Drukarki 3D - korzyści i zastosowanie

Drukarki 3D – korzyści i zastosowanie

Fotografia i reklama

Drukarki 3D są stosowane coraz powszechniej w wielu branżach, zwłaszcza w inżynierii czy w architekturze. Jeszcze do niedawna zarezerwowane były jedynie dla nielicznych odbiorców. Obecnie się to zmienia i powstaje wiele tego typu urządzeń przeznaczonych na użytek domowy. Przy ich użyciu wykonać można drobne elementy, jak chociażby zabawki, biżuterię, a nawet implanty medyczne. Jakie korzyści niosą ze sobą drukarki 3D i kto powinien w nie zainwestować?

Drukarki 3D – korzyści i zastosowanie

Drukarki 3D dostępne są w zróżnicowanym przedziale cenowym. Podstawowe urządzenia można znaleźć już poniżej 1000 złotych, bardziej zaawansowane kosztują nawet 10-15 tys. złotych. Różni je przede wszystkim jakość drukowanych detali. Skorzystać z nich może każdy, chociaż ich funkcjonalność obecnie jest jeszcze dość ograniczona, chociażby ze względu na rozmiar drukowanych elementów. Wydaje się jednak, że w przeciągu najbliższych lat ulegnie to zmianie, a drukarka 3D zostanie standardowym urządzeniem elektronicznym w większości domów.

Na czym polega druk 3D?

Druk 3D opiera się na projekcie komputerowym (analogicznie do tradycyjnych drukarek). Przygotowywany jest on w specjalnym programie, który służy do tworzenia modeli konstrukcyjnych CAD. Następnie projekt jest eksportowany jako plik z rozszerzeniem STL i w kolejnym kroku wysyłany do druku. W praktyce wygląda to tak, że nakładane są na siebie kolejne warstwy, znajdujące się jedna na drugiej. Umożliwiają to elementy ruchome, w które wyposażona jest drukarka 3D. Warstwy mają zatem zróżnicowaną wysokość, zależną od ich ilości. Im jest ona większa, tym rozdzielczość wydruku jest słabsza. Duże znaczenie ma także rodzaj zastosowanego materiału, nazywa się go filamentem. Do druku 3D najczęściej wykorzystuje się takie materiały jak: tworzywo termoplastyczne, metal czy żywice.

Co można wydrukować w technologii 3D?

Możliwości jest bardzo wiele, a jedyne ograniczenie to pole robocze, które w tym przypadku stanowi wnętrze drukarki, ponieważ właśnie tam powstaje dany obiekt. Obecnie drukarki 3D znajdują zastosowanie głównie w medycynie i w przemyśle. Przy ich użyciu tworzy się prototypy części do maszyn i wielu urządzeń, jak również implanty medyczne. Osoby kupujące drukarki na własny użytek, mogą drukować w ten sposób mnóstwo przedmiotów codziennego użytku, jak chociażby wieszaki, etui na telefon, figurki oraz różnego rodzaju gadżety i zabawki. Jaki jest koszt takiego wydruku? W znacznej mierze zależy on od materiału, który kupuje się na kilogramy. Jego cena wynosi ok. 70-90 złotych za kilogram. Niektóre, interesujące projekty można znaleźć za darmo w sieci. To dobre rozwiązanie dla osób początkujących, które chcą sprawdzić możliwości drukarki 3D. Kto powinien skorzystać z drukarki 3D? W przypadku użytku domowego druk 3D jest raczej sposobem na nowe hobby. Drukowanie większości elementów okaże się bowiem kosztowniejsze, aniżeli ich zakup w sklepie. Daje jednak możliwości personalizacji i stworzenia oryginalnego przedmiotu, co z pewnością sprawia dużą radość. Artykuł powstał we współpracy ze sklepem PGE

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments