Dziurawiec zwyczajny – bylina na wiele dolegliwości

Dziurawiec zwyczajny – bylina na wiele dolegliwości

zdrowie i uroda

Dziurawiec to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych. Inne jej nazwy to: świętojańskie ziele, ziele św. Jana, które wynikają stąd, że jej kwiaty należy ścinać ok. 24 czerwca, czyli dnia św. Jana. Rośnie w całej Europie, na trawiastych nieużytkach, na przydrożnych pasach i uprawnych łąkach.

Jak rozpoznać dziurawiec?

Łatwo ją rozpoznać. Łodygi osiągają wysokość do 75 centymetrów, a najłatwiej rozpoznać ją po kwiatach, które są jaskrawożółte, zebrane w podbaldachimy. Z każdego kwiatu wyrasta dużo czerwonych pręcików. Charakterystyczne są też liście: mają lancetowaty kształt, ułożone są naprzeciwlegle, a gdy spojrzymy na liście pod słońce, dostrzeżemy przezroczyste kropki – są to zbiorniczki oleju.

Nasiona dziurawca zebrane są w torebce, która – gdy nasiona dojrzeją – pęka. W ten sposób się rozsiewa. Można też rozmnażać je z sadzonek. Ma bardzo mocny system korzeniowy, trudno więc się jej pozbyć z ogrodu. Gdy rośnie na terenie uprawnym, należy ścinać kwiaty, zanim dojrzeją i wysieją się nasiona.

Surowiec leczniczy

Surowcem leczniczym są kwiaty, a właściwie tylko wierzchołki kwiatów. Należy je ściąć i pozostawić do wysuszenia w przewiewnym miejscu. Do celów leczniczych przygotowuje się napary (1 łyżeczkę ziela zalać filiżanką gorącej wody, pozostawić pod przykryciem na 10 minut). W przemyśle farmaceutycznym produkuje się też kapsułki i tabletki ze składników leczniczych dziurawca. Napary z tej rośliny mają bardzo gorzki smak.

Kwiaty zawierają 9-12% garbników (m.in. kwas chlorogenowy, kwas kawowy), 4% flawonoidów, 15 hiperycyny i 1% olejku eterycznego. W świeżych płatkach występuje hiperforyna – składnik o działaniu przeciwbakteryjnym, ale w trakcie suszenia rozkłada się.

Działanie

Od stuleci dziurawiec jest stosowany w dolegliwościach przewodu pokarmowego związanych ze zmniejszonym wydzielaniem żółci. Lek stosuje się w formie naparu.

Naparu też używa się do leczenia ran, odmrożeń i oparzeń, przemywając uszkodzoną skórę lub stosując okłady. Natomiast wyciągi olejowe i alkoholowe (nalewki, likiery) działają uspokajająco i przeciwdepresyjnie, wzmacniają system nerwowy. Badania kliniczne potwierdziły, że hiperycyna, która jest składnikiem wyciągów alkoholowych i olejowych (nie ma jej w naparach) jest skuteczna w leczeniu lekkiej i umiarkowanej depresji, także w zaburzeniach snu.

Zażywanie

Zażywanie leków z dziurawca powinno być konsultowane z lekarzem, bowiem nie należy ich stosować przy kuracjach niektórymi lekami, m.in. do leczenia depresji, arytmii, padaczki, migreny, przy przyjmowaniu środków antykoncepcyjnych. Nie należy też podawać dzieciom do 7 roku życia ani kobietom w ciąży.

Trzeba ograniczyć też czas przebywania na słońcu, unikać opalania. Zwłaszcza dłuższe stosowanie dziurawca powoduje nadwrażliwość na światło, czego skutkiem jest zaczerwienienie skóry i zmiany barwnikowe.

Więcej o dziurawcu w lekach ziołowych przeczytacie na stronie producenta: LekiNatury.pl

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments