Jesienne porządki w domu i ogrodzie – porady

Jesienne porządki w domu i ogrodzie – porady

Dom i Ogród

Kończy się czas wakacyjnych podróży i wspaniałej letniej pogody. W powietrzu czuć pierwsze zwiastuny jesieni – opadające liście, słońce zawieszone niżej na horyzoncie, niższe temperatury, zwłaszcza nocą. To czas, gdy najlepiej przygotować się do zmian pogodowych, które nastąpią wraz z nadejściem zimy. Poniżej przedstawiamy Państwu wskazówki pomocne w przyszykowaniu domu i ogrodu tak, aby przetrwał on w swoim pięknie do następnego, wspaniałego lata.

Jesienne porządki w domu i ogrodzie – porady

Siła pogody

Jesienne miesiące, zwłaszcza wrzesień, potrafią zaskakiwać ładną pogodą. Warto wtedy wykorzystać relatywnie wysokie temperatury do porządkowania naszego ogrodu i domu. Podczas słonecznej pogody o wiele szybciej wyschnie pranie, dlatego możemy w tym czasie zorganizować gruntowe odświeżanie koców, pościeli, materacy i pokrowców. Możemy również przewietrzyć mieszkanie bądź dom oraz umyć okna i drzwi szklane zewnętrzne. Ponadto, piękna pogoda to dobry czas na porządki w ogrodzie. Wycinanie zeschniętych i obumarłych części roślin, nawożenie i zabezpieczenia ich przed niskimi temperaturami oraz koszenie po raz ostatni w aktualnym sezonie trawników. Jesień to również idealny czas na kształtowanie roślinności w naszych ogrodach, zwłaszcza drzew oraz żywopłotów. Niesprzyjającą aurę możemy wykorzystać do porządków wewnątrz domu.

Jesienne porządki w domu i ogrodzie – porady

 

Pożegnanie letnich rzeczy

Jesień to idealny czas na porządki w naszej szafie. Warto przed nastaniem zimy gruntownie odświeżyć i wyczyścić rzeczy, które przydadzą się dopiero w przyszłym sezonie wakacyjnym, a następnie schować je w odpowiednim miejscu. Następnym krokiem jest przyszykowanie rzeczy jesiennych i zimowych – kurtek, płaszczy, kaloszy i swetrów oraz ewentualne poprawki w naszym ubiorze (cerowanie, pranie, wymiana zamków, poprawki krawieckie). Również ogród i dom powinien ulec zmianie w ramach przygotowania do zimy. Należy zająć się przede wszystkim wyposażeniem sezonowym: basenami, grillami, altankami, wiatami, leżakami. To również najlepszy czas na prace konserwatorskie na naszym tarasie i balkonie. Zmiana wyposażenia dotyczy również kuchni, z której znikną pucharki na lody oraz szklanki do napojów. Zastąpione zostaną przez czajniki do herbaty, akcesoria do pieczenia ciast oraz ceramikę do przygotowywania sytych i ciepłych potraw, które rozgrzeją nas podczas chłodniejszych, jesiennych dni.

Jesienne ozdoby

Aby nasze domy i ogrody nie utraciły swojego uroku wraz z nastaniem jesieni, możemy zadbać o ich odpowiednie udekorowanie. Cenne będą zwłaszcza naturalne ozdoby, np. wrzos, dynie czy zebrane w parku kasztany lub żołędzie. W ten sposób możemy dekorować zarówno nasze parapety i balkony, jak i tarasy, a nawet kuchnię. O wygląd jesienny naszych ogrodów możemy zadbać już wiosną, sadząc rośliny, które wspaniale zmieniają kolory w okresie jesiennym. Godne polecenia są m.in. chryzantemy, astry, klon palmowy czy winobluszcz. Ciekawym pomysłem będą wszelkie formy złożone z różnokolorowych liści, np. wszelkiego typu zielniki oraz ozdoby. Jesienna aura kojarzona jest zwłaszcza z ciepłymi i przyjemnymi barwami. W wydobywaniu ich nocą i w pochmurne dni będą sprzyjały świece, których efekt spotęgować możemy odpowiednimi kloszami lub świecznikami.

Artykuł powstał we współpracy z DomyWStylu.pl

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments