Planujesz transport wartościowego ładunku drogą morską? Bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie towaru przed uszkodzeniami mechanicznymi, zamoczeniem lub zalaniem. Należy dobrać odpowiedni typ kontenera morskiego – dopasowany do typu ładunku oraz zastosować prawidłowe środki mocujące. Kontener musi być idealny szczelny, a jego odpowiednie mocowanie gwarantuje brak przesuwania się towaru oraz jego uszkodzenia. Jak prawidłowo zabezpieczyć cenne ładunki?
Jak zabezpiecza się wartościowe ładunki w transporcie morskim?
Prawidłowe ułożenie ładunku w kontenerze
Najważniejsze jest prawidłowe ułożenie ładunku w kontenerze. Należy pamiętać, aby optymalnie wykorzystać dostępne wnętrze opakowania, a jednocześnie nie przekroczyć maksymalnego ciężaru, dopuszczonego przez przepisy. To zapewni ochronę mienia podczas przewozu oraz wyładunku.
Prawidłowo skonstruowany kontener morski, sam w sobie, stanowi środek zabezpieczający ładunek przed przesuwaniem się w różnych kierunkach podczas podróży. Puste przestrzenie należy dodatkowo wypełnić. W przypadku delikatnych i kruchych ładunków stosuje się nie tylko drewno, styropian i kartony, ale także poduszki powietrzne, które układa się przy ścianach czołowych oraz na bokach kontenera. Towar nie będzie się przemieszczał, gdy zostanie ciasno ułożony w kontenerze. Profesjonalni przewoźnicy stosują specjalne kliny drewniane i drewno sztauerskie.
Ważne jest również zastosowanie pasów, linek i odciągów, które pozwalają zamocować ładunek wewnątrz kontenera i zabezpieczyć go nawet na wypadek silnych ruchów (np. przy pogodzie silnie kołyszącej statkiem). Liny, zaczepy i odciągi mocuje się do specjalnych zaczepów i uszów, które są stosowane w kontenerach przeznaczonych do transportu morskiego.
Zabezpieczenie kontenera
Prawidłowe ułożenie towaru i jego zabezpieczenie przed przesuwaniem wewnątrz kontenera jest dopiero pierwszym krokiem. Odpowiednio załadowany kontener morski należy zabezpieczyć przed możliwością wypadnięcia ładunku po otworzeniu drzwi. Można zastosować specjalne pasy, siatki i odciągi taśmowe. Nieco rzadziej stosuje się blokady drewniane.
Plombowanie drzwi kontenera
Odpowiednio ułożony towar i zabezpieczony kontener morski należy dodatkowo zaplombować. Zgodnie z przepisami, zakłada się plombę butelkową na prawe drzwi kontenera. Najlepiej jest stosować certyfikowane plomby butelkowe, które spełnią standardy bezpieczeństwa ISO/PAS17712 i C-TPAT. Warto pamiętać, że plombowanie zabezpieczy wartościowe ładunki przed ewentualną kradzieżą podczas transportu na statku. Oryginalne plomby to także gwarancja akceptacji przez służby celne Unii Europejskiej czy USA.
Udokumentuj cenny ładunek
Gdy chcesz przewieźć drogą morską cenny ładunek (np. elektronikę, luksusowe kosmetyki, odzież czy inny drogi towar), powinieneś wykona dokumentację fotograficzną mienia. Zdjęcia powinny przedstawiać towar zapakowany do kontenera oraz zastosowane zabezpieczenia. Dokumentacja zdjęciowa przed zaplombowaniem kontenera pozwoli uniknąć nieprzewidzianych sytuacji. Gdy okaże się, że ładunek jest niekompletny lub uszkodzony, fotografie będą jednym z dowodów podczas egzekwowania roszczenia od przewoźnika.
Artykuł powstał przy współpracy z Danpol |