W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się niestandardowe rozwiązania w aranżacji wnętrz. Jednym z nich jest wykorzystanie przestrzeni, która znajduje się ponad naszymi głowami. Antresole, bo o nich mowa zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników, łącząc w sobie oryginalność i maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
Jak zaaranżować sypialnię na antresoli?
W czasach, kiedy każdy metr kwadratowy własnego mieszkania jest na wagę złota, urządzenie sypialni w takim miejscu wydaje się bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem. Jest to zarówno doskonały sposób na powiększenie niezbyt dużego metrażu, jak i optyczne ocieplenie większego, surowego wnętrza. Idealnie sprawdzi się w starych kamienicach, gdzie odległość podłogi od sufitu zajmuje często ok 3,5m. Nie jest ważne, czy mieszkanie jest w stylu nowoczesnym, czy też przywodzi na myśl zabytkowy pałac utrzymany w zamkowym klimacie, istotne jest natomiast utrzymanie stylistycznej harmonii pomieszczenia, w którym decydujemy się na antresolę i samej antresoli. Oba te miejsca powinny tworzyć jednolitą całość, gdyż z perspektywy antresoli widzimy pomieszczenie, w którym antresola się znajduje (i odwrotnie), przez co miejsce pod sufitem, mimo swojego wyobcowania, staje się nijako częścią większej przestrzeni.
Antresola sprawia, że wnętrze staje się zdecydowanie bardziej przytulne, dlatego jest doskonałym miejscem na wyznaczenie części sypialnianej. Jeśli antresola ma pełnić funkcję jedynie sypialnianą, jej minimalna wysokość powinna mieć minimum 1,2m wysokości, powinno się jednak dostosować ją do osobistych preferencji, nie zapominając o dogodnej wysokości pomieszczenia znajdującego się pod antresolą.
Sypialnia na antresoli wydaje się być idealnym rozwiązaniem w pomieszczeniach wysokich i chłodnych, gdyż pozwala na optymalne ocieplenie. Niezmierne ważne jest, by projektując antresolę zastosować odpowiednie sposoby wentylacji, gdyż to właśnie pod sufitem gromadzi się największa ilość ciepła. Idealnie jest, gdy mamy możliwość postawienia antresoli przy oknie, co pozwoli nam wpuścić przed snem odrobinę świeżego powietrza. Nie powinniśmy zapominać również o poczuciu bezpieczeństwa- jest to szczególnie ważne przy projektowaniu wejścia do antresoli. Dobrze jest, gdy zabezpieczymy brzeg antresoli barierkami, jednak te nie zawsze pasują do stylu, w jakim utrzymane jest wnętrze. Jeśli preferujemy nowoczesne sposoby na aranżację, do oddzielenia pomieszczeń wykorzystać możemy odpowiednio zahartowane szkło. Zaletą takiego rozwiązania jest optyczne powiększenie obu przestrzeni. Ważne jest wykorzystanie odpowiedniego, nie przytłaczającego oświetlenia. Światło powinno wprowadzać odpowiedni nastrój i stwarzać optymalne warunki do wypoczynku. Polecamy zastosowanie oświetlenia przypodłogowego lub punktowego. Dobrze sprawdzą się również paski ledowe dyskretnie poprowadzone przy krawędzi pomieszczenia. Najistotniejszym elementem sypialni wydaje się być łóżko- tutaj jednak możemy pozwolić sobie na odrobinę więcej swobody i ułożyć wygodny materac bezpośrednio na podłodze antresoli. Nie możemy zapomnieć o pasujących do stylu, w jakim utrzymane jest wnętrze dodatkach, takich jak narzuta, czy poduszki.