Jak spędzić weekend w Gdyni?

Jak spędzić weekend w Gdyni?

Pomorskie

Jednym z miast położonych na terenie województwa pomorskiego jest Gdynia. Miasto jest bardzo popularne wśród turystów, którzy chętnie przyjeżdżają do niego zarówno na dłuższy, jak i tylko weekendowy wypoczynek.

 

Jak spędzić weekend w Gdyni?

Kilka słów z historii Gdyni

Pierwsze wzmianki o Gdyni pochodzą z roku 1224. Była ona wówczas wymieniana jako wieś, którą nadano cystersom z pobliskiej Oliwy. Wsią Gdynia była aż do dwudziestolecia międzywojennego, ściślej do roku 1926. W 1922 roku Gdańsk znalazł się poza granicami Polski, w związku z tym na miejsce budowy nowego portu wybrany został wylot bagnistej, szerokiej odnogi pradoliny rzeki Reda. Bardzo szybko, bo już w 1937 roku Gdynia stała się największym bałtyckim portem. Na stokach wysoczyzny zaczęło się bardzo prężnie rozwijać miasto Gdynia. Bardzo poważnym zniszczeniom port w Gdyni uległ w 1945 roku. W lipcu tego samego roku zawinął już jednak do gdyńskiego portu pierwszy po wojnie statek. Po kilku latach stało się bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym Pomorza.

Atrakcje w Gdyni

W Gdyni jest przynajmniej kilka miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć przyjeżdżając do tego miasta na weekend bądź na dłużej. Do takich miejsc należy między innymi Skwer Kościuszki. Wizyta w tym miejscu jest obowiązkowym punktem zwiedzania Gdyni, jednocześnie jest to miejsce, które cieszy się popularnością również wśród stałych mieszkańców. Przy Skwerze Kościuszki cumują statki-muzea, wśród nich jest udostępniony do zwiedzania ORP „Błyskawica”. Tutaj także cumuje słynny polski żaglowiec „Dar Pomorza” – można go zwiedzić. Latem bardzo chętnie turyści korzystają z rejsów po zatoce. Będąc w sąsiedztwie Skweru Kościuszki warto wybrać się także do Morskiego Akwarium. Można w nim podziwiać faunę zamieszkującą wody słodkowodne, ciepłe i zimne wody morskie. Gdyńskie Akwarium jest czynne przez cały rok, na jego zwiedzanie trzeba sobie zarezerwować około dwóch godzin. Ulubionym miejscem spacerów zarówno mieszkańców Gdyni, jak i turystów jest Bulwar Nadmorski liczącym około 1500 metrów. Bulwarem można dojść do Polanki Redłowskiej. Wśród gdyńskich muzeów wyjątkowo wielu turystów odwiedza Muzeum Marynarki Wojennej. Wizyta w muzeum jest okazją do bliższego poznania historii polskiego oręża w części dotyczącej morza. Wyjątkowym zainteresowaniem zwiedzających Muzeum Marynarki Wojennej cieszy się ekspozycja prezentowana na świeżym powietrzu. Piękną panoramę na Skwer Kościuszki oraz na port można podziwiać z położonego w centrum miasta wzgórza Kamienna Góra. Na szczyt tego bardzo popularnego miejsca można wjechać bezpłatną kolejką jednorazowo mieszczącą 8 osób albo wejść pieszo.

Gdynia wraz z Gdańskiem i Sopotem tworzy Trójmiasto. Przyjeżdżając na weekend do Gdyni można kilka godzin spędzić również w jednym z pozostałych miast. Jedną z największych atrakcji dostępnych od grudnia aż do 4 lutego w Parku Oliwskim są świąteczne iluminacje. Są tak wyjątkowe, że naprawdę warto udać się z Gdyni do Gdańska, aby je zobaczyć. Tysiące lampek zapalanych jest o godzinie 16.00.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Quadrille

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments