Ile kosztuje projekt domu dwurodzinnego z osobnym wejściem?

Ile kosztuje projekt domu dwurodzinnego z osobnym wejściem?

Aktulności

Masz w planach poważną inwestycję, którą jest budowa domu dwurodzinnego z osobnym wejściem? Dysponujesz odpowiednią działką i pewnymi funduszami, które chciałbyś przeznaczyć na opracowanie projektu architektonicznego budynku.

Nie wiesz jednak, ile taki projekt może kosztować i czy wystarczy ci własnych środków, czy będziesz musiał posiłkować się kredytem?

Projekt gotowy lub indywidualny

W pierwszym kroku powinieneś zdecydować o tym, jaki projekt domu wybierasz.

Czy ma to być projekt gotowy, możliwy do kupienia na jednej z wielu stron internetowych poświęconych projektom domów, czy może zlecisz jego przygotowanie wybranemu przez siebie architektowi? Która opcja będzie korzystniejsza finansowo? Patrząc z boku, może się wydawać, że taniej nas wyjdzie zakup projektu gotowego, który kosztuje średnio od 3 do 4 tysięcy złotych. Często jednak zapominamy, że taki projekt nie jest wystarczający do tego, aby wybudować na jego podstawie dom. Konieczna staje się jego dalsza adaptacja do twojej działki i warunków geologicznych. Może się również okazać, że zechcesz wprowadzić jakieś zmiany w swoim projekcie, zatem udział architekta będzie tym bardziej wskazany. Adaptacja projektów gotowych jest usługą dodatkowo płatną, która kosztuje od 4 do nawet 10 tysięcy złotych.

Pamiętając o tym, że interesuje cię projekt domu dwurodzinnego, poprawek może być dwa razy więcej, stąd również koszt adaptacji może okazać się wyższy. Co wyjdzie nas korzystniej – gotowy projekt i jego adaptacja czy może projekt indywidualny przygotowany od podstaw przez architekta? Wydaje nam się, że ceny mogą być bardzo do siebie zbliżone. A jeśli tak jest, lepszym rozwiązaniem staje się przygotowanie projektu indywidualnego, w którym łatwiej jest zawrzeć wszystkie twoje wymogi i oczekiwania.

Ile potrzeba pieniędzy na projekt domu dwurodzinnego z osobnym wejściem

Analizując ceny biur architektonicznych z różnych miast w Polsce, widełki za przygotowanie takiego projektu wahają się od 13 do nawet 25 tysięcy złotych.

Wpływ na ostateczną cenę będzie mieć popularność i rozpoznawalna marka wybranego przez nas biura projektowego, miasto w Polsce, stopień skomplikowania projektu oraz specjalne życzenia inwestora. Jeśli zatem dysponujesz budżetem w okolicy 20 tysięcy złotych, który możesz przeznaczyć na opracowanie projektu, już teraz możesz przystępować do współpracy z architektem.

Co jeśli jednak nie dysponujesz takimi środkami? Czy to znaczy, że musisz porzucić swoje plany o budowie domu dwurodzinnego z osobnym wejściem? Oczywiście że nie! Wielu inwestorów realizuje swoje przedsięwzięcia za pieniądze z kredytów i pożyczek.

W połączeniu z posiadanymi przez ciebie środkami, powinno to wystarczyć na zapłacenie projektu, a to co zostanie możesz wykorzystać na opłacenie pozostałych urzędowych spraw lub wykorzystać na zapłatę wykonawcom.

Dom dwurodzinny z osobnym wejściem – o czym pamiętać

Zlecając przygotowanie projektu indywidualnego takiego domu, pamiętaj o tym, że dla przyszłych klientów i mieszkańców lepszy podział to ten w pionie niż poziomie. Każde mieszkanie będzie wtedy mieć swój własny parter, piętro, poddasze. Pozwoli to również uniknąć problemów przy ewentualnym remoncie dachu. Każdy z mieszkańców będzie odpowiadać za dach nad swoją połówką domu. Osobne wejścia pozwolą również zachować komfort mieszkania i dyskrecję.

Artykuł przygotowany we współpracy z Everlike- Porównywarką pożyczek

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments