Mechanizmy uzyskiwania kredytów przez rolników, nie różnią się zbytnio od zobowiązań udzielanych „zwykłym” osobom fizycznym. W obydwu przypadkach bank dokładnie analizuje sytuację gospodarczą Klienta i bada, czy będzie on w stanie utrzymać zdolność kredytową.
Kredyt bez BIK dla rolnika
Po co rolnikowi kredyt?
Powyższa zależność nie zawsze jednak przedkłada się na prawdziwe życie. W przeciwieństwie do „zwykłych” Klientów banku rolnik uzyskuje dochody sezonowo. Oznacza to, że jego płynność finansowa nie zawsze jest taka sama. Sprawę komplikują zmieniające się ceny artykułów rolniczych. Sadzenie upraw, nawożenie ich, a także zakup i serwis maszyn to tylko niewielka część wszystkich wydatków, ponoszonych przez gospodarstwo rolne. Pod tym względem, rolnictwo nigdy nie było zbyt przewidywalne.
Kredyt – jak przejść weryfikację?
Uzyskanie przez rolnika środków z tytułu kredytu nie jest proste. Zwłaszcza że bank będzie dokładnie analizował jego przychody i wydatki ponoszone na działalność rolniczą. Niestety, w tym przypadku będą one znacznie wyższe, niż w przypadku tradycyjnego gospodarstwa domowego.
Bardzo ważne w tym przypadku będzie również to, co do powiedzenia ma BIK. Biuro Informacji Kredytowej gromadzi wszelkie dane na temat kredytobiorców i ich zobowiązań, a następnie aktualizuje je, tworząc historię kredytową każdego z nich. Może być ona albo pozytywna, albo negatywna. Niemniej, w przypadku zdecydowanej większości banków, procedura ta jest nie do ominięcia.
Kredyt bez BIK dla rolnika? Tak, to możliwe!
Od strony formalnej, uzyskanie kredytu bez BIK będzie w tym przypadku raczej niemożliwe. Inaczej sytuacja będzie jednak wyglądać w przypadku pożyczek, czyli zobowiązań finansowych, udzielanych przez SKOK-i i inne firmy pozabankowe.
Oczywiście to nie tak, że biorąc pożyczkę np. w SKOK-u, rolnik nie musi obawiać się BIK-u. Niemniej, dana firma pozabankowa nie musi stosować się do regulacji Biura Informacji Kredytowej, choć powinna uwzględnić jego zdanie przy podjęciu decyzji o wypłacie środków.
Jak uzyskać pieniądze bez BIK? Jest na to kilka metod.
1. Firmy pożyczkowe – to na chwilę obecną najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o dofinansowanie w postaci pożyczki. Podczas podejmowania decyzji o wypłacie, sugerują się one dokumentacją podesłaną przez Klienta. Co więcej, w niektórych firmach można to zrobić przez internet i to nawet w weekend.
2. Firmy zewnętrzne – rolnik może uzyskać pożyczkę również od firmy zewnętrznej, niekoniecznie specjalizującej się w branży. W takim przypadku ustalenia te będą zależne od dobrej woli obydwu stron, a zwłaszcza wierzyciela.
3. Kredyty preferencyjne – to dodatkowa forma finansowania, oferowana przez Ministerstwo Rolnictwa, w którego budżecie corocznie rezerwuje się odpowiednią kwotę na kredyty, których warunki spłaty są znacznie korzystniejsze, niż np. w banku.
O ile dwie pierwsze metody nie należą do zbyt opłacalnych (wysokie koszty pożyczki), o tyle metoda ostatnia (kredyty preferencyjne) umożliwia uzyskanie wysokich kwot i to na relatywnie niskim oprocentowaniu. Dotyczy to zwłaszcza tych rolników, którzy mają zamiar inwestować w swoje gospodarstwa.
Agrofundusz – wiemy jak uzyskać kredyt bez BIK
Walka z BIK jest ciężka. Zawiłość goni zawiłość. Jak ktoś niema elementarnej wiedzy na temat prawa, finansów i itp. to może samodzielnie nie podołać.