Dlaczego płytki PCB mają najczęściej zielony kolor?

Dlaczego płytki PCB mają najczęściej zielony kolor?

Warto przeczytać

Tak naprawdę zielona płytka drukowana wcale nie jest w całości zielona. Kolorową częścią jest tylko zewnętrzna warstwa ochronna, zwana maską przeciw lutowniczą. Jest to żywica z barwnymi pigmentami, nakładana najczęściej przy pomocy sitodruku.

Dlaczego płytki PCB mają najczęściej zielony kolor?

Powłoka ta ma za zadanie ochronić znajdującą się pod nią przewodzącą warstwę miedzi przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak kurz czy wilgoć. Dodatkowym zadaniem maski przeciw lutowniczej jak sama nazwa wskazuje jest kontrolowanie rozpływania się cyny w czasie lutowania elementów. Rdzeń typowego obwodu drukowanego najczęściej jest wykonany z tworzywa oznaczanego skrótem FR4 i ma kolor blado żółty. Dopiero po nałożeniu warstwy maski przeciw lutowniczej kolor płytki PCB zmienia się na zielony, biały, czerwony czy niebieski. Czasem można spotkać również takie niespotykane kolory jak różowy czy fioletowy. Każdy z kolorów może występować w wersji matowej. Dlaczego więc płytki drukowane są zazwyczaj zielone?

Najważniejszą przyczyną jest to, że sprawdzenie poprawności wykonania obwodu drukowanego jest łatwiejsze. Dawniej kontrolę płytek drukowanych przeprowadzano manualnie. Osoba sprawdzająca musiała cały dzień przyglądać się powierzchni płytki w celu wychwycenia ewentualnych błędów. Psycholodzy i neurolodzy zgodnie twierdzą, że fala świetlna o długości odpowiadającej kolorowi zielonemu redukuje zmęczenie i może mieć działanie odprężające. Naukowcy również ustalili, że oko człowieka jest najbardziej wrażliwe na kolor zielony. Dlatego też kontrast pomiędzy ścieżkami a miejscami pozbawionymi miedzi jest największy dla płytek z zieloną maską. Dzisiaj oczywiście do kontroli poprawności wykonania obwodów drukowanych używa się automatycznych testerów optycznych bądź elektrycznych, które są dużo bardziej wydajne i dokładne. Istnieje jednak inna przyczyna, dla której obwody drukowane są najczęściej koloru zielonego.

Okazuje się, że maski przeciw lutownicze mają lepsze właściwości fizyko-chemiczne. Przyczyną takiego stanu rzeczy, było to, że działy rozwoju producentów najwięcej czasu poświęcały maską o najpopularniejszej zielonej barwie.

Trzecią przyczyną, dla której płytki drukowane są zielone jest cena. Warstwa maski przeciw lutowniczej zazwyczaj jest nanoszona za pomocą sitodrukarki. Pewna ilość farby jest nakładana a po czym przeciągana przez sito pod którym znajduje się obwód drukowany. Tak zamalowana płytka trafia do suszenia, a na jej miejsce trafia kolejna. W momencie gdy trzeba zmienić kolor maski, producent jest zmuszony do usunięcia niewykorzystanej farby oraz do dokładnego oczyszczenia sita. Przyczynia się to obniżenia wydajności i co za tym idzie wzrostu kosztów.

Dlatego też zamawiając wszelkie nietypowe obwody drukowane, takie jak na przykład z pomarańczową matową maską, należy się spodziewać wyższej ceny.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments