Choć skutecznie zęby moglibyśmy czyścić tylko przy użyciu szczoteczki do zębów, potrzebowalibyśmy na to przynajmniej 6-8 minut. Dzięki zastosowaniu pasty do zębów, czas ten skraca się nawet o połowę albo i więcej. Jak jednak wybrać pastę do zębów, by faktycznie spełniała swoje funkcje?
Spis Treści
Jak wybrać pastę do zębów?
Dobra pasta do zębów chroni, leczy i wybiela
Pasta do zębów powinna efektywnie radzić sobie z usuwaniem nagromadzonego osadu nazębnego, który nieregularnie usuwany, szybko przeradza się w twardy kamień nazębny, a ten jest możliwy do zlikwidowania tylko u dentysty. Musi również chronić przed bakteriami, które doprowadzają do próchnicy. Dziś liczy się także to, by pasta do zębów dawała efekt wybielający, ponieważ picie kawy, herbaty, palenie tytoniu, powodują brzydkie przebarwienia na zębach, a przecież uśmiech jest naszą najlepszą wizytówką.
Dopasowanie do potrzeb
W pierwszej kolejności należy ocenić własne potrzeby, uwzględniając aktualny stan jamy ustnej. Innych past do zębów potrzebują palacze, a innych ci, którzy mają nadwrażliwe zęby czy krwawiące dziąsła. Odmienny skład oferują wybielające pasty do zębów, jak blanx. Do tego dochodzą smaki i zapachy past do zębów, które dla dorosłych mają mniejsze znaczenie, ale mogą skłonić do zakupu. Z praktycznych walorów zapachów, liczy się efekt odświeżenia, który dają chociażby pasty miętowe czy zawierające kompozycje ziół. Smak będzie ważny dla dzieci, bo pozwala uprzyjemnić czas mycia zębów, wpływa na zachęcenie do szczotkowania zębów przez wskazany czas.
Skutecznie i bezpiecznie
Każdorazowo liczy się skład i zastosowane substancje. Pasta do zębów powinna poza usuwaniem osadu, odświeżać, chronić nie tylko zęby, ale i całą jamę ustną. Jeśli bazuje na naturalnych składnikach, będzie także bezpieczna w stosowaniu, ale na aspekt bezpieczeństwa, największy wpływ ma właściwe dopasowanie do rodzaju problemu, z jakim się zmagamy.
Jeśli chcemy kompleksowo zadbać o jamę ustną, nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać zamiennie z kilku rodzajów past, tym bardziej że te specjalistyczne, nierzadko wskazywane przez dentystów, nie wymagają stosowania podczas każdego mycia, by uporać się z danym problemem.
Czy wybielające pasty do zębów naprawdę działają?
Coraz chętniej sięgamy po pasty wybielające, by w sposób niekoniecznie kosztowny, ale i skuteczny, poradzić sobie z przebarwieniami na zębach i chęcią przywrócenia blasku swoim zębom. Czy jednak wybielające pasty do zębów naprawdę działają, czy to tylko zagrywka marketingowa?
Składy past wybielających
W wybielających pastach do zębów występują substancje, które mają za zadanie zetrzeć, wypolerować wręcz zęby, jednak bez naruszania delikatnego szkliwa. Uszkodzenie warstwy szkliwa, choć mówimy o najtwardszej strukturze w organizmie ludzkim, objawia się dość boleśnie i kłopotliwie, a przywrócenie stanu pierwotnego, staje się praktycznie niemożliwe. O sile działania past wybielających informuje nas wskaźnik RDA, czyli ścieralności – niższy dla klasycznych past, wynoszący zaś nawet do 200 jednostek dla past wybielających.
Osoby z nadwrażliwymi zębami powinny decydować się na pasty wybielające o wskaźniku RDA, wynoszącym maksymalnie 100. Po pasty z wyższym wskaźnikiem, nawet osoby ze zdrowymi zębami, powinni sięgać z rozsądkiem, bo niekiedy uzyskanie wymarzonego odcienia zębów, wcale nie wymaga stosowania najsilniej działających past.
W pastach wybielających spotykamy środki pieniące, które wspomagają zmiękczanie i usuwanie nagromadzonej płytki, szczególnie z trudno dostępnych miejsc. Mogą to być związki sodu lub betaina kokamidopropylowa. Pośród środków ściernych polerujących, wyróżnia się krzemionkę, sole glinu lub węglan wapnia. Można poszukać past o naturalnym składzie, jak blanx white shock, w której zastosowano aktywny czynnik wybielający. Na koniec wymienia się składniki hamujące mineralizację płytki nazębnej.
Sposób stosowania
Pasty wybielające nie zawsze nadają się do codziennego stosowania. Choć są droższe od klasycznych, to jednak dają pożądany efekt wybielenia, ale należy zapoznawać się z informacjami zawartymi na opakowaniu, bo zbyt częste stosowanie i zbyt intensywne mycie zębów pastą o wysokim wskaźniku RDA, może zaszkodzić zamiast pomóc. Dla uzyskania efektu białych i lśniących zębów, a przy tym zachowaniu ich w zdrowiu, dobrze jest poradzić się dentysty lub farmaceuty, z jakiej pasty wybielającej można bezpiecznie skorzystać.
Inspiracją dla artykułu były pasty do zębów marki Blanx