Jakie znaczenie dla zdrowia naszego kręgosłupa ma twardość materaca na którym śpimy?

Jakie znaczenie dla zdrowia naszego kręgosłupa ma twardość materaca na którym śpimy?

Dom i Ogród

W tej chwili nie jest łatwo utrzymać kręgosłup w zdrowiu. To wyjątkowo ciężkie zadanie, ponieważ nasz tryb życia nie sprzyja temu. Dużo czasu spędzamy przed ekranem komputera, albo przed swoim smartfonem. Siedzimy za biurkiem w pracy, mało się ruszamy. Wszystko to odbija się na naszym kręgosłupie. Często nie mamy stosownie dobranego krzesła do naszych potrzeb, zbyt niskie biurko, a nawet nieodpowiednio dobrany materac. Przez to nasz kręgosłup nawet w czasie snu nie odpoczywa jak należy! Co za tym idzie, rano bywamy obolali. A przecież właśnie to jest czas, kiedy nasze ciało i umysł powinny wypocząć! Nie chodzi tylko o samą pozycję, lecz również o samo miejsce, w którym śpimy. Jakie znaczenie dla naszego kręgosłupa ma twardość materaca na łóżku? Wyjaśniamy wszystkim zainteresowanym!

Jakie znaczenie dla zdrowia naszego kręgosłupa ma twardość materaca na którym śpimy?

Rodzaje materacy

Dostępne są naprawdę różne rodzaje materacy. Dzięki temu każdy może zdecydować się na taki, który będzie najlepszy dla niego w danym przypadku. Warto nie tylko działać kiedy już coś zaczyna boleć, ale i profilaktycznie. Dlatego nie zostawiajmy tej ważnej decyzji w rękach przypadku, albo innych osób. Zastanówmy się nad wszystkim sami. Możemy wybierać wśród wersji o różnej konstrukcji i o różnych materiałach. Liczy się też oczywiście wielkość. Wszystkie materace posiadają jakieś swoje wady i zalety, stąd warto poczytać o nich nieco więcej, nim się podejmie ostateczną decyzję. Jeśli zaś ktoś boryka się już z jakimiś poważnymi, zdrowotnymi problemami związanymi z układem ruchu czy bezpośrednio z kręgosłupem, powinien poradzić się ortopedy co wybrać. Możliwości jest wiele, a i ceny są różne, w zależności od firmy czy modelu, jaki się ostatecznie wybierze.

Jaki materac najlepszy?

Jeśli chodzi o wygodę, dzielimy materace na te twarde, miękkie i na wersje pośrednie pomiędzy nimi. Oczywiście, istnieje wiele różnych modeli, o różnym natężeniu miękkości czy twardości. Wszystko łatwo jest sprawdzić, gdyż jest naprawdę solidnie opisane i dokładnie określone. Tak właśnie powinno być w profesjonalnych sklepach – klient powinien dokładnie wiedzieć co kupuje. Warto co jakiś czas zmieniać materac na nowszy, ponieważ ten zużyty i stary na pewno nie zapewni naszemu kręgosłupowi oparcia. Nie oznacza to jednak, że każdy chory na kręgosłup człowiek powinien się decydować na możliwie jak najtwardszy model. Pamiętajmy, że ma nam być przede wszystkim wygodnie. Z tego względu nie możemy wybierać czegoś, co przypomina zwykłej, twardej deski – materac to w końcu materac. Większość chorych decyduje się na model o średniej twardości, który z jednej strony solidnie podpiera, jednak z drugiej nie uciska. Warto jeszcze dodać, że za najlepszą pozycję do spania dla osób z chorym kręgosłupem, uważa się pozycję na plecach – z małą poduszką umieszczoną pod głową i dobrze wspierającą kark. Nie można spać na samym materacu – bez poduszki – gdyż nie zapewni to odpowiedniego wygięcia karku. Może się więc to zakończyć jedynie jeszcze większym bólem kręgosłupa. A tego przecież nikt absolutnie nie chce!

Artykuł powstał we współpracy z lozka.net.pl

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments