Jaki hak do volkswagena?

Jaki hak do volkswagena?

Warto przeczytać

Różne rzeczy potrafią znajdować się w wyposażeniu seryjnym lub opcjonalnym samochodów

Jaki hak do volkswagena?

Różne rzeczy potrafią znajdować się w wyposażeniu seryjnym lub opcjonalnym samochodów. Nie chodzi nam tylko o jakieś elementy typowo uprzyjemniające podróż, ale również o takie, które pełnią funkcję użytkową. Ot, chociażby bagażniki dachowe, koła zapasowe znajdujące się na tylnej klapie, czy hak holowniczy. W przypadku tego ostatniego pamiętajmy o tym, że informacja o nim musi być obecna w naszym dowodzie rejestracyjnym.

Czasem jednak dochodzimy do wniosku, że potrzebujemy jakiegoś elementu już jakiś czas po tym, jak zakupimy auto. Czy zawsze możemy wyposażyć nasz samochód w dodatkowe wyposażenie i czy możemy ot tak kupić chociażby hak do vw caddy?

W przypadku haków holowniczych musimy pamiętać o kilku niezwykle istotnych kwestiach. Po pierwsze, ze względu na przepisy unijne, od pewnego czasu nie są już sprzedawane samochody, w których hak zamontowany jest na stałe. Co za tym idzie, dostępne na rynku haki będą dostępne wyłącznie ze zdejmowaną końcówką. Po drugie, aby nie mieć żadnych problemów podczas przeglądu czy też kontroli drogowej, upewnijmy się przy zakupie, że hak na który się decydujemy, ma homologację E20 lub e20, a także certyfikat Przemysłowego Instytutu Motoryzacji; zwróćmy także uwagę na dopuszczalny tonaż. Wytyczne dotyczące tego, jak ciężką przyczepę możemy ciągnąć, znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach O.1 i O.2. Musimy jednak pamiętać, że z prawem jazdy kategorii B możemy kierować zestawem, którego łączna masa całkowita nie przekracza 3,5 t!

Aby zamontować hak do vw caddy, lepiej zostawić samochód w zaufanym warsztacie, zamiast zabierać się za to samemu. Montaż haka holowniczego wiąże się z ingerencją w układ elektryczny samochodu, co może zdecydowanie przerastać umiejętności techniczne niedoświadczonych kierowców. Również zamocowanie belki zaczepu wymaga siły i odpowiednich narzędzi, pozwalających na pewne i stabilne połączenie belki z konstrukcją samochodu, a część komputerów pokładowych traktuje ingerencję w układ elektryczny pojazdu jak zwarcie, co może skończyć się odcięciem zasilania w aucie. Właśnie dlatego radzimy zostawić kwestię montażu profesjonalistom, aby mieć pewność, że hak zostanie przytwierdzony w odpowiedni i bezpieczny sposób.

Gdy hak do vw caddy zostanie już zamocowany, musimy skierować się na badanie techniczne, które sprawdzi sam hak oraz instalację elektryczną w naszym aucie. Mając odpowiednie zaświadczenie ze stacji diagnostycznej, przedstawiamy je w wydziale komunikacji razem z wnioskiem o dodanie odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Dzięki temu możemy już spokojnie i bez żadnych obaw ruszać w drogę z przyczepą o odpowiedniej masie całkowitej.

Mamy nadzieję, że nasze porady dotyczące montażu haka holowniczego przydały się Wam – jest to na tyle przydatny element samochodu, że warto się w niego wyposażyć, szczególnie jeśli często przewozimy przedmioty o gabarytach przekraczających rozmiary naszego bagażnika. Pamiętajmy również o regularnym sprawdzaniu stanu haka oraz jego mocowania: jest to szczególnie istotne przy regularnym korzystaniu z haka!

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
5 lat temu
Daj ocenę :
     

Super artykuł, dużo wartościowych informacji, tylko gdzie można zamówić dobrehaki taniej, bo oryginał to wiadomo cena kosmos.

Tomekk
Tomekk
5 lat temu
Daj ocenę :
     

Najlepsze haki można kupić na stronie dobrehaki.pl :))) udało mi się zaopatrzyć hak do mojego volkswagena 🙂