Informacja jest jednym z kluczowych elementów decydujących o sukcesie lub porażce w prowadzeniu działalności gospodarczej. Odpowiednia informacja jest zatem na wagę złota. Aby informacja była przydatna ktoś musi ją zdobyć, przetworzyć oraz przedstawić w zrozumiały sposób. Osobą odpowiedzialną za informację i jej przydatność jest infobroker. Kim jest infobroker? Czym się zajmuje? Jakie są wady i zalety tego zawodu? Czytając nasz artykuł poznasz odpowiedź na wszystkie pytania. Zapraszamy do lektury.
Infobroker jako zawód przyszłości
Kim jest infobroker?
Infobroker jest to osoba odpowiedzialna za poszukiwanie, przetwarzanie oraz przedstawianie informacji na zlecenie. Osoba ta może pracować na etacie w przedsiębiorstwie lub na własny rachunek będąc tzw. freelancerem. Zatem możemy śmiało uznać, że infobroker jest pośrednikiem pomiędzy informacją a klientem, który tej informacji potrzebuje. Zawód powstał w USA na przełomie lat 60 i 70 ubiegłego stulecia. W Polsce zawód ten rozwija się od początku XXI wieku i dalej należy do zawodów niszowych.
Czym zajmuje się infobroker?
Infobroker zajmuje się zdobywaniem, selekcją oraz przedstawianiem danej informacji klientowi na jego zlecenie. Profesjonalni brokerzy korzystają z różnych źródeł informacji np.: bazy danych, informacji osobowych, internetu, archiwów, zasobów bibliotek oraz wieloma innymi. Dobór źródła zależy od dokładnej analizy potrzeb klienta, od czego powinien zacząć każdy profesjonalny broker. Po analizie potrzeb klienta następuje wycena zlecenia. Każdy z profesjonalnych brokerów odpowiada prawnie za dostarczone informacje do klienta, co jest gwarantem jakości i poufności. Po etapie wyceny infobroker zajmuje się wyszukaniem potrzebnych danych. Dane te może znaleźć korzystając z różnych źródeł opisanych powyżej. Po etapie wyceny i wyszukania następuje selekcja wybranych danych. Infobroker musi wiedzieć, które dane są ważne z punktu widzenia zlecenia. W tym etapie następuje analiza danych i wyciągnięcie wniosków. Gdy już analiza zostanie przeprowadzona broker musi w uporządkowany i zrozumiały sposób przekazać informację zleceniodawcy. Na podstawie przedstawionych danych klient brokera informacji może podejmować ważne decyzje związane z działalnością swojej firmy. Od infobrokera zależy czy dana firma odniesie sukces lub porażkę na rynku. Jest to bardzo odpowiedzialny i wymagający zawód.
Jak zostać infobrokerem?
Osoby zainteresowane zawodem infobrokera muszą się odpowiednio przygotować do tej funkcji. Jednym ze sposobów jest podjęcie odpowiednich studiów i zrobienie specjalizacji. Można również kształcić się w tym zawodzie na kierunkach podyplomowych.
Zarobki infobrokera
Zarobki infobrokerów są dosyć tajemniczą kwestią, z powodu małej popularności zawodu, jednak szacuje się, że za jedno zlecenie broker może zarobić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko to zależy od klienta i jego zlecenia. Jeżeli chodzi o brokerów na etacie w firmie to wynagrodzenie wynosi około 3500 zł brutto. Wysokość zarobków etacie jednak może się różnić.
Cechy dobrego infobrokera
Broker informacji musi być osobą spostrzegawczą, dobrze poruszać się po źródłach wiedzy oraz być skrupulatnym i odpowiedzialnym. Praca wymaga samodzielności, analitycznego myślenia, umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz ciągłym monitorowaniu mediów.
Zalety i wady zawodu infobrokera
Zawód infobrokera może być ciekawy, ponieważ wymaga ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i poszerzania wiedzy. Osoba na tym stanowisku musi spędzać długie godziny na pozyskiwaniu odpowiednich informacji, analizie oraz prezentowaniu swoich danych. Jest to praca niezwykle wymagająca. Zawód brokera informacji jest świetnie opłacanym zawodem, osoby prowadzące własną działalność mogą liczyć na największe zarobki jednak osoby na etacie mogą pochwalić się równie dużymi zarobkami. Podsumowując zawód infobrokera jest bardzo wymagającym zajęciem jednak jest to bardzo ciekawa praca umożliwiająca rozwój osobisty, dająca swobodę działania oraz świetne zarobki.
Artykuł powstał przy współpracy z infobrokering.com.pl |