Sporządzenie dobrego grafiku dla pracowników nie jest zadaniem łatwym. Wynika to z tego, iż w dokumencie tym należy uwzględnić wiele wytycznych takich jak urlopy, dni wolne od pracy czy dni świąteczne. Trzeba posiadać odpowiednią wiedzę na temat kodeksu pracy i wszystkich praw pracownika. Jak zatem ułożyć prawidłowo harmonogram czasu pracy? Co powinien uwzględniać? Te kwestie zostaną poruszone w niniejszym artykule.
Spis Treści
Harmonogram czasu pracy – podstawowe elementy
Planowanie dni pracy osobom zatrudnionym na danym stanowisku i miejscu pracy polega na tworzeniu dokumentu jakim jest harmonogram czasu pracy. Nie jest to nic innego jak kreowanie spersonalizowanego rozkładu czasu pracy dla swojego pracownika czy też pracowników. W grafiku powinno się brać pod uwagę nie tylko dni robocze, ale także godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy, wymiar czasu pracy, dobę pracowniczą, odpoczynki dobowe, odpoczynki tygodniowe, 5-dniowy tydzień pracy, wolną niedzielę raz na 4 tygodnie czy urlopy pracownicze.
Wymiar godzin w harmonogramie
Przed przystąpieniem do tworzenia grafiku pracy trzeba jasno doprecyzować ile godzin musi przepracować każdy pracownik w danym okresie rozliczeniowym. Jest to ustalone dokładnie w kodeksie pracy, który mówi, że norma tygodniowa wynosi 40 godzin. By ustalić liczbę godzin na cały okres rozliczeniowy należy pomnożyć 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni okresu rozliczeniowego, a kolejno do otrzymanej liczby dodać iloczyn 8 godzin i liczbę dni jakie pozostały do końca okresu, chodzi o te dni wystające. Dalej należy pomniejszyć otrzymany wynik o wszystkie dni świąteczne jakie przypadają w danym okresie rozliczeniowym, w innym dniu niż niedziela.
Doba pracownicza
W trakcie tworzenia harmonogramu trzeba pamiętać o zapewnieniu każdemu pracownikowi doby pracowniczej. Polega ona na tym, że osoba zatrudniona, która rozpoczęła pracę w danym dniu nie może podjąć ponownie pracy wcześniej niż po kolejnej dobie. Chodzi o to, że pracownik może podjąć pracę dopiero kolejnego dnia o tej porze, o której rozpoczął dnia poprzedniego.
Każdemu pracownikowi należy zapewnić nieprzerwany odpoczynek pomiędzy kolejnymi dniami pracy. Zgodnie z prawem nie może być on krótszy niż 11 godzin. By nie naruszyć doby pracowniczej, pracownik nie może podejmować aktywności zawodowej dłużej niż 13 godzin w ciągu dnia. Możliwe są sytuacje, w trakcie których zachowanie odpoczynku dobowego nie obowiązuje. Mowa tutaj o momencie zarządzania zakładem pracy w imieniu pracodawcy czy konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia, zdrowia, któregoś z pracowników czy ochrony mienia, środowiska czy też wyeliminowania awarii.
Odpoczynek tygodniowy
Odpoczynek tygodniowy występuje w momencie zachowania 35 godzin ciągłego odpoczynku od pracy. Prawo nie pozwala na odstąpienie od tego przepisu, jednakże występuje możliwość jego skrócenia do 24 godzin. Dotyczy to pracowników zarządzających zakładem pracy w imieniu właściciela, konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii czy też zmiany pory wykonywania pracy w związku z przejściem na inną zmianę zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy.