Jak właściwie dokonać wyboru procesora

Jak właściwie dokonać wyboru procesora

Artykuł Miesiąca Elektronika i IT

Jak właściwie dokonać wyboru procesora, aby być w pełni zadowolonym z zakupu? Procesor jest sercem komputera, więc przed jego zakupem konieczne jest dokonanie właściwej analizy — dowiedz się jak to zrobić i wyposażyć się w dobrą jednostkę!

Procesor jest jedną z kluczowych części zestawu komputerowego, dlatego zakup tego komponentu należy dokładnie przeanalizować z racji, iż do wyboru jest od groma jednostek od AMD (dawniej znane jako ATI) i drugiego z głównych przedstawicieli procesorowych — Intela.

zobacz również https://cabb.pl/

Jak właściwie dokonać wyboru procesora

Osoby, które nie mają zbyt wiele do czynienia ze światem informatycznym, mogą więc stanąć przed sporym kłopotem, na co więc potencjalny nabywca procesora powinien zwrócić największą uwagę?

Ilość rdzeni procesora i wątków.

Jest to niezwykle ważny element, który jest wręcz fundamentalny podczas wyboru procesora, a mianowicie to w ile rdzeni będzie wyposażony, im większa liczba rdzeni posiadanych przez układ, tym większa wydajność i prędkość funkcjonowania dzięki temu, iż urządzenie jest w stanie wykonywać więcej obliczeń w tym samym czasie. Warto również wyposażyć się w procesor, który wykorzystuje wielowątkowość, czyli obsługuje więcej niż jeden wątek przez pojedynczy rdzeń — to powoduje o wiele większą wydajność niż w przypadku procesora o rdzeniach jednowątkowych.

Taktowanie procesora.

Kluczowym aspektem podczas wyboru jest również wielkość taktowania — czyli parametr, który mówi o tym, ile zadań jest w stanie wykonać w przeciągu określonego czasu, wyrażany w Mega Herzach, zazwyczaj procesory o wyższym taktowaniu oferują większą wydajność od konkurentów, posiadających podobne parametry z wyjątkiem niższego taktowania. Większość procesorów na rynku oferuje dwa tryby pracy, w których w zależności od wyboru taktowanie jest standardowe lub zwiększone przy pomocy specjalnego oprogramowania (tryb turbo), jednak podwyższone taktowanie jest zawyżone o bezpieczną ilość, tak by nie uszkodzić komponentu komputera i zapobiegać przegrzewaniu się sprzętu.

Możliwość podkręcania.
Wielu osobom jednak nie wystarczy oferowany za pomocą oprogramowania tryb turbo i potrzebują procesorów umożliwiających zwiększanie taktowania o dowolną ilość, to właśnie gwarantują procesory z odblokowanym mnożnikiem i pozwalające na OverClocking, czyli zwiększanie prędkości pracy. Jednak do podkręcania nie wystarczy sam procesor, a również płyta główna, która jest przystosowana do tego typu czynności i zewnętrzne chłodzenie, które z łatwością poradzi sobie ze zwiększonymi temperaturami. Procesory z odblokowanym mnożnikiem zazwyczaj są specjalnie oznaczone — w przypadku urządzeń od Intela noszą przyrostek o literze “K”, w przypadku konkurencyjnego AMD procesory te noszą końcówkę “X”. OverClocking jest jednak bardzo ryzykowny i początkujący użytkownicy komputerów zdecydowanie powinni wybrać procesor o standardowym taktowaniu.

Architektura procesora.

Ilość rdzeni i ich wydajność nie są jedynymi aspektami decydującymi o osiągach, duże znaczenie mają także inne zespolone części procesora. Elementy te są regularnie ulepszane wraz z wypuszczeniem przez Intel/AMD nowej generacji procesorów — czyli urządzenia o nowej architekturze. Wraz z nową generacją firmy wprowadzają również szeregi udoskonaleń i udogodnień zwiększających komfort użytkowania i wydajność, a także korzystniejsze, zmniejszone wykorzystanie energii. Słuszną decyzją jest wybór procesora z obecnej generacji, pomimo iż nie jest to najważniejszy element wyboru, to może zagwarantować większe zadowolenie z zakupu. Urządzenia o nowszej architekturze łatwo zidentyfikować po specjalnym oznaczeniu np. większej pierwszej cyfry w oznaczeniu procesora (w przypadku sprzętów od firmy Intel).

Pamięć cache

Następnym aspekt, na który należy zwrócić uwagę podczas analizy specyfikacji technicznej procesora, jest to ilość pamięci cache — pamięci podręcznej, przeznaczonej do przetrzymywania danych poszczególnych wykonywanych procesów. Pamięć podręczna widnieje o oznaczeniu “L” i właściwej od kolejności cyfry – 1, 2 i 3. Wiele procesorów również funkcjonuje o pamięć podręczną o oznaczeniu L4 jednak jest to stosowane jedynie w przypadku starszych komponentów, aktualne zazwyczaj działają w oparciu o klasyczne pamięci podręczne L1 – L3. Im większy jest rozmiar pamięci podręcznej tym procesor, tym więcej jest w stanie więcej przechować informacji, co przekłada się na większą wydajność.

Kontroler pamięci RAM

Warto również przyjrzeć się na kontroler pamięci cyfrowej Random Access Memory, który posiada procesor, do wyboru na rynku są głównie kontrolery o dwóch i czterech kanałach, z czego drugi gwarantuje większą wydajność. Warto, także zwrócić uwagę na technologię pamięci ram kontrolera i wybrać najkorzystniejszą, czyli obecne DDR4

Zintegrowany układ graficzny

Zdecydowana większość procesorów jest wyposażona również w zintegrowane układy graficzne, albowiem nie gwarantuje on wysokiej wydajności i zdecydowanie lepiej zakupić osobną kartę graficzną, jednak warto posiadać procesor z układem zintegrowanym w przypadku braku zewnętrznego układu. Tego typu karty graficzne swoje zastosowanie znajdą w korzystaniu z komputera w celach biurowych bądź obsłudze prostych programów czy też oglądaniu plików filmowych, jednak są kiepskim pomysłem, gdy użytkownik zamierza spędzać czas w grach komputerowych.

Gniazdo procesora

Podstawą podczas wyboru procesora jest również dopasowanie go do odpowiedniej podstawki, jaką posiada nasza płyta główna, należy zadbać by oba urządzenia, były ze sobą kompatybilne.

Pobór mocy procesora

Wiadomo, iż nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na rachunki rzędu kilkuset złotych za pobór mocy naszego komputera, dlatego należy wybrać procesor, którego pobór mocy nie przekroczy naszych oczekiwań. Warto zastanowić się nad procesorami energooszczędnymi, jakie oferuje intel.

Artykuł powstał dzięki portalowi Zabezpieczenia przeciwwybuchowe

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
franek
franek
5 lat temu
Daj ocenę :
     

Korzystałam i naprawdę polecam

Damian z Kołobrzegu
Damian z Kołobrzegu
5 lat temu
Daj ocenę :
     

Posiadam firmę. Po pozytywnych komentarzach skorzystam z tych pożyczek. Może akurat będą uczciwi…