Planujesz wziąć pożyczkę? Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób pożyczkodawca może zweryfikować Twoją sytuację finansową? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak firmy pożyczkowe sprawdzają swoich klientów.
Rynek pożyczek pozabankowych wciąż się rozwija. I nie chodzi tu tylko o wartość transakcji i skalę działalności. Firmy z branży dokonują coraz bardziej szczegółowych sprawdzeń klientów. Zapomnij o telefonach do pracodawcy i zaświadczeniach o zarobkach. Składając wniosek o pożyczkę, jednocześnie wyrażasz zgodę na udostępnienie firmie dużo ciekawszych danych.
Spis Treści
Gdzie firmy pożyczkowe sprawdzają klientów
Większość pożyczkobiorców kojarzy nazwy takie jak BIK albo BIG. Jeżeli wydaje Ci się, że sprawdzenia ograniczają się wyłącznie do tych rejestrów – jesteś w błędzie. Firmy pożyczkowe coraz chętniej wymieniają się autorskimi bazami danych. Dlatego, jeżeli kiedykolwiek brałeś komercyjną pożyczkę – istnieje duża szansa, że pożyczkodawca będzie mógł zweryfikować jej przebieg.
Dla przykładu – składając wniosek o pożyczkę w firmie Vivus, wyrażasz zgodę na udostępnienie Twoich danych do 34 zewnętrznych podmiotów (w tym do bezpośredniej konkurencji firmy). Vivus otrzyma informację zwrotną, czy ubiegałeś się o pożyczkę w tych podmiotach, jakimi danymi się posługiwałeś i czy spłaciłeś ją na czas. Firmy podnoszą argument, że jest to niezbędne do zabezpieczenia się przed ewentualnymi nadużyciami (np. pobranie chwilówki na cudze dane). Jednak pozyskanie takich informacji daje też szerokie pole do działalności analitycznej.
Nowe sposoby weryfikacji
Od 2012 roku klienci mają możliwość zawierania umów pożyczki przez internet. Najpopularniejszą formą potwierdzenia tożsamości jest w tym wypadku przelew weryfikacyjny. Dzięki temu firmy pożyczkowe dowiadują się, na jakie dane osobowe został zarejestrowany rachunek bankowy. Jednak to rozwiązanie ma też swoje wady. Większość klientów firm pożyczkowych działa pod wpływem chwilowych impulsów. Wykonanie przelewu zajmuje trochę czasu – a wtedy klient może się rozmyślić.
Dlatego opracowano nowe sposoby weryfikacji – dedykowane aplikacje. Warto wymienić tu chociażby Kontomatik lub Groszconnect. Z wykorzystaniem tych aplikacji nie musisz wykonywać przelewu. Wystarczy, że zalogujesz się do swojej bankowości elektronicznej.
Wykorzystując taką aplikację, jednocześnie udostępniasz pożyczkodawcy wszystkie informacje związane z Twoim kontem. Firma może przejrzeć Twoje przelewy, zobaczyć skąd masz pieniądze, kto jest Twoim pracodawcą i ile wydajesz na miesięczne utrzymanie. To niezwykle cenne dane. Dzięki nim, pożyczkodawca nie tylko oceni Twoją sytuację finansową, ale także będzie mógł dokładniej profilować przyszłych klientów.
Artykuł powstał we współpracy z redakcją portalu Abc Pożyczki Blog