Gdańsk Oliwa- historia i atrakcje

Gdańsk Oliwa- historia i atrakcje

Pomorskie Regionalnie

Planując podróż do Trójmiasta obowiązkowym punktem na mapie powinna stać się historyczna dzielnica Gdańska- Oliwa. Dlaczego warto zawitać tu chociażby na jeden dzień i co ciekawego może nas tutaj spotkać? Przekonajmy się sami!

Gdańsk Oliwa- historia i atrakcje

Na początek trochę historii…

Oliwa jest jedną z dzielnic Gdańska, graniczącą z Sopotem, Przymorzem Małym i Żabianką, dzielnicami Strzyża, VII Dwór, Brętowa oraz Matarnią i Osową.

Wybierając się na spacer po gdańskiej Oliwie warto zapoznać się z historią tej niezwykłej dzielnicy. Aby to zrobić należy przenieść się w czasie do wieku XII.

Zacznijmy jednak od nazwy. Skąd właściwie się wzięła? W tym zakresie istnieją dwie hipotezy. Pierwsza z nich mówi o drzewku oliwnym, do której odwoływali się zamieszkujący tu cystersi, natomiast druga z nich odwołuje się do Oławy, czyli słowiańskiej nazwy potoku, który przepływa przez Oliwę. Jedno jednak jest pewne, pierwszy raz nazwa ta została użyta w dokumencie z roku 1188.

Nie jest wiadome jednak kiedy dokładnie powstała, mimo, że badania archeologiczne wskazują, że na tych terenach osadnictwo istniało już w epoce żelaza. Pierwsze wzmianki o Oliwie pochodzą natomiast już z roku 1186 i dotyczą klasztoru cystersów. Książę Sambor oddał zakonnikom kilka osad, a jedną z nich była właśnie Oliwa. To właśnie te wydarzenia sprawiły, że Oliwa na długie wieki stała się wsią klasztorną. Mówiąc zatem o jej historii nie wolno zapominać o opactwie cysterskim, z którym jest ona bezpośrednio związana.

Oliwa nie uniknęła niestety wielu wrogich najazdów, takich jak najazdy pruskie, krzyżackie, brandenburskie czy husyckie. W roku 1626 na Oliwę najechali Szwedzi, a w roku 1627 to właśnie tu rozegrała się słynna historyczna bitwa pod Oliwą. Jej tło stanowi wojna Polsko-Szwedzka toczona w latach 1626-1629, zakończona rozejmem altmarskim.

W roku 1656 Szwedzi po raz kolejny najechali na Oliwę. Najazd ten zakończył zawarty tu w roku 1660 pokój oliwski, który jednocześnie zakończył także potop szwedzki.

Po pierwszym rozbiorze Polski Oliwa znalazła się w zaborze pruskim. Wtedy też tamtejsze władze skonfiskowały cały majątek opactwa cystersów. W roku 1831 opactwo zostało całkowicie zlikwidowane, a kościół klasztorny stał się katolickim kościołem parafialnym.

W roku 1874 Oliwie zostały przyznane prawa miejskie, przez co stała się ona gminą miejską. Wiek XIX to okres rozbudowy i rozwoju Oliwy. Do użytku zostały oddane linie kolejowe oraz tramwajowe, powstawały pierwsze fabryki, zaczęto brukować ulicę, tworzyć także nowe połączenia z pobliskimi miejscowościami.

Dzielnicą Gdańska Oliwa stała się w roku 1926.

Oliwa – co zwiedzić? Główne atrakcje

Oliwa to dzielnica Gdańska z bogatą i burzliwą historią. Jest to miejsce, w którym nie tylko można dowiedzieć się wiele o wydarzeniach z przeszłości, ale i zobaczyć parę wartych uwagi zabytków.

Park Oliwski im. Adama Mickiewicza

Jest to zabytkowy park mieszczący się nad potokiem oliwskim. Jego początki związane są z działalnością cystersów, bowiem ogród ten należał wtedy do klasztoru. Wraz z początkiem wieku XX w parku powstała niewielka palmiarnia, która została przebudowana po II wojnie światowej. Park ten zyskał większą popularność w roku 1925, gdy Oliwa została siedzibą biskupa gdańskiego, a pocysterski kościół uzyskał rangę katedry. W latach 1952-1956 założony został tu Ogród Botaniczny, a nazwę Adama Mickiewicza otrzymał w roku 1956.

Jest to idealne miejsce na chwilę relaksu i podziwiania przepięknej natury. Jednym z bardziej reprezentatywnych miejsc jest parter kwiatowo-trawnikowy.

Cmentarz Oliwski w Gdańsku

Jest to istniejący od 1832 roku zabytkowy cmentarz komunalny, będący trzecim co do wielkości w mieście. Pochowanych jest tu wiele osób zasłużonych dla Gdańska.

Archikatedra Gdańska (Oliwska)

Inaczej mówiąc kościół pw. Trójcy Świętej, NMP i św. Bernarda. 23 listopada 2017 roku został uznany za pomnik historii.

W środku znajdują się aż 23 ołtarze, a całe wnętrze zostało utrzymane stylu barkowym i rokokowym. Archikatedra znana jest ze słynnych organów oliwskich z wieku XVIII, a także z rokokowych kaplic św. Jana Nepomucena oraz św. Krzyża.

Autor artykułu
Artykuł powstał przy współpracy ze Stara Karczma

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments