Duży głośnik Bluetooth

Duży głośnik Bluetooth

artykuł sponsorowany Warto przeczytać

Głośniki przenośne z łącznością Bluetooth dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: małe, zwykle okrągłe i mieszczące się w dłoni oraz duże, przeważnie o podłużnym kształcie tuby. Duży głośnik bezprzewodowy mieści dwie membrany, dzięki czemu użytkownik może spodziewać się głośniejszego dźwięku od emitowanego przez małe modele jednomembranowe. Decydując się na wybór dużego głośnika Bluetooth, warto zwrócić uwagę na jego parametry – bo choć w ogólnym rozrachunku zapewniają mocniejszy dźwięk od swoich mniejszych wersji, to poszczególne modele będą różnić się między sobą jakością czy wytrzymałością. Podpowiadamy, jakie dane sprawdzać, wybierając duży głośnik bezprzewodowy!

Duży głośnik Bluetooth – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Klasyczne głośniki bezprzewodowe są zaprojektowane w taki sposób, by można było wygodnie słuchać muzyki np. w plenerze, czyli postawić urządzenie na stoliku lub betonie albo trzymać je w ręce. Na rynku nie brakuje jednak bardziej oryginalnych modeli o nietypowym kształcie, dlatego wybór warto zacząć od sprawdzenia konstrukcji. Idealnym przykładem jest naramienny duży głośnik Bluetooth marki Sony. Jak sugeruje sama nazwa, urządzenie kładzie się na ramionach, przewieszając przez kark. Taka budowa może nie tylko zwiększyć wrażenia ze słuchanej muzyki, ale również oglądanego filmu.

Na co jeszcze zwracać uwagę, kupując duży głośnik bezprzewodowy?

  • Liczba głośników – im więcej głośników znajduje się w obudowie urządzenia, tym bardziej przestrzennego dźwięku można się spodziewać. Zostanie on bowiem podzielony na osobne kanały emisji. Dobrze, by urządzenie miało przynajmniej dwa głośniki, z czego jeden niskotonowy (subwoofer). Wówczas można liczyć na bardzo głęboki bas i czyste wysokie tony.
  • Pasmo przenoszenia – im szersze, tym wyższa będzie jakość dźwięku. Parametr ten wskazuje zakres częstotliwości od tonów wysokich do niskich. Bardzo dobrze duże głośniki Bluetooth będą oferować pasmo przenoszenia w zakresie 20 Hz – 20 000 Hz.
  • Moc – wyrażona w watach (W). Ponownie: im wyższa wartość, tym lepiej, choć oczywiście głośniki bezprzewodowe nie będą osiągać mocy tożsamej do dużych kolumn stacjonarnych. Można jednak mówić o dobrej efektywności, gdy głośnik Bluetooth oferuje ok. 15-20 W.
  • Wersja Bluetooth – im wyższa wersja Bluetooth, tym szybszej transmisji danych można się spodziewać, czyli po prostu: sprawniejszego łączenia się z telefonem czy komputerem. To także istotne pod względem zasięgu pracy urządzenia. Najlepsze modele dużych głośników Bluetooth będą pracować na wersji piątej oferującej prędkość 2 Mb/s dla urządzeń wearables („ubieralnych”, jak smartwatche) i 50 Mb/s dla pozostałych oraz zasięg do 140 m.
  • Czas pracy – i znowu: im dłuższy, tym lepiej. Około 24 godzin pracy na jednym ładowaniu będzie bardzo dobrym wynikiem!
  • Ochrona przed wodą i pyłem – klasa szczelności IP pozwoli stwierdzić czy można bezpiecznie korzystać z głośnika na plaży, w łazience, podczas wyjazdu na narty czy na letnim festiwalu. O naprawdę dobrej ochronie świadczy norma IP67; gwarantuje całkowitą pyłoszczelność oraz bezpieczeństwo sprzętu podczas zanurzenia go w wodzie do 30 minut na głębokości do 1 metra.
  • Funkcje – miłośnicy mocnych dźwięków powinni sprawdzić, czy interesujący ich duży głośnik Bluetooth ma wzmocnienie basu; np. w przypadku urządzeń marki Sony jest to funkcja EXTRA BASS. Inną ciekawą opcją będzie Multipoint, czyli możliwość jednoczesnego połączenia głośnika z kilkoma sprzętami, żeby raz puszczać muzykę z jednego telefonu, a raz drugiego bez każdorazowego parowania.

Głośnik może też oferować obsługę połączeń oraz dostęp do mikrofonu, wówczas działa jak zestaw głośnomówiący. Najlepsze głośniki mogą też łączyć się z innymi zgodnymi modelami bezprzewodowymi, by puszczać muzykę jednocześnie na wszystkich z nich, co pozwala na zwiększenie głośności dźwięku.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments