Czym jest pozycjonowanie organiczne?

Czym jest pozycjonowanie organiczne?

Artykuł Miesiąca

Prowadzenie w internecie udanego biznesu nie może obyć się bez zadbania o odpowiednio dopracowane pozycjonowanie. Szczególnie istotnym aspektem jest dbanie o tzw. ruch organiczny. Czym jest ów ruch organiczny i w jaki sposób możemy w łatwy sposób zwiększyć jego częstotliwość?

Czym jest pozycjonowanie organiczne?

 

Ruch organiczny możemy najprościej określić jako ten, który pochodzi z kliknięć na wyniki pojawiające się w wyszukiwarkach po wpisaniu danej frazy czy hasła. Jego wpływ na wyniki sprzedażowy firmy jest z reguły znacznie bardziej istotny niż ten pochodzący z reklam. Co więcej, w przeciwieństwie do ruchu pochodzącego z płatnych reklam, ruch organiczny można zwiększyć niskim kosztem, dostosowując się do kilku porad udzielanych powszechnie przez ekspertów, których specjalność to pozycjonowanie stron. Przyjrzymy się zatem w jaki sposób możemy tanio i wydajnie zwiększyć ruch organiczny.

„Content jest królem”

Jednym z największych sprzymierzeńców ruchu organicznego jest tzw. content, czyli wszelkie treści mogące zainteresować użytkownika odwiedzającego naszą stronę. Content może przyjmować różnorakie formy (wpisy blogowe, wideoporadniki itp.) tym co jednak go powinno cechować jest przede wszystkim użyteczność dla kogoś kto trafia na naszą stronę. Przykładowo, sklep z obuwiem sportowym może zamieścić artykuły ułatwiające dobór butów do poszczególnego rodzaju aktywności outdoorowych, podczas gdy strona kancelarii prawniczej publikować mogłaby porady dotyczące rozwiązywania najczęstszych problemów natury prawnej. Dobry content zwiększa ruch organiczny z dwóch przyczyn: po pierwsze, użytkownik, który znalazł u nas nie tylko ciekawy produkt czy usługę, ale i także cenną informację prawdopodobnie do nas wróci czy też nawet poleci nas znajomym. Po drugie, algorytmy Google niejako „doceniają” takie treści, dzięki czemu nasza strona ma szansę znaleźć się wyżej na tzw. SERPach, czyli stronach z wynikami wyszukiwań.

Jakość nie ilość

Wysoka jakość treści z pewnością przyczyni się do zwiększenia ruchu ograniczonego. By jednak wyciągnąć maksymalne korzyści z takiego contentu musimy także zadbać o to, by pojawiał się on na stronie regularnie. Z tego względu warto zainwestować w tworzenie firmowego bloga. Ciągłe pojawianie się nowych treści nie tylko sprawia, że użytkownicy wracają do naszej strony, ale i również bardzo pozytywnie odbierane jest przez algorytmy Google odpowiedzialne za pozycjonowanie stron. Blog może także posłużyć do zaimplementowania innej ze strategii sprzyjającej ruchowi organicznemu: jest nim linkowanie innych stron. Dobierając linki warto jednak mieć na uwadze, że liczy się przede wszystkim jakość, a nie ilość. Zbyt duża ilość linków do mało wartościowych stron prawdopodobnie sprawi, że spadniemy o kilka miejsc w dół na liście wyników wyszukiwań Google.

Dbajmy o poprawność

Treści blogowe to także znakomita okazja do zadbania o słowa kluczowe powiązane z branżą w jakiej operuje nasza firma. Dobrze jest jednak mieć na uwadze że obecnie liczą się nie tylko pojedyncze słowa czy zwroty, ale i też dłuższe frazy. Specjaliści zalecają zwłaszcza położenie nacisk na te sekwencje słów, które sygnalizują gotowość do dokonania zakupu czy skorzystania z usługi. Za przykład mogą tu posłużyć takie frazy jak „tania pizza we Wrocławiu” czy też „gdzie kupię dobre buty”. Według ekspertów takich jak Neil Patel, odpowiednie dobranie takich fraz może wiązać się ze wzrostem przychodzącego ruchu organicznego nawet o 91%. Istnieje jeszcze jeden bardzo prosty sposób na zwiększenie pozycjonowania strony: należy zadbać o jej poprawność. Dotyczy to zarówno treści znajdujących się na niej, jak i samego kodu strony. Dobrze napisana i umożliwiająca sprawne przemieszczenia się strona jest znacznie lepiej postrzegana przez algorytm Google.

Podsumowując, istnieje wiele sposób na tanie i efektywne zwiększenie ruchu organicznego. Wśród z nich znajdując się takie metody jak zadbanie o publikowanego regularnie bloga wysokiej jakości, dbanie o brak błędów w kodzie strony czy też dobieranie odpowiednich fraz czy słów kluczowych. Warto korzystać z tych metod, gdyż to w największym stopniu od ruchu organicznego zależy internetowa popularność naszego przedsiębiorstwa.

5 2 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
1 rok temu
Daj ocenę :
     

Ciekawy artykuł.
Pozycjonowanie to ona ogół ciężki temat, lecz opanowanie go przynosi skuteczne efekty.

Adam
Adam
11 miesięcy temu
Daj ocenę :
     

Ciekawy wpis. Sporo cennych wskazówek.