Jak wygląda biznes konopny w Polsce ?

Jak wygląda biznes konopny w Polsce ?

Artykuł Miesiąca

Obecnie zmierzającym ku szybkiemu wzrostowi jest rynek konopi siewnych, które mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Jest to roślina, dzięki której można wytworzyć wiele produktów i stosowana jest ona powszechnie w gospodarce, a nawet w lecznictwie.

Poprzez specjalny rodzaj uprawy tej rośliny otrzymuje się produkt biologicznie czysty, beż żadnej zawartości syntetycznego THC i pestycydów oraz z konkretną zawartością kannabinoidów. To wszystko sprawia, że konopia jest idealnym surowcem do wytworzenia produktów sprzedawanych na całym świecie.

Biznes konopny w Polsce ciągle się rozwija, a rynek osiąga coraz to większe wzrosty. Największą popularnością po rozpoczęciu legalnej sprzedaży cieszył się susz, który osiągnął wartość ponad 70 kg sprzedaży w pierwszym roku po zmianach prawnych. Na stronie: susz cbd znaleźć można wszystkie te produkty, wysokiej jakości.

Przyszłością w Polsce zdaje się być rynek włókienniczy z konopi siewnych. Obecnie produkcją u nas nikt się nie zajmuje, a towar jest sprowadzany z zagranicy. Wiąże się to ze specjalnym, dokładnie dostosowanym sposobem uprawy rośliny. Natomiast wytrzymałość tkaniny konopnej daje duże możliwości w przyszłości do produkcji worków, lin, sieci rybackich, a nawet namiotów.

W przemyśle papierniczym z kolei konopie były znane już w XIX w., a nawet niektóre źródła podają pierwszą datę jako czasy nowożytne. Głównym wytwórcą jest Francja, a w Polsce jest to kolejny nieodkryty rynek z możliwością prowadzenia dochodowego biznesu. Obecnie tylko sprowadzany ten papier, ale ponieważ jest on wytrzymały, odporny, elastyczny i trwały, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród importerów.

Najmocniejszym rynkiem konopi w Polsce jest biznes związany z olejkami CBD. Z roku na rok rosną przychody producentów poprzez zwiększanie się liczby upraw właśnie do tych celów. Powierzchnia upraw w 2019 r. wynosiła ponad 3 tys ha. Jest to obecnie zdecydowanie największa szansa na biznesowy rozwój konopi w Polsce. To niesamowity potencjał na przyszłość i już wiele firm zmierza w tym kierunku, począwszy od producentów upraw, skończywszy na sprzedawcach. Produkty te cieszą się coraz to większą popularnością. Są one dostępne w internecie, ale również w sklepach stacjonarnych, których otwiera się z roku na rok coraz więcej. Produkty polskie cieszą się dużym zainteresowaniem również na rynkach zagranicznych, ponieważ są najwyższej jakości.

Generalnie rosnąca liczba upraw konopi oraz ogólnie zwiększenie upraw w rolnictwie w tym kierunku dąży do rozwoju biznesów: włókienniczego, spożywczego i kosmetycznego. Jest to bardzo dobry kierunek rozwoju gospodarczego w naszym kraju na przyszłe lata. Gdyby sytuacja prawna dawała więcej możliwości w przyszłości, polscy producenci mieliby szansę poprawić swoją konkurencyjność na arenie międzynarodowej.

Równie ważnym biznesowym punktem dla Polski są kosmetyki zawierające konopie. Konopne siewne bowiem zawierają w sobie cenne dla pielęgnacji minerały i kwasy: omega 3 i omega – 6 oraz witaminy A, E, B i K. Z nasion konopi siewnych uzyskać można olej konopny, który ma właściwości nawilżające i pielęgnacyjne, ponieważ posiada nienasycone kwasy tłuszczowe. To zachęca do produkcji kosmetyków z jego zawartością, a sprzedaż jest wciąż we wzroście. Ponadto oprócz oleju dużą popularnością cieszą się też ekstrakty oraz wyciągi z konopi. To produkty bezpieczne oraz wielozadaniowe jak: maści, żele, odżywki, szampony, mydła a nawet pomadki do ust.

Dodatkowo zdrowotne właściwości konopi umacniają biznes spożywczy, nadając mu miano zdrowej żywności. Coraz więcej pojawia się publikacji ukazujących dobrodziejstwo wprowadzenia do diety np. mąki z konopi(która pozbawiona jest glutenu), oleju konopnego(źródła białka, minerałów i witamin) lub ziaren konopi(jako dodatek do płatków, muesli, czy sałatek). To wszystko sprawia, że produkty żywnościowe z konopi są coraz popularniejsze oraz rosną zapotrzebowania rynku na taką działalność.

Jak widać biznes konopny w Polsce kwitnie i wszystko wskazuje na to, że będzie się rozwijał w zawrotnym tempie. Zastosowań w przemyśle konopi siewnych jest wiele, co daje szereg możliwości jego wzrostu na przyszłość.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments