Jak Polacy inwestują za granicą?

Jak Polacy inwestują za granicą?

Warto przeczytać
Polska medialna rzeczywistość dotycząca inwestowania skupia się raczej na inwestowaniu w naszym kraju i reklamowaniu dobrej „pogody dla zagranicznych inwestorów”. To prawda, warunki są u nas dosyć sprzyjające inwestorom zagranicznym, choć nadal jedną istotnych przeszkód są kiepskie drogi i niezbyt jasne prawo.

Jak Polacy inwestują za granicą?

Istotnym atutem przyciągającym inwestorów zagranicznych są specjalne strefy ekonomiczne. Jak się natomiast przedstawia obecność polskich przedsiębiorstw za granicą i jak daleko sięgają ich wpływy?

Przede wszystkim Orlen i KGHM Polska Miedź

PKN Orlen już kilka lat temu „zagospodarował” gównie sąsiadów – Litwę, Łotwę, Estonię. Sięga po rynki Czech i Niemiec. Wykupił nawet jedną z zagranicznych spółek poszukiwawczo-wydobywczych. Część zagranicznych inwestycji jednak po latach okazała się dosyć uciążliwa, m.in. za przyczyną wykupionej kilka lat temu rafinerii w litewskich Możejkach. Orlen prowadzi działalność wydobywczą w Kanadzie w stanie Alberta.

Natomiast KGHM Polska Miedź może poszczycić się szerszym zasięgiem geograficznym inwestując m.in. w Chile, konkretnie w złoże Sierra Gorda. Warto podkreślić, iż jest to spółka Skarbu Państwa zaliczana jednocześnie do strategicznych, najczęściej (podobnie jak Orlen) jest wśród najwyżej notowanych na GPW.

Inne polskie podmioty inwestujące za granicą

Polskich firm inwestujących za granicą jest co prawda wiele (dane GUS z 2017 roku mówią o 1838 firmach posiadających swoje jednostki za granicą), ale zwykle są to podmioty małe, zatrudniające mniej niż pięćdziesięciu pracowników. Te firmy najczęściej inwestują u najbliższych sąsiadów, np. w Niemczech, Czechach, w Rosji i na Ukrainie.

Zdarzają się filie polskich firm m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii i Luksemburgu. Jeśli natomiast mówimy o głównych branżach preferowanych przez te firmy to w większości wiążą się one z przetwórstwem (także spożywczym), produkcją drobnych produktów z metali (m.in. przyczep) i gumy.

Sporej zmianie w ostatnich latach uległy inwestycje bezpośrednie Polaków za granicą. Polacy ograniczyli inwestowanie w działalność naukową i techniczną i zwrócili się bardziej ku przemysłowi, przetwórstwu oraz działalności finansowej i ubezpieczeniowej.

A prywatnie…

Okazuje się, że Polacy coraz chętniej wykupują nieruchomości za granicą, często do inwestowania i w celach zarobkowych. Chętnie szukają nieruchomości w zagranicznych kurortach i niekoniecznie bazy noclegowej, ale również ziemi pod inwestycje. Przyciąga ich na przykład Hiszpania ze względu nie tylko na klimat, ale także za sprawą niskich podatków. Część osób wykupuje za granicą mieszkania pod wynajem. Jest to raczej pozytywny trend, zdecydowanie warto pomyśleć o zabezpieczeniu przyszłości swojej rodziny poprzez inwestowanie, np. w grunty.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments