Kiedy na dworze coraz szarzej i zimniej, pora wyciągnąć kocyk i zapaść się w fotelu z książką lub filmem oraz herbatą. Jednak zanim to nastąpi, warto również odpowiednio przygotować mieszkanie na jesień. Jak to zrobić? Poniżej kilka porad!
Jak przygotować mieszkanie na jesień?
Zimniejsze dni często kojarzą się z wyciąganiem z szaf grubych swetrów, kupowaniem imbiru oraz poszukiwaniem wyprzedaży ubraniowych. Jednak nie tylko my sami powinniśmy przygotować się odpowiednio na nadejście jesieni. Dotyczy to także naszych mieszkań. Co warto zrobić przed nadejściem chłodniejszych dni?
Izolacja na 6!
To praktycznie ostatni moment, by sprawdzić jakość izolacji w mieszkaniu. Nawet bez specjalistycznych narzędzi każdy z nas może określić w prosty sposób, czy mieszkanie jest dobrze zaizolowane. Warto zacząć od określenia wszystkich miejsc, w których mogą powstawać szparki. To przede wszystkim łączenia okien i ścian, drzwi, także drzwi balkonowe, wyciągi. Trzeba sprawdzić stan pianki izolacyjnej. Można podłożyć rękę w miejscu połączenia okna i ściany, oraz sprawdzić, czy nam “wieje”. Jeśli tak, konieczna będzie dodatkowa izolacja. Niekiedy okazuje się, że właściciel musi wymienić okna, ponieważ przez lata użytkowanie zwyczajnie się zużyły. Potrzebny będzie zatem czas na zamówienie i zamontowanie nowych okien. Podobnie rzecz ma się z drzwiami. Do partyzanckich sposobów należy podłożenie kocy czy kawałka materiału izolacyjnego pod szparę między drzwiami a podłogą, lub oknem a parapetem.
Zapowietrzone grzejniki
Zanim zacznie się w pełni sezon jesienno-zimowy, warto również sprawdzić stan grzejników. I to zarówno fizyczny – czy nie jest popękany, uszkodzony, jak i działanie. Zapowietrzenie grzejników sprawdza się dopiero po rozpoczęciu sezonu grzewczego, kiedy to rusza praca ciepłowni. Jak rozpoznać, że grzejnik jest zapowietrzony? Najczęstszym objawem jest głośna praca. Kolejnym – nierównomierne grzanie. Kiedy jedno miejsce jest znacznie cieplejsze od drugiego, to zapewne znak, że w instalacji znajduje się powietrze. Odpowietrzaniem zajmuje się najczęściej administracja – spółdzielcza lub prywatna, w zależności od tego, kto zarządza danym osiedlem. Można również samemu zabrać się za odpowietrzanie. Jak to zrobić? W internecie znajduje się wiele porad, w zależności od tego, czy grzejnik znajduje się w domu, czy w mieszkaniu, oraz sposobu ogrzewania budynku.
Bezpieczny balkon
Jeśli nie posiadamy loggi, warto zrobić przegląd balkonu. Czy znajdują się na nim rzeczy o małej stabilności, które może poderwać większa wichura? Jeśli tak, bezpieczniej będzie usunąć je przed sezonem jesiennych wiatrów. Niektórym roślinom szkodzi przebywanie w niskich temperaturach – o tym również warto pomyśleć. Zwróćmy uwagę również na meble – jeśli nie chcemy usuwać ich z balkonu, może dobrze byłoby je przykryć plandeką, folią malarską lub innym izolatorem? Deszcz, niskie temperatury i duże ich zmiany mogą bardzo zniszczyć meble. Na końcu trzeba zwrócić uwagę, czy odpływ wody na balkonie oraz rynny dobrze działają.
A w domu?
Wewnątrz pomieszczeń oczywiście warto zadbać o odpowiednie wyposażenie – lampy, koce, ale również dekoracje jesienne. Wygląd uprzyjemnić mogą kolorowe liście, świeczki i świeczniki, mozaiki z kasztanów i jesienne bukiety. Nie zapominajmy również o przygotowaniu się do sezonu przeziębieniowego. Warto zadbać o naturalne wspomagacze odporności, jak miód, imbir czy suszone liście i kwiaty lipy.
Opracowanie materiału: rynekpierwotny.pl