Jak wybrać korzystne konto firmowe?

Jak wybrać korzystne konto firmowe?

Polecne i promocje

Konto firmowe to niezbędne narzędzie umożliwiające prowadzenie własnego biznesu. Używane jest praktycznie codziennie, ponieważ dokonywane są z niego rozliczenia z kontrahentami i pracownikami oraz opłacane wszystkie firmowe zobowiązania. W związku z tym powinno być funkcjonalne i dopasowane do potrzeb właściciela. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego?

Rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej

Banki oferują obecnie różne konta dedykowane dla firm. Zazwyczaj są one powiązane z wielkością przedsiębiorstwa i jej statusem prawnym. Większość banków posiada w swojej ofercie osobne konta dla jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek, spółdzielni, czy korporacji. Różnią się one funkcjonalnością, opłatami, usługami dodatkowymi oraz formalnościami przy otwarciu.

Opłaty i prowizje

Przed wyborem odpowiedniego rachunku bankowego dla firmy warto najpierw zapoznać się z aktualną tabelą opłat i prowizji. Samo otwarcie konta firmowego podobnie jak w przypadku rachunków osobistych jest bezpłatne. Pierwsze opłaty naliczane są zazwyczaj za miesięczne prowadzenie takiego konta. Warto więc sprawdzić, czy istnieje możliwość zwolnienia z nich po spełnieniu określonych warunków i jakie one są. W przypadku kont firmowych często wymagane jest zapewnienie określonych miesięcznych obrotów.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest koszt przelewów, zarówno zwykłych, jak i podatkowych w celu rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Prowadząc działalność gospodarczą wykonujemy o wiele więcej przelewów bankowych niż osoby korzystające z konta prywatnie. Przy ich użyciu regulujemy należności wobec kontrahentów, ZUS, opłacamy firmowe rachunki, czy wypłacamy wynagrodzenia pracownikom. W związku z tym najlepiej jeżeli bank oferuje darmowe przelewy, ponieważ nawet niski jednostkowy koszt sprawia, że w ujęciu miesięcznym tworzy się z niego spora kwota. W przypadku, gdy firma prowadzi również rozliczenia zagraniczne warto zwrócić uwagę na koszt takiej transakcji. Banki oferują konta firmowe z darmowymi przelewami zagranicznymi, ale po wczytaniu w tabele opłat może okazać się, że są one bezpłatne do określonej sumy przelewu.

Ważne są również opłaty dotyczące wypłat z bankomatów oraz wpłat we wpłatomatach, czy placówkach banku. W przypadku firm, które otrzymują od klientów gotówkę i same dokonują wpłat na konto wysoka opłata za taką czynność może znacznie uszczuplić zyski. Banki często naliczają wysokie opłaty za dokonywanie wpłat w bilonie, ponieważ jego przeliczenie jest czasochłonne, a transportowanie miedzy oddziałami kosztowne.

Usługi dodatkowe oferowane do kont firmowych

Banki chcąc przyciągnąć klientów biznesowych oferują wiele usług dodatkowych świadczonych razem z prowadzonym rachunkiem. Może to być księgowość, doradztwo i optymalizacja podatkowa, czy terminal POS. Warto jednak zwrócić uwagę na koszty tych usług, ponieważ w niektórych przypadkach może okazać się, że pakiet wcale nie jest tańszy.

Decydując się na konto firmowe w danym banku warto zapoznać się również z warunkami i kosztem uzyskania kredytowania, ponieważ jeżeli będzie ono potrzebne, to dobrze jest mieć wszystko w jednym miejscu.

Mimo iż, polskie prawo nie nakazuje osobom prowadzącym działalność gospodarczą posiadania konta firmowego, to warto je założyć ze względu na rozdzielenie finansów firmowych i osobistych. Jest to ważne z punktu widzenia prowadzenia osobnych budżetów i kontrolowania wydatków. Wybór odpowiedniej oferty umożliwia skorzystanie z porównywarki, np. najlepsze konta dla firmy na Bankier Smart.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments