Spis Treści
Jak zabezpieczyć swojego smartfona przed włamaniem?
Rozwój technologiczny przyniósł zarówno wiele nowych możliwości, jak i tyle samo zagrożeń. Telefon czy komputer stały się dla większości z nas atrybutami codziennego życia, a nawet prywatnymi asystentami.
Rozwój przede wszystkim?
Największe koncerny technologiczne świata dzień w dzień pracują nad udoskonaleniem oferowanych nam urządzeń. Dawniej korzystaliśmy głównie z komputerów stacjonarnych, później sprzęt ten z sukcesem zastąpiły laptopy, następnie pojawiły się zaawansowane tablety oraz smartfony. Wszystko to sprawiło, że stanęliśmy w obliczu nie tylko nowych wyzwań, ale i wielu niebezpieczeństw, choćby tych związanych z wyciekiem naszych danych. W telefonach zapisujemy bowiem codzienne obowiązki oraz spotkania, numery kont, rozmowy z bliskimi, zdjęcia czy filmy z prywatnego życia. To najczęściej za pomocą smartfonów logujemy się na skrzynkę pocztową czy na konta w mediach społecznościowych.
Grunt to bezpieczeństwo
Wszystko to sprawia, że jak nigdy dotąd jesteśmy narażeni na kradzież naszych danych osobowych i nie tylko. Urządzenia mobilne rejestrują więcej, niż nam się może wydawać. Oczywiście w parze z rozwojem technologicznym idą także coraz lepsze zabezpieczenia, ale prawda jest taka, że najsłabszym elementem całej układanki pozostaje człowiek. To bowiem w dużej mierze od nas samych zależy, czy nasze smartfony mogą stać się łatwym celem dla włamywaczy.
Jak zabezpieczyć telefon?
W pierwszej kolejności powinniśmy skorzystać z rozwiązań, które oferuje samo urządzenie. Coraz więcej smartfonów posiada możliwość odblokowywania telefonu za pomocą odcisku kciuka czy też skanera twarzy. To świetne rozwiązanie i pierwsza osłona przed potencjalnym złodziejem danych. W większości przypadków należy jednak tę funkcję uruchomić ręcznie. Aby to zrobić, trzeba wejść do ustawień i zaznaczyć odpowiednią opcję. Kolejnym i podstawowym zabezpieczeniem jest ustanowienie na urządzeniu kodu PIN. Pamiętajmy jednak, aby nadać taki numer, który nie przyjdzie na myśl pierwszemu lepszemu włamywaczowi!
Dwuetapowa weryfikacja
Coraz więcej osób korzysta także z tzw. dwuetapowej weryfikacji tożsamości. Metoda ta polega na logowaniu się do poszczególnych aplikacji oraz kont system przy użyciu dwóch haseł. Bardzo często pierwsze z nich to po prostu kod dostępu, a drugie może przybrać postać pytania, na które należy udzielić poprawnej odpowiedzi. Dość powszechne jest także to, że w przypadku weryfikacji dwuetapowej niezbędne jest podanie numeru telefonu albo specjalnego kodu, który system prześle nam za pomocą wiadomości SMS.
Robienie kopii
Świetną metodą na zabezpieczenie smartfona przed utratą danych jest regularne wykonywanie kopii zapasowych urządzenia. Można to robić na kilka sposobów, ale na szczęście istnieją specjalne programy, które umożliwiają zautomatyzowanie tego procesu. Kopię wykonuje także samo urządzenie, należy jednak uwzględnić to w jego ustawieniach. Co jakiś czas możemy przegrać dane z dysku smartfona na zewnętrzny napęd, komputer lub umieścić je w chmurze.
Szyfrowanie informacji
O szyfrowaniu danych wiele słyszymy w filmach o pracy hakerów, czytamy w gazetach lub branżowych portalach. Jak się okazuje, z szyfrowaniem stykamy się, choć czasem nieświadomie, także w przypadku naszych smartfonów. W telefonach z systemem iOS szyfrowanie przebiega automatycznie, bez konieczności działania samego użytkownika. Jeśli mówimy o Androidzie, sprawa wygląda nieco inaczej. Funkcję tę trzeba włączyć ręcznie w ustawieniach zabezpieczeń sprzętu. Pamiętajmy przy tym, że rozpoczęcie szyfrowania jest możliwe tylko przy włączonym, a najlepiej dobrze naładowanym telefonie. Co więcej, podczas całej procedury nie powinniśmy wyłączać urządzenia, ponieważ może to spowodować komplikacje lub nawet utratę części danych.
Zarządzanie hasłami
Każde z podanych wyżej rozwiązań może sprawdzić się tylko wtedy, jeśli sami zachowamy czujność i zdrowy rozsądek. Powinniśmy mieć oczy dookoła głowy i reagować na wszelkie odstępstwa od normy. Pamiętajmy też, aby używać wyłącznie sprawdzonych aplikacji, programów i wyszukiwarek internetowych. Pomocną funkcją przy logowaniu do różnych kont może okazać się systemowy menadżer haseł i danych, który posiada każdy smartfon. Dzięki temu zyskamy pewność, że nikt niepowołany nie dostanie się na nasz profil na FB, Instagramie czy nie zajrzy do poczty. Dodatkowo, aby zyskać większe bezpieczeństwo, powinniśmy regularnie aktualizować oprogramowanie, które będzie dostosowane do skali aktualnych zagrożeń.
Artykuł przygotowany przez ekspertów https://pozyczka-ratalna.pl/