Okres jesienno – zimowy powoduje, że coraz częściej widzimy na termometrach ujemne temperatury, a co za tym idzie moment, w którym kaloryfery zaczynają pracować bez możliwości odpoczynku. Włączone na największy obrót po cichutku wykańczają nasz budżet, który został przeznaczony na utrzymanie domu. Za pewne każdy z nas zastanawia się jak na tym oszczędzić i każdego roku wymyśla coraz to nowe rozwiązania.
Jak oszczędzić na ogrzewaniu?
W najnowszych danych Główny Urząd Statystyczny podaje, że ogrzewanie w okresie jesienno – zimowym zjada nawet 15 procent naszego domowego budżetu. W Polsce w pierwszej połowie roku wydatki na ogrzewanie przypadające na jedną osobę wyniosły ok. 130 zł, mimo że z roku na rok staramy się wydawać coraz mniej na ogrzewanie. Zajmujemy dopiero 22 miejsce na 28 państw należących do Unii Europejskiej pod względem wysokości płacy, a co za tym idzie, wydajemy większą część pensji na zabiegi związane z ogrzewaniem, tj.: drewno, węgiel na opał, prąd czy gaz.
Co zrobić, aby jeszcze bardziej oszczędzić? To kilka standardowych rozwiązań, które powinny być przydatne dla każdego z nas i nie powinny nadwyrężać jeszcze bardziej naszego budżetu.
Zajmijmy się na początek kaloryferami, których nie należy zasłaniać. Nawet jeśli kaloryfer nie należy do grona najbardziej designerskich lub nie godzi się z zasadami wschodnich sztuk uzyskania dobrej aury w domu – zostaw go odsłoniętym. Co więcej, nie zastawiaj go kanapą i innymi meblami, zabierasz ciepło, które wnika w dany materiał tam postawiony, zamiast roznosić się na mieszkaniu.
Odpowietrz kaloryfery. Duża część z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że grzejniki, które mamy zamontowane w domu mogą nie pracować w pełni. Jeśli kaloryfer jest ustawiony na maksymalną moc, a grzeje słabo to znaczy, że jest zapowietrzony. Pamiętaj, żeby odpowietrzać kaloryfery przed sezonem grzewczym.
Jeśli wychodzisz z mieszkania to wyłączaj kaloryfery. Kaloryfery pracują na najwyższych obrotach pod naszą nieobecność, a my w ten sposób tracimy pieniądze, ponieważ nikt z domowników na tym nie korzysta, a każdy z Was traci. W bloku mieszkaniowym sąsiedzi korzystają na ścianach ogrzanych przez Ciebie i nawet jeśli nie będą zadowoleni z obrotu sprawy to mówi się „trudno”.
Zamykaj drzwi do pomieszczeń. Znacznie łatwiej jest ogrzać małą przestrzeń taką jak pokój niż całe mieszkanie. Poprzez otwarte drzwi ciepłe powietrze ucieka z wybranego pomieszczenia i roznosi się na całym mieszkaniu.
Dodatkowym atutem są okna PCV, które fantastycznie zatrzymują ciepło w mieszkaniu. Wykonane z wysokiej jakości klas materiałów są w stanie nie tylko ładnie wyglądać, ale będą także odporne na zjawiska chemiczne czy środowiskowe. Dobrze uszczelnione sprawią, że nasze kaloryfery nie będą działać na marne.
Warto pamiętać, że oprócz wyżej wspomnianych kroków do zaoszczędzenia pieniędzy na ogrzewaniu możemy doliczyć także krótkie, ale intensywne wietrzenie mieszkania, a także skorzystanie z folii odbijającej ciepło. Kosztuje ona przysłowiowe „grosze”, a potrafi zdziałać cuda, dlatego też warto ją wykorzystać.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grako.pl |