Jak sprawdzić rozmiar obrączki?

Jak sprawdzić rozmiar obrączki?

Inne Rodzina i dziecko Zakupy i opinie

Obrączkę wybieramy na całe życie. Dlatego ważne jest, by ten wybór był przemyślany. Obrączka musi być idealnie dopasowana do naszego palca – nie może go uciskać ani zlatywać z niego. Zatem jak sprawdzić rozmiar obrączki w domowych warunkach?

Jak sprawdzić rozmiar obrączki?

 

Na którym palcu będziemy nosić obrączkę?

W pierwszej kolejności trzeba pamiętać, który palec mamy zmierzyć. W Polsce większość małżeństw nosi obrączkę na prawej ręce. Jest to istotna kwestia, ponieważ rozmiar palca u prawej ręki może się nieznacznie różnić rozmiarem od tego u lewej. Dlatego zawsze należy zmierzyć dokładnie ten palec, na którym będziemy mieli zamiar nosić obrączkę. Często jest tak, że obrączka z lewego palca może spadać lub być za ciasna, natomiast na prawym palcu będzie leżeć idealnie.

Jak zmierzyć obwód palca?

Obwód palca należy zmierzyć w temperaturze pokojowej – nie może być wtedy za zimno ani za ciepło. W upale palec może być spocony lub spuchnięty, a to sprawi, że źle zmierzymy jego obwód. Najlepiej zmierzyć go wieczorem, ponieważ wtedy dłonie są nieco większe niż rano. Do pomiaru możemy wykorzystać suwmiarkę lub linijkę oraz plasterki papieru. Palca nie należy mierzyć bezpośrednio suwmiarką. Najlepszym rozwiązaniem będzie owinięcie palca cienkim paskiem papieru, a na nim można zaznaczyć odpowiednią długość, czyli obwód palca, a dopiero potem zmierzyć ją miarką. Zmierzony w taki sposób obwód palca dzielimy przez liczbę Pi, czyli przez 3,14 i otrzymany wynik zaokrąglamy w górę. Wyjdzie nam wtedy średnia palca w milimetrach. Tą wartość należy porównać z tabelą rozmiarów u wybranego jubilera.

Tabela rozmiarów

Każdy zakład jubilerski, a także sklep internetowy powinien posiadać tabelę rozmiaru obrączek. Zmierzony obwód palca możemy wtedy porównać z wartościami w tabelce. Należy pamiętać, że wszystkie obrączki mają tą samą skalę, czyli nie ma podziału na żeńskie i męskie. Jeżeli będziemy się wahać między dwoma rozmiarami to bezpieczniej wybrać ten większy. Również jeżeli wybraliśmy szerokie obrączki, powyżej 4,5 milimetra to także należy wybrać je minimalnie większe, ponieważ szersze obrączki trudniej się zsuwają. Później oczywiście jest także możliwość zmiany szerokości obrączki. Jednak należy mieć na uwadze, że każda ingerencja osłabia materiał, z jakiego jest ona wykonana.

Wskazówki dotyczące mierzenia obrączki

Obrączka powinna przechodzić rzez staw – kostkę z lekkim oporem. Palce reagują na ciepło i zimno, dlatego ich wielkość może się różnić w ciągu dnia. Dlatego najlepiej wykonać taki pomiar pod koniec dnia. Nie należy również podrażniać palca mierząc rozmiar zbyt długo w krótkim okresie czasu. Palce na obu dłoniach mogą się różnić rozmiarem, dlatego należy zmierzyć ten, na którym będziemy nosić obrączkę. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wybranie się bezpośrednio do jubilera i zmierzenie na miejscu obrączek. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybraliśmy odpowiedni rozmiar obrączki. Większość zakładów jubilerskich dopuszcza w gratisie jedną poprawkę obrączki – zwężenie lub jej poszerzenie.

 

Artykuł powstał we współpracy z Love Story Jewellery
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments