Czy warto udać się na jazdę testową przed zakupem auta?

Czy warto udać się na jazdę testową przed zakupem auta?

Polecne i promocje

Kupno samochodu, nowego lub używanego to nie lada wyzwanie. Na rynku motoryzacyjnym mamy do dyspozycji wiele modeli, gdzie każdy z nich czymś się wyróżnia. Wszystko zależy od naszych wymagań dotyczących auta. Zakup samochodu to inwestycja na lata, warto więc najpierw go wypróbować przed dokonaniem kupna. Jazda testowa da nam możliwość na lepsze zapoznanie się z autem i dowiemy się więcej na jego temat.

Czym jest jazda testowa?

Jazda testowa, lub inaczej jazda próbna, to nic innego jak możliwość wypróbowania wybranego przez nas pojazdu, który mamy zamiar zakupić. Przetestować można samochód nowy i używany. Kierowca ma możliwość zobaczyć jak się będzie czuł za kierownicą swojego przyszłego auta. Warto dodać, że jazda testowa jest bezpłatna i do niczego potencjalnego kupca nie zobowiązuje. Przeważnie trwa ona 15, 30 lub 60 minut. Jest to czas wystarczający do tego, aby sprawdzić czy dany samochód nam odpowiada.

Na jazdę testową najlepiej umówić się poprzez stronę internetową określonego salonu samochodowego.

Zalety jazdy próbnej

Dzięki skorzystaniu z takiej usługi jak jazda testowa, kierowca ma możliwość ocenić, czy samochód, który podoba mu się z wyglądu i opisu, spełni jego oczekiwania podczas jazdy. Jest to doskonały moment na jego weryfikację.

Przed przystąpieniem do jazdy testowej poczytaj najpierw na temat najczęstszych usterkach danego modelu lub skonsultuj się z osobą, która nie jest emocjonalnie związana z zakupem samochodu, np. mechanika.

W czasie jazdy testowej można sprawdzić samochód w różnych warunkach atmosferycznych czy powierzchniach. Podczas jazdy należy również wsłuchać się w pracę auta oraz sprawdzić, czy nie posiada on żadnych uszkodzeń. Warto także ocenić pracę silniką, jak działa skrzynia biegów czy wygodę foteli.

Istotną czynnością jest także przeprowadzenie testu hamowania, zgodnego z przepisami ruchu drogowego. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Najważniejsze aspekty do sprawdzenia w czasie jazdy próbnej w skrócie

Są to:

  • fotele,
  • silnik,
  • hamulec ręczny,
  • hamulce,
  • skrzynia biegów,
  • osiągi,
  • zawieszenie pojazdu,
  • ogólne prowadzenie samochodu,
  • widoczność,
  • praca podzespołów (wycieki płynów, stukanie itd.).

Pamiętaj, aby do zakupu samochodu podchodzić z chłodną głową. Wszystko musisz przeanalizować po kolei na spokojnie. Jeżeli w Twojej głowie pojawia się niepewność co do kupna danego modelu, daj sobie czas. Jeśli natomiast jesteś pewny, przystąp do omówienia i podpisania umowy.

Źródło: https://www.mbmotors.pl/

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments