Jak ubrać się na żagle?

Jak ubrać się na żagle?

Turystyka i transport

Coraz więcej osób żegluje, żeglarstwo staje się pasją bardzo popularną. Oddając się temu zajęciu trzeba mieć odpowiednie ubranie na żagle i pamiętać należy, że odzież do uprawiania żeglarstwa powinna być przede wszystkim wygodna.

Jak ubrać się na żagle?

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE ODZIEŻY ŻEGLARSKIEJ?

Wybierając odpowiednią odzież trzeba pamiętać, że mogą spotkać nas różne warunki pogodowe. Na żaglach potrzebujemy zatem ubrań lekkich na słoneczne dni, jak i zarazem ubrań wodoodpornych na dni deszczowe. Żeglując potrzebujemy przede wszystkim ubrań wygodnych, nie krępujących ruchów i odpowiednio dopasowanych do danej osoby. Żeglując wykonujemy szybko czynności, bez żadnego zastanawiania się, dlatego ubrania nie powinny nam stać na przeszkodzie. Najważniejszym elementem ubrania na żagle są buty. W tym przypadku porzucić trzeba myśl o klapkach. Buty powinny być wiązane, wygodne i mieć antypoślizgową podeszwę.

ELEMENTY ODZIEŻY ŻEGLARSKIEJ

Odzież żeglarska to przede wszystkim i jeszcze raz wygodne obuwie, sztormiaki, bluzy polarowe oraz spodnie krótkie lub długie.

1. W niektórych sklepach żeglarskich dostępne jest specjalne obuwie, które łatwo się zdejmuje, pozwala oddychać stopom i odprowadza wodę, która nalała nam się do buta.
2. Podstawą, jeśli chodzi o odzież na żagle, jest sztormiak. Sztormiak to specjalna, nieprzemakalna kurtka, która zawsze ochroni nas przed przemoczeniem się. Żeglarskie sztormiaki mają regulowane mankiety i kaptury, dobrze jest też gdy mają wiele kieszeni.
3. Dzięki dobraniu odpowiednich bluz polarowych na żaglach na pewno będzie nam ciepło i przyjemnie. Bluzy można zakładać pod sztormiaki, wykonane są z materiału oddychającego i przepuszczającego powietrze.
4. Spodnie na żagle powinny być wykonane z materiału szybkoschnącego i w zależności od warunków pogodowych decydujemy się na krótkie spodenki lub na długie. Zawsze jednak powinniśmy mieć obie wersje w swoim ekwipunku.

DODATKI NA ŻAGLE

Dodatkowo dobrze jest mieć na żagle odpowiednią czapkę, która ochroni nas przed wiatrem oraz specjalne rękawice, które z kolei ochronią nasze ręce przed odciskami. Tego rodzaju rękawice są łatwo dostępne w sklepie żeglarskim i nazywają się szotówki.

ODZIEŻ NA SPECJALNE WARUNKI ŻEGLARSKIE

Podstawowe elementy odzieży żeglarskiej różnią się między sobą. Na przykład sztormiaki, na różne podróże i na różne warunki można wybrać sztormiak odpowiedni i taki, który bardziej się przyda, albo raczej bardziej nas ochroni.
Sztormiaki dzielą się na:

– nieoddychające lub oddychające słabo, bardzo dobre na żeglowanie po wodach śródlądowych przez krótki czas,
– oddychające dobrze, używane do żeglowania morskiego na dystansach średnio długich,
– bardzo dobrze oddychające, do żeglowania oceanicznego i morskiego na długie dystanse.

Odpowiednie dopasowanie ubioru żeglarskiego pozwoli nam uniknąć kłopotów zdrowotnych, da nam wygodę i przede wszystkim zabezpieczy nas przed złymi warunkami pogodowymi. Odzież żeglarska powinna bardzo szybko schnąć, mieć rozsuwane zamki w obie strony, zabezpieczone rzepami i dobrze jest gdy występuje w jaskrawych kolorach.

Artykuł powstał przy współpracy ze SklepWind.pl

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments