Konto firmowe to niezbędne narzędzie umożliwiające prowadzenie własnego biznesu. Używane jest praktycznie codziennie, ponieważ dokonywane są z niego rozliczenia z kontrahentami i pracownikami oraz opłacane wszystkie firmowe zobowiązania. W związku z tym powinno być funkcjonalne i dopasowane do potrzeb właściciela. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego?
Spis Treści
Rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej
Banki oferują obecnie różne konta dedykowane dla firm. Zazwyczaj są one powiązane z wielkością przedsiębiorstwa i jej statusem prawnym. Większość banków posiada w swojej ofercie osobne konta dla jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek, spółdzielni, czy korporacji. Różnią się one funkcjonalnością, opłatami, usługami dodatkowymi oraz formalnościami przy otwarciu.
Opłaty i prowizje
Przed wyborem odpowiedniego rachunku bankowego dla firmy warto najpierw zapoznać się z aktualną tabelą opłat i prowizji. Samo otwarcie konta firmowego podobnie jak w przypadku rachunków osobistych jest bezpłatne. Pierwsze opłaty naliczane są zazwyczaj za miesięczne prowadzenie takiego konta. Warto więc sprawdzić, czy istnieje możliwość zwolnienia z nich po spełnieniu określonych warunków i jakie one są. W przypadku kont firmowych często wymagane jest zapewnienie określonych miesięcznych obrotów.
Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest koszt przelewów, zarówno zwykłych, jak i podatkowych w celu rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Prowadząc działalność gospodarczą wykonujemy o wiele więcej przelewów bankowych niż osoby korzystające z konta prywatnie. Przy ich użyciu regulujemy należności wobec kontrahentów, ZUS, opłacamy firmowe rachunki, czy wypłacamy wynagrodzenia pracownikom. W związku z tym najlepiej jeżeli bank oferuje darmowe przelewy, ponieważ nawet niski jednostkowy koszt sprawia, że w ujęciu miesięcznym tworzy się z niego spora kwota. W przypadku, gdy firma prowadzi również rozliczenia zagraniczne warto zwrócić uwagę na koszt takiej transakcji. Banki oferują konta firmowe z darmowymi przelewami zagranicznymi, ale po wczytaniu w tabele opłat może okazać się, że są one bezpłatne do określonej sumy przelewu.
Ważne są również opłaty dotyczące wypłat z bankomatów oraz wpłat we wpłatomatach, czy placówkach banku. W przypadku firm, które otrzymują od klientów gotówkę i same dokonują wpłat na konto wysoka opłata za taką czynność może znacznie uszczuplić zyski. Banki często naliczają wysokie opłaty za dokonywanie wpłat w bilonie, ponieważ jego przeliczenie jest czasochłonne, a transportowanie miedzy oddziałami kosztowne.
Usługi dodatkowe oferowane do kont firmowych
Banki chcąc przyciągnąć klientów biznesowych oferują wiele usług dodatkowych świadczonych razem z prowadzonym rachunkiem. Może to być księgowość, doradztwo i optymalizacja podatkowa, czy terminal POS. Warto jednak zwrócić uwagę na koszty tych usług, ponieważ w niektórych przypadkach może okazać się, że pakiet wcale nie jest tańszy.
Decydując się na konto firmowe w danym banku warto zapoznać się również z warunkami i kosztem uzyskania kredytowania, ponieważ jeżeli będzie ono potrzebne, to dobrze jest mieć wszystko w jednym miejscu.
Mimo iż, polskie prawo nie nakazuje osobom prowadzącym działalność gospodarczą posiadania konta firmowego, to warto je założyć ze względu na rozdzielenie finansów firmowych i osobistych. Jest to ważne z punktu widzenia prowadzenia osobnych budżetów i kontrolowania wydatków. Wybór odpowiedniej oferty umożliwia skorzystanie z porównywarki, np. najlepsze konta dla firmy na Bankier Smart.