Sprzedając nieruchomość – działkę, dom lub mieszkanie, niejednokrotnie sprzedający zastanawia się nad tym, czy warto skorzystać z agencji nieruchomości, czy może jednak załatwić sprawę samemu. Ewentualnie, po dłuższym okresie czasu, gdy nieruchomość nie może się sprzedać, wtedy rozważa poważnie zgłoszenie jej do agencji. Co daje wstawienie ogłoszenia do agencji? Co na tym zyskujemy, a co na tym tracimy? W poniższym artykule, dowiecie się, czy i kiedy opłaca się skorzystać z pośrednictwa.
Spis Treści
Szeroki zasięg oferty
Agencje nieruchomości prześcigają się w pozyskiwaniu nowych klientów i nieruchomości. W zależności od stanu, klasy i lokalizacji nieruchomości, zysk ze sprzedaży będzie wyższy, a obrót nieruchomościami szybszy. Agencja pośrednicząca wystawia ogłoszenie w wielu serwisach internetowych, na swojej stronie, jak również, kontaktuje się ze swoimi stałymi nabywcami. Ponadto, w swojej bazie danych posiada informacje o aktualnie poszukiwanych ofertach kupno-sprzedaż, zapotrzebowaniu klientów, a także o potencjalnych zamianach (dom-mieszkanie, mieszkanie-mieszkanie). Wiedza ta ułatwia znalezienie nowego nabywcy, jak również skraca proces sprzedaży. Dostępność oferty w wielu miejscach, to także dotarcie do szerszej grupy zainteresowanych.
Agencje nieruchomości korzystając ze specjalnie stworzonych dla nich aplikacji, mają możliwość eksportu ogłoszeń na wiele różnych portali, co de facto, sprzedającego nic nie kosztuje. Pamiętajmy, że na chwilę obecną większość (choć nie wszystkie) portali internetowych pobiera opłaty za dodanie ogłoszenia w dziale poświęconym nieruchomościom. Początkowe opłaty pokrywa zatem agencja, jednak trzeba pamiętać, że w przypadku finalizacji transakcji poniesiemy koszty prowizji od sprzedaży.
Doświadczenie
Pośrednicy z wieloletnim doświadczeniem to skarb. Dzięki ich wiedzy nieruchomość będzie można sprzedać po wyższej cenie. Doradzą kiedy należy ją sprzedać, jakie wprowadzić potencjalne zmiany, by oferta była jak najciekawsza, jak również zasugerują realną cenę.
W trakcie pokazywania mieszkania, czy też domu napomkną o jego walorach, wskażą najciekawsze elementy, podpowiedzą kupującemu jak zreorganizować przestrzeń, jak również odpowiedzą na niewygodne pytania klienta. Przy sprzedaży działki, opowiedzą o planach zagospodarowania, lokalizacji, jak również o możliwościach jakie stwarza dany grunt.
Oszczędność czasu
Pomoc agencji nieruchomości to także dodatkowa wygoda dla osób zabieganych, mieszkających w dalszej odległości od nieruchomości, jak również niemającej głowy do umawiania terminów wizyt klientów. Pośrednik zajmie się wszystkim. Dogra termin spotkania, w razie potrzeby pojedzie na miejsce i pokaże obiekt w imieniu właściciela, odbierze klucze, dostarczy dokumentu, jak również zadba o stan techniczny lokalu.
Formalności
Agencja nieruchomości zajmie się także wszelkimi formalnościami związanymi ze sprzedażą nieruchomości. Wyszczególni potrzebne dokumenty, dopilnuje niezbędnych podpisów, wymaganych opłat, jak również zbierze materiały potrzebne do podpisania aktu notarialnego. zadba także o uregulowanie spraw spadkowych, jak i kwestii podatkowych.
Ile to kosztuje?
Koszt wstawienia ogłoszenia do agencji nieruchomości z reguły jest zerowy. Opłata pobierana jest przy finalizacji transakcji. z reguły prowizja pobierana jest z obu stron – płaci i kupujący i sprzedający. Niektóre agencje szczycą się 0% prowizji, co de facto nie do końca jest prawdą – to oferta widoczna dla kupującego, co w tym przypadku oznacza, ze całość kosztów przeniesiona jest na sprzedającego. Faktycznie prowizja wynosi zwykle ok. 2-5% wartości nieruchomości. Pamiętajmy także, żeby kwotę prowizji od razu uwzględnić w cenie nieruchomości.
Decyzja o sprzedaży nieruchomości za pośrednictwem agencji powinna być podejmowana z rozwagą i zależnie od nasze obecnej sytuacji życiowej. Przy braku odpowiedniej ilości czasu na pokazywanie nieruchomości, obawach co do poprawności transakcji, czy też jeśli mamy obiekcje co do poradzenia sobie z formalnościami, skorzystajmy z pomocy agencji. Jeśli czujemy się na siłach, by samemu domknąć transakcję, sprzedajmy nieruchomość na własną rękę. Koszt wystawienia ogłoszeń w praktyce małym ułamkiem kwoty, którą pobiera pośrednik. Jednak wszystko zostaje na naszej głowie.
Artykuł przygotowany przy w współpracy z serwisem bezpłatnych ogłoszeń nieruchomości Sprzedawacz.pl (https://sprzedawacz.pl/nieruchomosci/)
Ja uważam, że to zależy od popytu na daną nieruchomość (czyli jak ciężko będzie ją sprzedać)