Chcesz rozpocząć zarabianie na rynkach finansowych? Możesz to robić samodzielnie kupując akcje, poprzez fundusze zarządzane aktywnie i ETF-y. Zwłaszcza to ostatnie rozwiązanie ma wiele korzyści dla początkujących inwestorów: pozwala obniżyć koszty, minimalizować ryzyko i uzyskać dostęp do szerokich możliwości inwestycyjnych. Podpowiadamy, w jaki sposób rozpocząć inwestowanie w ETF-y.
Spis Treści
Czym są ETF-y i dlaczego mogą być atrakcyjne dla początkującego inwestora?
W przypadku tradycyjnych funduszy giełdowych (W Polsce FIO i FIZ) celem jest maksymalizacja zysku. Niestety, w wielu przypadkach mimo wysokich opłat za zarządzanie w dłuższym okresie czasu nie udaje się osiągnąć wysokich zysków. Często wyniki popularnych funduszy nie przekraczają nawet giełdowych indeksów. W odpowiedzi na ten problem powstały ETF-y (z ang. Exchange Traded Funds) czyli fundusze indeksowe. Ich celem jest wierne odwzorowanie benchmarku (wybranego indeksu – na przykład Wig20 lub S&P500.). Poszczególne instrumenty wchodzące w skład wybranego indeksu nabywane są automatycznie w tych samych proporcjach. To pozwala znacznie ograniczyć koszty zarządzania i minimalizować ryzyko. Podobnie jak akcje i obligacje ETF-y notowane są na giełdzie. Inwestowanie w ETF-y jest stosunkowo bezpieczne: ich rynek reguluje m.in. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych.
W jaki sposób kupować ETF-y w Polsce?
Aby kupować i sprzedawać ETF-y w Polsce konieczne będzie założenie konta maklerskiego. Możemy zrobić to na kilka sposobów:
- kupić polskie ETF-y za pośrednictwem polskiego biura maklerskiego (wadą tego rozwiązania jest niestety bardzo niewielki wybór ETF-ów notowanych na GPW);
- kupić zagraniczne ETF-y za pośrednictwem polskiego biura maklerskiego;
- kupić zagraniczne ETF-y za pośrednictwem zagranicznego biura maklerskiego (to oznacza konieczność samodzielnego rozliczenia się z podatków, co w niektórych przypadkach może być skomplikowane).
Zastanawiasz się, w jaki sposób najwygodniej inwestować w ETF-y w Polsce? Czytaj dalej tutaj.
Na co uważać przy zakupie ETF-ów?
Inwestowanie w ETF-y, podobnie jak inwestowanie w inne fundusze, zawsze wiąże się z ryzykiem straty całości lub części wpłaconych środków. Choć w tym przypadku ryzyko to jest minimalizowane dzięki dywersyfikacji, do planowanych inwestycji należy podchodzić z ostrożnością. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że zakup ETF-ów powinien być inwestycją długookresową. W krótkim okresie czasu mogą pojawić się straty, dlatego też nie należy inwestować w ten sposób środków, których możemy pilnie potrzebować.