodach, które może spotykać na swojej drodze. Zatem jeśli jesteśmy właścicielami powierzchni powyżej tysiąca metrów kwadratowych, to zakup traktora jest jak najbardziej wskazany. Oszczędzimy w ten sposób nie tylko czas, ale też pieniądze. Jednak jeśli mamy mniejszy ogród, to zakup jest nieopłacalny. Nie jest też wskazane dokonywanie inwestycji, kiedy nasz ogród nie jest równo wyłożony trawą. Często dużą część ogródka zajmują klomby, kwiaty czy sadzonki. Jeśli są one niejako rozrzucone po całym ogrodzie, to manewrowanie między nimi za pośrednictwem traktora będzie bardzo trudno i może skończyć się zniszczeniem grządek. Dlatego to rozwiązanie jest wskazane raczej dla tych osób, które mają powierzchnie z gładką trawą.

Zakup traktora powinien być przemyślany z kilku powodów. Przede wszystkim urządzenie tego typu sporo kosztuje. Kosiarka spalinowa to wydatek tysiąca pięćset złotych. Wersję elektryczną możemy nabyć nawet za kilkaset złotych. Tymczasem traktor to wydatek na poziomie siedmiu lub ośmiu tysięcy.

Do czego może się przydać

Jeśli jednak zdecydujemy się na inwestycje, to traktor może nam być pomocny w wielu zróżnicowanych sytuacjach. Traktorek może być bowiem wykorzystywany zimą do odśnieżania, z doczepioną przyczepką jest natomiast świetnym środkiem transportu. Możemy pojechać nim do pobliskiego sklepu, jeśli prowadzi do niego wiejska droga i przywieźć zakupy nawet na kilka czy kilkanaście dni. Możemy też w łatwy sposób wywieźć pościnane gałęzie czy kamienie z naszego ogródka. Urządzenie w tym zakresie oferuje nam całą gamę możliwości. Warto też zwrócić uwagę na moc silnika. Na rynku możemy znaleźć modele, gdzie szerokość cięcia wynosi nawet ponad sto centymetrów. Na szybkość wykonywanej przez nas pracy duży wpływ ma także pojemność kosza na trawę. Im jest on większy, tym rzadziej musimy się zatrzymywać i go opróżniać. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest funkcja pozwalająca na rozdrabnianie skoszonej trawy. Raz, że więcej jej wtedy znajdzie się w koszu, a dwa, że może ona zostać wykorzystana jako nawóz. Pod tym względem kosiarka nawet najlepszego typu jest absolutnie bez szans i nie zapewni nam nawet połowy możliwości traktorka. Ostatecznie, jednak zanim wydamy swoje pieniądze, to zadbajmy o to, gdzie pojazd ten będzie przechowywany.

Artykuł powstał przy współpracy z MTDsklep.pl
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments