Dlaczego należy dbać o odpowiednią gospodarkę odpadami?

Dlaczego należy dbać o odpowiednią gospodarkę odpadami?

Inne takie tam

Niektórzy z nas poznali tę ciemną stronę odpadów, czyli sterty samochodowych opon, które rozkładają się w lasach przez setki lat. Podobnie jest rzecz jasna z reklamówkami, które latają na wietrze lub zaczepiają się o gałęzie drzew, psując tę estetyczną sferę krajobrazu, choć tego typu odpady można przetwarzać na obudowy mikserów i czajników elektrycznych i to na masową skalę.

Czy warto lepiej gospodarować odpadami?

Nie od dziś pewne jest to, że wytworzenie takiej typowej opony samochodowej z surowców kosztuje więcej niż wyprodukowanie jej z gumy z odzysku. Podobnie jest z produkcją innego typu tworzyw sztucznych. Dlatego świat powinien przetwarzać odpady z tworzyw na większą skalę. Mowa tu dokładnie o tym, że trzeba pozyskiwać więcej gumy ze zużytych opon, po to, by obniżyć koszt produkcji nowych i po to by te stare opony nie zalegały w przypadkowych lokalizacjach.

Aspekt dbania o sferę wizualną krajobrazu też jest wyjątkowo ważnym, bo jakieś stare opony lub stare opakowania z tworzyw nie zalegają jedynie w lasach, ale też w tych przydrożnych rowach, czyli w lokalizacjach, w których przypadku widać je doskonale. Obecnie to zjawisko nie jest aż tak częstym, bo ludzie chcą tego, by ich otoczenie było ładniejszym i dlatego nie wyrzucają odpadów z tworzyw byle gdzie.

Czy skupy tworzyw sztucznych powinny zaistnieć?

W czasach obecnych ludzie mniej płacą za wywóz odpadów, jeśli je segregują, ale dość wielu nadal wybiera wykopanie płytkiego dołu gdzieś w lesie i zakopanie ich w nim, bo za coś takiego się nie płaci. Tak właśnie postępuje się z częścią odpadów, po to, by za ich wywóz płacić znacznie mniej, ale gdyby ktoś płacił ludziom za opakowania z tworzywa, takie jak kubełki po jogurtach to byłoby ciekawiej. Przykładem skuteczności tej taktyki jest choćby zbieranie złomu.

Ludzie sprzedają przedmioty wykonane z różnych metali na skupach metali i to tylko ze względu na to, że zarabiają na tym przynoszeniu przedmiotów metalowych do skupu. Na chwilę obecną z tworzywami się tak nie postępuje, ale to może ulec zmianie, bo tworzywa są pochodnymi ropy naftowej, a koszty wydobycia ropy nieustannie rosną, czyli za kilka dekad może dojść do tego, że tworzywa zacznie się skupować, po to by ich produkcja była o wiele tańszą.

Moda na tworzywa ulegające biodegradacji

Od blisko dekady produkuje się reklamówki i butelki plastikowe z tworzyw na bazie cukru. Tego typu tworzywa w typowym lesie rozkładają się w jakieś kilka lat. Szybciej, jeśli znajdują się pod warstwą ziemi. Rzecz jasna produkcja tworzyw tego rodzaju to nadal mniejszość, czyli zazwyczaj produkuje się tworzywa rozkładające się przez setki lat. Może i za jakieś kilka dekad to się zmieni, ale póki co większość produkcji to najtańsze typy tworzyw sztucznych.

Realia te powoli ulegają zmianie i to tylko ze względu na ludzi, którzy znaczną obecność odpadów z tworzywa uznają za szkaradną. Zwłaszcza wtedy gdy te odpady są widocznymi na tle dość urodziwego leśnego krajobrazu. Takowy zdaniem wielu z nas musi zachować swoją urodę, czyli by tak się stało, musimy lepiej gospodarować odpadami.

Wsparcia merytorycznego udzieliła firma esbud.pl
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments