Sok brzozowy jest niezwykle przydatny: zawiera wiele ważnych pierwiastków śladowych, garbników i kwasów organicznych. Z tego powodu sok brzozowy może być stosowany w leczeniu wielu chorób, a także w kosmetologii.
Spis Treści
Kiedy stosuje się sok brzozowy?
Kiedy stosuje się sok brzozowy?
W ziołolecznictwie, sok brzozowy jest jednym z najlepszych naturalnych środków na poprawę metabolizmu. Mimo że niewiele różni się od wody, dobrze fermentuje i ma pozytywny wpływ na pracę żołądka.
Przezroczysty słodki napój zalecany jest do picia dla osób przy schorzeniach przewodu pokarmowego. Ma korzystny wpływ na choroby wątroby, stany zapalne dwunastnicy, wrzody, choroby pęcherzyka żółciowego.
W chorobach układu moczowo-płciowego przydatny jest również sok brzozowy. Regularne przyjmowanie pozwala pozbyć się kamieni nerkowych i kamieni w pęcherzu, wskazany w chorobach wenerycznych.
Choroby stawów i kręgosłupa, takie jak rwa kulszowa, reumatyzm, zapalenie stawów, a także zmiany chorobowe dróg oddechowych są również skutecznie leczone sokiem brzozowym.
Od czasów starożytnych sok był również stosowany, jako środek przeciwpasożytniczy i moczopędny, powinny go pić osoby cierpiące na różne nowotwory i bóle głowy.
W przewlekłym zapaleniu błony śluzowej nosa świeży sok brzozowy pije się każdego ranka, po 1 szklance. Podczas kaszlu i zimna, aby się rozgrzać, wystarczy rozcieńczyć go mlekiem i dodać niewielką ilość skrobi.
Sok brzozowy to nieodzowne narzędzie na wiosenną awitaminozę. Składa się z witamin, cukru owocowego, kwasów organicznych, garbników, ponad 10 enzymów, posiadających właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Dzięki sokowi brzozowemu można przezwyciężyć depresję, brak koncentracji i brak witamin.
Zastosowanie soku brzozowego w kosmetologii
Sok brzozowy jest szeroko stosowany w kosmetologii, doskonale sprawdza się na włosach i skórze.
Skóra
Sok brzozowy może na pewien czas zastąpić tonik, ponieważ produkt ten doskonale odświeża i oczyszcza skórę. Aby to zrobić, należy rano przemyć nim twarz. Sok z brzozy, niestety, nie może być przechowywany przez długi czas, nawet w lodówce. Jeśli chce się przedłużyć czas jego użytkowania, należy go zamrozić a następnie przetrzeć twarz, szyję i dekolt za pomocą tego lodu. Uzyskuje się dobre oczyszczanie i nawilżanie.
W przypadku matowej i zmęczonej skóry można wykonać maskę na bazie soku brzozowego. Aby to zrobić, trzeba kupić w aptece białą lub niebieską glinę, rozcieńczyć sokiem brzozowym do konsystencji gęstej śmietany, nakładać na twarz na około 15-20 minut. Zmyć maskę sokiem brzozowym. Powtórzyć tę procedurę dwa razy w tygodniu.
Kremowa maseczka pomoże odżywić skórę nada jej energii a także rozprawi się z drobnymi zmarszczkami. Do jej przygotowania należy przygotować 200 g rokitnika zwyczajnego, 50 g kiełków pszenicy i 2 łyżki soku z brzozy.
Włosy
Sok z brzozy zastąpi balsam do włosów i odżywkę. Po umyciu włosów należy spłukać włosy sokiem. Ta prosta procedura pomoże przywrócić siłę i blask włosom.
Aby zatroszczyć się o tłuste włosy, należy przygotować balsam brzozowy. Wymieszać 2 łyżki soku z brzozy, 1 łyżkę miodu i 1 łyżeczkę soli. Wlać płyn do ciemnego szklanego słoika. Dodać 1 szklankę alkoholu i dokładnie wymieszać. Umieścić balsam w ciemnym miejscu na 10 dni. Wcierać balsam w skórę głowy przed każdym myciem. Owinąć włosy ręcznikiem, umyć je dopiero po pół godzinie. Przebieg leczenia wynosi 10 dni. Następnie trzeba zrobić 10 dniową przerwę i powtórz kurację jeszcze raz.
Można zrobić odżywczą maskę do włosów. Aby to zrobić, należy wymieszać sok brzozowy i olej łopianowy w proporcji 3: 1. Zakryć głowę torebką foliową i zawinąć ręcznikiem. Po 20 minutach umyć włosy szamponem. Maska przywróci włosom siłę i połysk.
Jak spożywać i przechowywać sok brzozowy?
Sok brzozowy powinien być spożywany świeży po szklance 3-4 razy dziennie na pół godziny przed głównym posiłkiem, lub zamiast wody pitnej. Z soku można również sporządzić kompoty, galaretkę, kawę, zrobić herbatę. Sok można przechowywać w szklanym słoiku w lodówce nie dłużej niż 2-3 dni.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z zakreconysloik.com.pl |