Kto odpowiada za dopuszczenie produktów do sprzedaży?

Kto odpowiada za dopuszczenie produktów do sprzedaży?

Firma
Produkty, które wprowadzane są na rynek powinny być bezpieczne. Za ich bezpieczeństwo odpowiada nie tylko producent, ale także dystrybutor. Za produkty bezpieczne uważane są tylko te, które spełniają wysokie wymagania dotyczące ochrony zdrowia i życia konsumentów. Za produkt bezpieczny uznany zostanie tylko ten, który w normalnych warunkach użytkowania nie będzie stanowił żadnego zagrożenia dla konsumentów.

 

Bezpieczeństwo produktów spożywczych

Konsumenci są coraz bardziej świadomi odnośnie wartości odżywczych, składu i bezpieczeństwa produktów spożywczych, które dostępne są w sklepach. Zwracają uwagę na to, jaki dany produkt jest oznakowany. Zwracają uwagę już nie tylko na cenę produktu, ale także interesują się tym, jaki jest jego skład. Domagają się, aby producent czy dystrybutor zamieszczał na etykiecie wiarygodne informacje o produkcie. Wprowadzanie na rynek bezpiecznych produktów żywnościowych nie jest hasłem reklamowym, ale obowiązkiem, który wobec konsumentów mają producenci i dystrybutorzy żywności. Jednym z elementów, które składają się na proces produkcji żywności są jej badania. Badania żywności prowadzone są w laboratoriach, których specjalnością jest badania produktów żywnościowych. Renomowane laboratoria zajmujące się badaniami żywności posiadają akredytacje udzielone przez Polskie Centrum Akredytacji. Do tego laboratoria te mają również wszelkie uprawnienia do tego, aby badać produkty pochodzenie zwierzęcego. Uprawnień tych udziela im Główny Lekarz Weterynarii. Wiele spośród tych laboratoriów może badać również wodę przeznaczoną do picia przez ludzi. Rekomendacji do badań wody udziela im Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Bezpieczeństwo zabawek

Producenci zabawek również muszą przestrzegać bardzo rygorystycznych norm bezpieczeństwa. Na wszystkich zabawkach zapachowych zobowiązani się do umieszczania napisu „Zawiera substancje zapachowe, które mogą spowodować alergię”.Zabawki, które trafiają do sprzedaży w polskich sklepach muszą mieć znak CE. Jest to znak, który potwierdza, że dana zabawka spełnia podstawowe wymogi bezpieczeństwa stawiane w krajach Unii Europejskiej. Ocena bezpieczeństwa zabawki powinna być przeprowadzona przez jej producenta. W przypadku zabawek z importu, obowiązkiem ich importera jest sprawdzenia czy producent dokonał oceny zgodności zabawki we właściwy sposób. W razie konieczności, to na importerze zabawek spoczywa obowiązek przeprowadzenia niezbędnych testów. Zabawki produkowane w polskich zakładach zabawkarskich są od kilku już lat badane na obecność groźnych substancji chemicznych. Coraz częściej substancje używane do produkcji zabawek są oceniane przez toksykologów. Odpowiedzialni producenci zabawek nie używają materiałów niskiej jakości, które zawierają szkodliwe substancje. Do produkcji zabawek nie mogą być stosowane między innymi substancje rakotwórcze. Zabawki, które trafiają do sklepów na terenie Polski są kontrolowane przez Inspekcję Handlową. Tego typu kontrole zlecane są przez UOKiK. UOKiK ma także laboratoria, w których sprawdza się między innymi to czy zabawki nie zawierają szkodliwych substancji.

Artykuł powstał we współpracy z hamilton.com.pl

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments