Jaką formę zatrudnienia powinien wybrać student?

Jaką formę zatrudnienia powinien wybrać student?

Praca
Studia to czas, kiedy większość młodych ludzi szuka swojej pierwszej pracy. Wielu z nich nie rozumie jeszcze jaki rodzaj umowy o pracę podpisać i jaki będzie dla nich najkorzystniejszy. Studenci, którzy mają już za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe, dobrze wiedzą, że nie wszyscy pracodawcy dbają o legalne zatrudnienie młodych ludzi. Niektórzy wolą nie podpisywać umowy, by zaoszczędzić na podatku oraz składkach. Inni natomiast nie chcą ryzykować, że zatrudnią osobę, która się nie sprawdzi.

Jaką formę zatrudnienia powinien wybrać student?

Z tego powodu wielu studentów podejmuje po prostu prace bez umowy. Niektórzy otrzymują z tego tytułu nieco wyższe wynagrodzenie, ale jednocześnie są narażeni na nie wypłacenie pensji w ogóle. Często nie zdają sobie sprawy, że pracodawca niezwiązany umową o pracę, może zaryzykować zaniżenie ich wynagrodzenia lub niewypłacenie go w jakiejkolwiek formie. Udowodnienie zaś przed sądem stanu zatrudnienia mimo braku umowy jest bardzo trudne oraz czasochłonne. Inną często podpisywaną umową jest umowa o dzieło. Jej treść dotyczy warunków niezbędnych do stworzenia konkretnego dzieła. Chodzi tu więc o efekt, a nie samo wykonywanie czynności, jak to ma miejsce w przypadku umowy-zlecenia.

W niektórych aspektach umowa tego typu może być korzystna dla studenta. Wynagrodzenie nie jest tu pomniejszane o składki ZUS. Do opłacenia pozostaje jedynie podatek, który jednak można zmniejszyć, wliczając w koszty uzyskania przychodu na przykład prawa autorskie. Efektem tego istnieje możliwość, aby dana osoba otrzymała więcej pieniędzy do ręki. Jednak należy tutaj uważać, gdyż jakiekolwiek opóźnienia mogą skutkować obniżenie wynagrodzenia lub całkowitą odmową jego wypłaty. Studenci, którzy podpisali ten typ umowy, nie mogą też liczyć na wolne podczas sesji lub wynagrodzenie za czas choroby.

Nieco inaczej działa umowa o pracę tymczasową. Jej olbrzymią zaletą jest możliwość dopasowania godzin pracy do poszczególnych zajęć na uczelni. Zatrudnienie studenta odbywa się tutaj na pół etatu lub trzy czwarte etatu. To idealne rozwiązanie zwłaszcza dla studentów studiów dziennych, którzy bez możliwości negocjowania systemu pracy nie są jej w stanie podjąć. Dodatkowo umowa o pracę tymczasową umożliwia także wzięcie dwóch dni wolnego w skali każdego miesiąca, niezależnie od stażu pracy. Jeśli student nie skorzysta z urlopu, przysługują mu za to pieniądze. Jednocześnie dostajemy tutaj wynagrodzenie, kiedy przebywamy na zwolnieniu lekarskim.

W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli jesteśmy studentami zaocznymi lub wieczorowymi, najlepszą opcją jest umowa o prace na czas określony oraz nieokreślony. Pracodawca jest tu zobowiązany do płacenia za nas składek na ZUS oraz przysługują nam wszelkie prawa związane z istnieniem kodeksu pracy. Mamy zatem prawo do urlopu, zwolnienia, chorobowego oraz dni wolnych i płatnych nadgodzin. Jednocześnie zaczynając wcześniej pracę na pełnowymiarowym etapie, niejako wcześniej rozpoczynamy naszą karierę zawodową, co może mieć bardzo pozytywny wpływ na naszą przyszłość i zarobki.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grupa Progres

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments