Dzięki implantom stomatologicznym można uzyskać promienny uśmiech, ale estetyka nie jest ich jedyną zaletą.
Braki w łukach zębowych można uzupełnić z wykorzystaniem ruchomych protez zębowych lub mocowanych na stałe mostków, ale obecnie do dyspozycji jest jeszcze lepsze rozwiązanie – to implanty stomatologiczne.
Czym dokładnie są implanty zębów? Jakie są główne zalety ich zastosowania? Ile trzeba będzie za nie zapłacić? Gdzie można je wykonać? Sprawdź!
Spis Treści
Implanty zębowe – co to jest?
Implant stomatologiczny, inaczej implant zębowy, jest rodzajem stałej protezy, która stosowana jest do odbudowy utraconego wcześniej uzębienia, na przykład w wyniku próchnicy czy złamania zęba.
Ze względu na swoją budowę implanty stomatologiczne są w stanie skutecznie zastąpić naturalne zęby. Umieszczane są w kości szczęki lub żuchwy. Mogą posiadać różne kształty i rozmiary, dzięki czemu można dopasować je do każdego pacjenta.
Budowa implantów zębowych:
- wszczep ze śrubą – umieszczany w kości
- łącznik pomiędzy wszczepem a koroną
- korona – widoczna w jamie ustnej
Wszczepy umieszczane w kości wykonuje się najczęściej z tytanu, który jest metalem stosowanym do produkcji innego typu implantów. Tytan jest metalem obojętnym dla organizmu i nie ma negatywnego wpływu na zdrowie.
Implanty stomatologiczne wykorzystują zjawisko osseointegracji (osteointegracji). Zjawisko to polega na odkładaniu się zmineralizowanej tkanki kostnej na wszczepie tytanowym przez warstwę dwutlenku tytanu. W efekcie wszczep mocno wiąże się z kością – tak jak naturalny korzeń zęba.
Dlaczego warto zdecydować się na implanty zębów?
Nowoczesne implanty stomatologiczne posiadają wiele zalet, które powodują, że aktualnie są one uznawane za najlepsze rozwiązanie w uzupełnianiu braków zębowych – nawet tych bardzo rozległych, na przykład przy całkowitym bezzębiu.
Dzięki zastosowaniu implantów można nie tylko przywrócić uśmiechowi piękny wygląd, ale również uzyskać szereg innych korzyści, które odnoszą się również do codziennego funkcjonowania oraz do zdrowia.
Zalety implantów stomatologicznych:
- możliwość uzupełnienia różnych braków zębowych
- naturalny wygląd
- większy komfort życia
- wieloletnia trwałość
- przywrócenie funkcji żucia
- zapobiegają zapadaniu policzków
- brak potrzeby szlifowania okolicznych zębów
- łatwa higiena jamy ustnej
Te wszystkie zalety powodują, że implanty zębowe są obecnie bardzo dobrą alternatywą dla innych typów uzupełnień stosowanych w stomatologii.
Ile kosztują implanty zębów?
Głównym minusem implantów stomatologicznych jest ich wysoka cena. Koszty tego rodzaju usług rozpoczynają się od około 3 500 złotych za pojedynczy implant stomatologiczny.
Ceny usług implantologicznych zależne są od wykonanych procedur, a także rodzaju wybranych wszczepów i koron zębowych. Przykładowo, w przypadku konieczności wykonania zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej lub sterowanej regeneracji kości koszty mogą wzrosnąć o 1000-2000 złotych.
Gdzie skorzystać z usług implantologicznych?
Implanty stomatologiczne możemy wykonać wyłącznie w prywatnych gabinetach stomatologicznych – usługa tego rodzaju nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Dobór odpowiedniego gabinetu prowadzącego usługi implantologiczne jest kluczowy dla uzyskanych efektów, dlatego też najlepiej zdecydować się na gabinet specjalizujący się w świadczeniu tego rodzaju usług.
Adresy gabinetów stomatologicznych specjalizujących się w implantologii stomatologicznej można znaleźć już teraz przez internet.
Artykuł powstał we współpracy z Gabinetem Stomatologicznym Ziętek Clinic z Krakowa.