Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe (endodontyczne)?

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe (endodontyczne)?

Dieta

Dzięki leczeniu kanałowemu ząb mona uratować – można go odpowiednio wyleczyć bez potrzeby ekstrakcji i uzupełniania braku!

Nowoczesne metody leczenia dostępne w gabinetach stomatologicznych pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów – także wtedy, gdy pojawiają się poważne problemy. Doskonałym przykładem jest tutaj leczenie endodontyczne, czyli potocznie kanałowe, które może wykonać dla nas każdy dobry stomatolog.

Na czym dokładnie polega leczenie endodontyczne? Kiedy prowadzone jest ono najczęściej? W końcu, gdzie można z niego skorzystać? Sprawdź teraz!

Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe – co to jest?

Gdy w zębie pojawia się zwykły, płytki ubytek, wówczas dentysta odpowiednio oczyszcza dane miejsce i zakłada na nie plombę. Może jednak zdarzyć się, że próchnica na zębie jest tak rozległa, że dochodzi aż do jego miazgi, co może powodować jej martwicę. Kiedyś w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem było wyrwanie zęba – teraz stomatolog może wykonać leczenie kanałowe.

Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej, który skupia się na leczeniu chorób miazgi zęba. Jego główną metodą leczenia jest leczenie endodontyczne, czyli kanałowe, które polega na usunięciu miazgi zębowej wraz z unerwieniem z wnętrza zęba, a następnie na wypełnieniu jego środka płynną gutaperką.

Ząb po leczeniu kanałowym wygląd jak zwykły, zdrowy ząb, jednak jest już zębem martwym, ponieważ nie posiada nerwów. Nie ma przy tym potrzeby jego wyrwania, a także zakładania protezy ruchomej lub innego uzupełnienia – mostu, implantu.

Leczenie kanałowe najczęściej stosuje się wtedy, gdy:

  • dochodzi do bardzo głębokiego ubytku próchniczego, który powodować może także zapalenie i martwicę miazgi zęba
  • ząb jest uszkodzony mechanicznie, na przykład uległ on złamaniu albo zwichnięciu
  • pojawiają się wskazania protetyczne, na przykład przed wykonaniem korony albo mostu

Wobec tego dentysta może wykonać leczenie kanałowe nie tylko wtedy, gdy ząb jest mocno zniszczony przez próchnicę, ale także w szeregu innych przypadków – również na zębach zdrowych, gdy zachodzi taka właśnie konieczność.

Leczenie kanałowe – na NFZ czy prywatnie?

Aktualnie z leczenia kanałowego można skorzystać zarówno w gabinetach posiadający podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak również w tych, które działają prywatnie. Gdzie warto się udać?

Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie stomatolog przyjmujący prywatnie. Dlaczego? Przede wszystkim Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje leczenia endodontycznego wszystkich zębów. Z procedury można skorzystać tylko w przypadku zębów przednich, czyli dla wszystkich siekaczy oraz kłów. Leczenie zębów przedtrzonowych i trzonowych jest już płatne. Jedynie w przypadku osób niepełnoletnich możliwe jest bezpłatne leczenie kanałowe pozostałych zębów, lecz tylko tych, które mają nie więcej niż trzy kanały.

Przyjmujący prywatnie dentysta może zatem profesjonalnie wyleczyć każdy ząb kanałowo. Dodatkowo, w prywatnych gabinetach stosuje się specjalistyczny sprzęt gwarantujący wysokie powodzenie leczenia endodontycznego. Na miejscu można wykonać RTG, stosuje się specjalne endometry do pomiaru długości kanałów czy też mikroskopy operacyjne, które umożliwiają precyzyjne obrobienie wnętrza zęba.

Za leczenie endodontyczne u prywatnego stomatologa zapłacimy najczęściej od około 300 złotych w przypadku zębów posiadających tylko jeden kanał, aż do około 1000 złotych dla zębów posiadających po kilka kanałów.

Z dokładną ofertą gabinetów oraz z ich cennikami można zapoznać się obecnie na ich stronach internetowych.

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Stomatologiczną Studio SE z Krakowa.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments