Jak obliczyć wkład własny w 2021 + tipy na sprytne oszczędzanie

Jak obliczyć wkład własny w 2021 + tipy na sprytne oszczędzanie

Warto przeczytać

Dzisiaj żaden bank nie przyzna kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Ile wynosi wkład własny w 2021 roku i jak go obliczyć? Jak łatwiej odłożyć na niego pieniądze?

Wkład własny w 2021 roku

Wymóg posiadania wkładu własnego do kredytu hipotecznego wprowadziła w 2014 roku Rekomendacja S opracowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Podobnie jak w zeszłym roku, także w 2021 wkład własny wymagany przez banki do udzielenia kredytu hipotecznego wynosi 20% wartości nieruchomości.

Niektóre instytucje przyznają kredyty także przy 10% wkładzie własnym. W tym przypadku pozostałe 10% musi zostać ubezpieczone. Kredytobiorca zawiera wtedy specjalne ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Są też i takie banki, które wymagają od klientów wyższych wkładów własnych, na przykład 30% lub nawet 40%.

Jak obliczyć wkład własny 2021?

Aby wyliczyć wkład własny dla kredytu hipotecznego udzielonego w 2021 roku, należy od wartości nieruchomości odjąć 20% lub inną wysokość procentową.

Przykładowo, gdy chcesz kupić mieszkanie o wartości 300 tys. złotych, musisz zgromadzić wkład własny w wysokości 60 tys. złotych (20%) lub 30 tys. złotych (10%).

W wyliczeniu wysokości wkładu własnego pomagają dostępne online kalkulatory. Obliczenia może przeprowadzić również doradca kredytowy.

Wkład własny nie tylko w gotówce

Najczęściej wkład własny przekazywany jest w gotówce, chociaż nie muszą być to pliki banknotów przyniesione do placówki banku. W tym celu można wykorzystać także środki zgromadzone na rachunku bankowym, koncie oszczędnościowym lub lokacie.

Jako wkład własny mogą posłużyć również:

– koszty dotyczące budowy domu, w tym działka, na której ma być wybudowany

– oszczędności na Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE) oraz Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)

– premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej

– pożyczka na wkład własny z PPK

– fundusze inwestycyjne

– papiery wartościowe

– obligacje i bony skarbowe

– darowizna

Warto pamiętać o tym, że pieniądze z kredytu nie są akceptowane przez banki jako wkład własny (wyjątkiem jest pożyczka z PPK). Dodatkowo obniża on zdolność kredytową, dlatego może uniemożliwić uzyskanie finansowania. Zatem kredyt online lub w placówce warto wziąć dopiero po otrzymaniu kredytu hipotecznego.

Jak zaoszczędzić na wkład własny?

Nie masz jeszcze wymaganego wkładu własnego na kredyt na mieszkanie lub budowę domu? Oto porady, z którymi możesz zebrać go łatwiej!

– Przygotuj swój domowy budżet – zapisuj w nim wpływy, wydatki i planuj swoje finanse, aby zredukować niepotrzebne koszty.

– Systematycznie odkładaj pieniądze na konto oszczędnościowe lub do świnki skarbonki – oddzielenie ich od pozostałych środków zmniejszy pokusę ich wydania.

– Zawsze porównuj ceny – dzięki temu kupisz potrzebne produkty lub usługi tam, gdzie będą najtańsze.

– Zredukuj niepotrzebne wydatki – na przykład planuj menu i rób zakupy z listą, zamień zwykłe żarówki na LED, zastąp starą lodówkę energooszczędną, używaj dzbanka filtrującego zamiast kupowania wody butelkowanej, zrezygnuj z płatnych subskrypcji online.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments